Kultura / Rozrywka
Muzyczny początek tygodnia. Świąteczny nastrój w filharmonii

Początek grudnia Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej #w Nakle rozpoczęli muzycznie.
(czytaj więcej)Zespół ćwiczy w każdy poniedziałek. Przygotowania do kolędowania

W każdy poniedziałek Zespół Regionalny #Pałuki ćwiczy swój kunszt taneczny i śpiewaczy.
(czytaj więcej)Miłośnicy książek spotkali się ponownie. O czym tym razem dyskutowano?

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek miesiąca spotkali się #miłośnicy książek, tj. 04 grudnia 2023 r. w bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
(czytaj więcej)Wspomnienia zostaną na dłużej. Zabawa z udziałem zaproszonych gości

W piątek 1 grudnia br. odbyła się# "Zabawa Andrzejkowa" dla Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nakle oraz zaproszonych Gości z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Pod Dębem" z Paterka.
(czytaj więcej)"Z Kuferka Babuni" już po raz XVI. W oczekiwaniu na święta!

3 grudnia w sali widowiskowej Gminnego Centrum #Administracyjno-Kulturalnego w Sadkach odbył się tradycyjny konkurs rękodzieła "Z Kuferka Babuni". To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez gminy Sadki, a w tym roku odbyło się ono już po raz szesnasty.
(czytaj więcej)Nie trudno było o upadek. Wytrwałość i zgranie podczas wędrówki

Dzisiejszą wędrówkę rozpoczęliśmy# w Chobielinie i szliśmy w stronę miejscowości Tur po południowym brzegu Noteci.
(czytaj więcej)"Mamy ochotę na życie". Panie zachęcały do udziału w badaniach profilaktycznych

W czwartek 30 listopada w Gminnym Centrum #Kultury i Biblioteki w Kcyni odbyło się spotkanie pt. „Mamy ochotę na życie”.
(czytaj więcej)Dzień pełen wróżb i magii. Andrzejki z dużą dawką humoru

Andrzejki to niezwykły dzień, pełen wróżb i magii. Również w naszym #Domu Seniorzy obchodzili ten świąteczny czas.
(czytaj więcej)Warsztaty tworzenia makram. W klimacie nadchodzących świat

Wczorajsze warsztaty tworzenia #makram, sprawiły, że poczułyśmy magię nadchodzących świąt.
(czytaj więcej)"Żydzi w Kcyni". Nowa publikacja o lokalnej historii

W wydawnictwie Adam Marszałek dosłownie kilka dni temu ukazała się #nowa, interesująca pozycja wydawnicza poświęcona kcyńskim Żydom. Zapewne zainteresuje wszystkich, którym bliska jest historia Kcyni i jej mieszkańców. Autorką książki "Żydzi w Kcyni" jest Anna Bieniaszewska, długoletnia pracownica Archiwum Państwowego w Toruniu, spod pióra której wyszło wiele publikacji podejmujących temat gmin żydowskich Kujaw i Pomorza.
(czytaj więcej)Warsztaty kulinarno-ziołowe. Tematem przewodnim potrawy z kaczki

Sobotnie popołudnie 18 listopada spędziliśmy #w niewielkiej acz uroczej miejscowości Gzin, gdzie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne "Gościniec Pachotowko" należące do państwa Aliny i Jacka Krawisz.
(czytaj więcej)Święto dla twórców. Podsumowanie ich działań na rzecz kultury regionu

28 listopada 2023 roku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu# odbył się XLV Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowano zasłużonych twórców ludowych.
(czytaj więcej)Wieczór pełen wspomnień. Doskonała zabawa na koncercie w Żninie

Są zespoły, które idą z nami przez całe życie, zabierając w swą muzyczną podróż# kolejne pokolenia. Takim Zespołem niewątpliwie jest Zespół Universe.
(czytaj więcej)Wzajemny szacunek i uśmiech. Dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji

W wtorek, 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień# Życzliwości i Pozdrowień, czyli dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
(czytaj więcej)Jubileuszowy koncert Chóru Akatyst. 20-lecie muzycznej przygody

25 listopada w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni odbył się jubileuszowy koncert# kcyńskiego Chóru Akatyst pod kierunkiem Agnieszki Maciejewskiej. W tym niezwykłym, muzycznym wydarzeniu wziął również udział ordynariusz Diecezji Bydgoskiej biskup Krzysztof Włodarczyk.
(czytaj więcej)Mieszkancy DPS chętnie uczestniczą w zajęciach. Powstały dekoracje zimowe

W środę, 22 listopada mieszkańcy #Domu Pomocy Społecznej w Nakle uczestniczyli w zajęciach z "Arteterapii".
(czytaj więcej)"Poznaj Krajnę". Warsztaty i lekcja muzealna dla uczniów

Jak zapewne wielu z was wie od wielu lat prowadzimy różne zajęcia #dla grup szkolnych i przedszkolnych. W razie potrzeby dojeżdżamy z lekcjami na miejsce. Zazwyczaj zapraszają nas szkoły z terenu naszej gminy, ale raz na jakiś czas zdarza się nam odwiedzać również miejscowości położone dalej. We wtorek 21 listopada udaliśmy się do szkoły podstawowej w Panigrodzu. Na miejscu przeprowadziliśmy warsztaty oraz zaprezentowaliśmy lekcję muzealną "Poznaj Krajnę".
(czytaj więcej)"Tajemnice pałacu w Samostrzelu". Duże zainteresowanie prelekcją

Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach, dnia 17 listopada zorganizowała spotkanie #zat. „Tajemnice pałacu w Samostrzelu”. Prelekcję przedstawił pan dr Sławomir Łaniecki absolwent Akademii Bydgoskiej (kierunek historia) oraz autor wielu publikacji, w tym najbardziej popularnej „Pałace, dwory i folwarki powiatu nakielskiego”.
(czytaj więcej)Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.
(czytaj więcej)