Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

06 października 2022 0

Czytelnicze nowości dla najmłodszych. Książki trafiły do przedszkoli

Gmina Kcynia otrzymała dotację w ramach # Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w roku 2022. Dzięki niej do 3 placówek trafiły atrakcyjne książki dla przedszkolaków. Wzbogacą one przedszkolne biblioteczki i uatrakcyjnią zajęcia, które odbywają się w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych.

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Pożegnanie lata. Była zabawa taneczna i konkursy

30 września 2022 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej #w Nakle wzięli udział w uroczystym "Pożegnaniu Lata". Tańce przeplatane konkursami uświetniły zabawę wszystkim obecnym.

(czytaj więcej)
02 października 2022 0

Charytatywnie w Kcyni. Kiermasz dla Olliego

W niedzielę, 2 października, już od samego rana można było # zakupić słodkości, przetwory regionalne i wiele innych produktów przygotowanych m.in. przez liczne koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Kcynia. Cel kiermaszu był szczytny: pomoc dla chorego Olliego Kenta z Żarczyna.

(czytaj więcej)
01 października 2022 0

Mieszkańców odwiedzili pszczelarze. Na zakończenie słodka degustacja

W środę 28 września 2022 r. Mieszkańców Domu Pomocy# Społecznej w Nakle odwiedzili Panowie: Ludwik Żurek oraz Piotr Kuś z Koła Pszczelarskiego "Chrońmy Pszczoły", którzy przeprowadzili pogadankę edukacyjną na temat pszczół i pszczelarstwa.

(czytaj więcej)
30 września 2022 0

Opowieści o Gambii i Senegalu. Inauguracja jesiennej "Ciekawości świata"

W czwartkowe popołudnie 29 września br. licznie przybyli do # Urzędu Miejskiego w Kcyni mieszkańcy mieli okazję wysłuchać opowieści o podróży do Gambii i Senegalu.

(czytaj więcej)
29 września 2022 0

Powstała publikacja o Turzynie. Będzie ją można nabyć

Gratulujemy Stowarzyszeniu Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej #"Dąb", p. Andrzejowi Morawskiemu i p. dr Sławomirowi Łanieckiemu pięknej publikacji pn. Turzyn.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

Z cyklu bibliotekarz poleca. "Gdzie śpiewają raki"

Delia Owens jest amerykańską pisarką, zajmującą się do tej pory# dokumentowaniem afrykańskiej przyrody. „Gdzie śpiewają raki” jest jej debiutancką powieścią, która okazała się w latach 2019-2021 bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Książka w pełni zasługuje na to miano.

(czytaj więcej)
25 września 2022 0

Integracyjna wycieczka. Poznali historię wydobycia węgla

KGW Młode Łanki w sobotę 24 września zwiedziło Wioskę Górniczą w Pile.

(czytaj więcej)
25 września 2022 0

Warsztaty kulinarne. Powstały przepyszne placki ziemniaczane

21 września 2022 r. odbyły się warsztaty kulinarne podczas których powstały przepyszne placki ziemniaczane.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

Warsztaty z ziemniakiem w roli głównej. Siedem kół uczestniczyło w wydarzeniu

W czwartek, 22 września 2022 podczas warsztatów z ziemniakiem #w roli głównej, doszło do niecodziennego wydarzenia.

(czytaj więcej)
23 września 2022 0

Ziemniak w roli głównej. W warsztatach uczestniczyły gminne koła KGW

Wczoraj nieoficjalnie odbyło się I Forum KGW #w Gminie Kcynia. Tak z pewnością można nazwać spotkanie, które odbyło się w Turzynie z inicjatywy KGW Babeczki Turzyn.

(czytaj więcej)
22 września 2022 0

"Skarby ziemi kcyńskiej". Konferencja z okazji 760-lecia Kcyni

Za nami konferencja naukowa "Skarby ziemi kcyńskiej". # Konferencja odbyła się w związku z 760-leciem nadania praw miejskich Kcyni.

(czytaj więcej)
18 września 2022 10

„Barwy Lata–Dary Jesieni”. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem

18 września mieszkańcy powiatu nakielskiego tłumnie zjechali się do # Minikowa, a wszystko za sprawą jesiennych targów ogrodniczych. Nie było to jednak jedyne wydarzenie odbywające się tego dnia na terenie Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
12 września 2022 1

Zawody strzeleckie w Kowalewku. Udział wzięło kilkadziesiąt osób

W miniony weekend na terenie strzelnicy w # Kowalewku zostały przeprowadzone zawody strzeleckie, z cyklu tegorocznych imprez sportowych, których celem było między innymi oddanie hołdu żołnierzom 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz popularyzacja sportu strzeleckiego i postaw patriotycznych.

(czytaj więcej)
11 września 2022 11

Stanisław Soyka wystąpił w Szubinie. Kwartet zachwycił

W sobotni wieczór dla mieszkańców Szubina wystąpił Stanisław Soyka Kwartet!# Sala Szubińskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a publiczność zachwycona występem na żywo.

(czytaj więcej)
06 września 2022 0

Zwiedzili Kołobrzeg i Ciechocinek. Pogoda dopisała zwiedzaniu

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nakle ostatnio odwiedzili Kołobrzeg i Ciechocinek.

(czytaj więcej)
06 września 2022 0

Muzyczny poranek dla seniora. Wyjazd do Filharmonii Bydgoskiej

3 września br. 40 osobowa grupa z gminy Kcynia wyjechała# do Filharmonii Bydgoskiej na Muzyczny poranek dla seniora p.t. "Przeboje mistrzów na dobry początek"

(czytaj więcej)
06 września 2022 0

Festyn na zakończenie wakacji. Było smacznie i wesoło

W niedzielę, 4 września 2022 r. w Żarczynie odbyło #się zakończenie wakacji zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich "Kobiety Rządzą" i sołectwo.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)