Dziś mamy 7 grudnia 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

02 grudnia 2021 0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
27 listopada 2021 0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
22 listopada 2021 1

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
18 listopada 2021 5

Dzieci mają problem z nadwagą. Jedna godzina ruchu zamiast przed ekranem

Co 10. dziecko i nastolatek na świecie ma nadwagę lub jest otyłe#. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2025 roku będzie 177 mln dzieci wieku 5 – 17 lat z nadwagą oraz 91 mln z otyłością. Przyczyną tego stanu jest nie tylko zła dieta, ale i brak ruchu. Jedna godzina dziennie przed ekranem zamieniona na umiarkowaną aktywność fizyczną to jeden z pierwszych kroków w kierunku prawidłowej wagi. Akcja #SpoćSię namawia do ruchu całe rodziny.

(czytaj więcej)
17 listopada 2021 0

Jak opiekować się wcześniakiem? Położna Joanna Kucharska ma kilka rad

Pisząc o opiece nad wcześniakiem, dobrze jest nadmienić jakie# właściwie są przyczyny przedwczesnego porodu.

(czytaj więcej)
14 listopada 2021 0

Z głową w chmurach. Rozmowa z Joanną Zawadzką

Joanna Zawadzka z Malic postanowiła przekuć swoje marzenia w rzeczywistość# i została stewardessą! O tym, jak została członkinią załogi samolotu i o swojej podniebnej pracy opowiedziała w wywiadzie.

(czytaj więcej)
03 listopada 2021 0

Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Pomocne będzie Internetowe Konto Pacjenta

Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Na Internetowym Koncie# Pacjenta wygodnie sprawdzisz, ile trwa Twoje zwolnienie

(czytaj więcej)
31 października 2021 6

GUS przedstawił wstępne dane. Ceny towarów i usług znowu wzrosły

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego# szacunku w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0).

(czytaj więcej)
28 października 2021 0

Jak zorganizować dziecku optymalne warunki do nauki w domu. Poradnik dla rodziców

Ponad 80% dzieci korzysta z internetu do samodzielnej nauki lub odrabiania lekcji #niezależnie od tego, czy szkoła działa w trybie stacjonarnym, czy zdalnym – wynika z badania firmy Nexera. Umiejętne poruszanie się po sieci jest już podstawowym elementem prawidłowego rozwoju dziecka. Sprawne posługiwanie się aplikacjami i programami informatycznymi przyczynia się do osiągania lepszych wyników w nauce oraz wzrostu kompetencji cyfrowych, które są kluczowymi umiejętnościami na rynku pracy. Przedstawiamy 4 wskazówki na temat tego, jak zorganizować dziecku najlepsze warunki do rozwoju cyfrowego i efektywnej nauki z domu.

(czytaj więcej)
23 października 2021 0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Dlaczego warto jeść polskie warzywa zgodnie z kalendarzem sezonowym?

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji warto# przypomnieć, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach.

(czytaj więcej)
16 października 2021 1

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
14 października 2021 2

Nabiał to ważna część diety. Zmiany piramidy żywieniowej na przestrzeni lat

Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że# Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

(czytaj więcej)
08 października 2021 2

Praca biurowa. Pomysły na szybkie lunchboxy z sezonowych warzyw

Szacunki są różne, ale eksperci twierdzą, że codzienne kupowanie# gotowych posiłków i przekąsek do pracy może kosztować do ponad 1000 złotych miesięcznie! Dlaczego jednak tak wielu z nas to robi? W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do jednego. Nie potrafimy lub nie chcemy na tyle się zorganizować, by przygotowywać lunch do pracy samodzielnie. Co zrobić, by nie skazywać się na fast foody lub jeść coś, na co tak naprawdę nie ma się ochoty, albo - co gorsza - w ogóle nie jeść? Wbrew pozorom to nie takie trudne!

(czytaj więcej)
05 października 2021 0

Ceny rosną, a umowy się zmieniają. Stabilizacja na rynku mieszkaniowym

Miniony rok był bardzo trudny, zwłaszcza jeśli spojrzeć na# rynek nieruchomości od strony wynajmu mieszkań. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła, a eksperci z branży mówią o stabilizacji. Duży udział ma w tym powrót studentów na uczelnie, którzy już w wakacje rozpoczęli intensywne poszukiwania pokoi i kawalerek na wynajem.

(czytaj więcej)
03 października 2021 0

Rozmowa z Maciejem Balicki. Nowym prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie 1 maja tego roku nastąpiła# wymiana pokoleniowa. Wieloletni prezes Remigiusz Kasprzak odszedł na emeryturę, a jego miejsce zajął Maciej Balicki. Z nowym prezesem porozmawialiśmy o jego wizji, trudach pracy w spółdzielni, inwestycjach, cenach mieszkań w Szubinie i Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu.

(czytaj więcej)
01 października 2021 6

Dzieci dłużników alimentacyjnych nie stać na dodatkowe zajęcia

Zwykle ponad 500 zł wydali na wyprawkę szkolną rodzice# dzieci, które nie otrzymują alimentów. Wychowujący dzieci samodzielnie z tym jednorazowym wydatkiem, z mniejszym lub większym trudem, jakoś dali sobie radę, ale już regularnemu finansowaniu dodatkowych zajęć pozaszkolnych w większości przypadków nie są w stanie sprostać. Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego o swoich zapomnianych na co dzień potomkach przypomina sobie jedynie 1 na 100 unikających łożenia na ich wychowanie – wynika z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor wraz ze Stowarzyszeniem Dla Naszych Dzieci. Długi alimentacyjne przekraczają 10,2 mld zł, ma je ponad 251 tys. osób.

(czytaj więcej)
28 września 2021 0

Jak dbać o noworodka w jesienne dni? Radzi położna Agnieszka Małolepszy

Jesień, szczególnie w Polsce, to naprawdę dziwna pora roku.# Jedni jeszcze czują letnią aurę, a innym zdarza się już z zimna szczękać zębami. Do tego trudna do przewidzenia pogoda w kratkę, gdzie jednego dnia jest piękne, ciepłe słońce, żeby za chwilę pojawił się deszcz albo żeby powiało chłodem. Do tego znakiem firmowym jesieni są katary i przeziębienia, których wszyscy się obawiamy i przed którymi na wszelkie sposoby staramy się uciekać. Jak dbać o maluszka w jesienne dni radzi położna, Agnieszka Małolepszy – laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)