Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

20 października 2021 0

Wspólnie posadzili 3000 krokusów. Wiosną będą cieszyć oko mieszkańców

Na miniony piątek i sobotę „Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa” #zaprosiło chętnych do posadzenia krokusów na terenie Szkoły Podstawowej im. ppor. M. Uleryka w Dziewierzewie. Projekt „ Krokusy na Chochołowskiej- oczywiste, Chochołowska w Dziewierzewie - czemu nie? „ dofinansowany został przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią w ramach Powiatowej Odnowy Wsi.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Wystawa połączona z prelekcją. Przeprowadził ją pastor ze Żnina

Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni zorganizowało# wystawę Biblii ze zbiorów Jarosława Gaudka, pastora Kościoła Ewangelickiego w Żninie, połączoną z prelekcją. Wydarzenie miało miejsce 12 października 2021r.

(czytaj więcej)
16 października 2021 0

Wiejski jarmark w sercu Torunia. Lokalne żywność i dania kuchni regionalnej

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki# - dziś (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedaje warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Wspomnienia z wakacji! Przygoda młodzieży z „Eko – spacerami”

Wakacje już dawno za nami, ale w myślach cały czas o# nich pamiętamy. Miło wrócić wspomnieniami do ciepłych letnich nocy, szumu wiatru, złotych łanów zbóż, dzikiej przyrody… Na ten temat sporo mogą powiedzieć dzieci i młodzież z sołectwa Kosowo, które w dniach 16 – 17 sierpnia uczestniczyły w wyjeździe do leśniczówki w miejscowości Laskownica. Realizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie przy udziale Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Był to wyjazd realizowany w ramach projektu „Eko – spacery”, na który środki były pozyskane ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartych konkursów.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Podsumowano 59. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Rozdano nagrody

9 października 2021 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyło się# uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej 59. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Podczas, którego wręczono nagrody i wyróżnienia. W uroczystości udział wzięli: Tadeusz Sobol Starosta Nakielski, Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński, Zbigniew Sabaciński Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Mariusz Piotrkowski Burmistrz Szubina, Wioletta Borys-Stachowiak zastępca Burmistrza Szubina. Dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Alina Gordon wspomniała zmarłą Wandę Szkulmowską wieloletnią przewodniczącą Komisji Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, pasjonatkę, miłośniczkę i propagatorkę sztuki ludowej. Pamięć jej uczczono minutą ciszy.

(czytaj więcej)
12 października 2021 0

Wspólnie stworzymy kolaż zdjęć z Kcyni! Ciekawe warsztaty

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty prowadzone przez# Centrum Archiwistyki Społecznej we współpracy z Dźwiękowym Archiwum Kcyni!

(czytaj więcej)
10 października 2021 6

Ostatnia niedziela sierpnia 1939. Widowisko jak żywe!

Za sprawą historycznego widowiska, mieszkańcy# Kcyni mogli w minioną sobotę przenieść się w czasy poprzedzające dosłownie kilka godzin wybuch II wojny światowej.

(czytaj więcej)
08 października 2021 0

2021 rokiem Tadeusza Różewicza. Był jednym z najwybitniejszych dramaturgów

„Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Z zamkniętymi oczyma widzę miłość, wiarę, prawdę…” (T. Różewicz, Kartoteka)

(czytaj więcej)
04 października 2021 0

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike. Został nim Zbigniew Rokita

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike 2021. To# Zbigniew Rokita, autor reporterskiej książki o Górnym Śląsku „Kajś” (wyd. Czarne, 2020). Tytuł wygrał także w plebiscycie na Nagrodę Nike Czytelników.

(czytaj więcej)
04 października 2021 0

Warsztaty z malarką. Uczestnicy wykonali niepowtarzalne prace

Obcowanie ze sztuką wpływa na kreatywność i# empatię dzieci. Jest bodźcem do wszechstronnego rozwoju.

(czytaj więcej)
01 października 2021 0

Wyjątkowe spotkanie z podróżnikiem. Mieszkańcy wysłuchali opowieści

Zawsze lubiłem sięgać daleko - mówił nam w# czasie spotkania "Ciekawość świata" Michał Woroch. Spotkanie zatytułowane Wheelchairtrip - 371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę, odbyło się w 30 września 2021 r. w Kcyni.

(czytaj więcej)
28 września 2021 0

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Panie promują naszą gminę

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to ogólnopolskie# wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by idąc z duchem czasu pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.

(czytaj więcej)
28 września 2021 0

Bibliotekarz poleca! Borlik i jego seria kryminalna

„Boska proporcja”, „Materiał ludzki”, „Białe kłamstwa” to kryminalna seria#, urodzonego w Bydgoszczy, Piotra Borlika, której główną bohaterką jest Agata Stec – komisarz gdańskiej policji.

(czytaj więcej)
27 września 2021 0

Dziewierzewo pożegnało lato. Można było się zaszczepić przeciwko Covid-19

Z inicjatywy KGW Dziewierzewo w sobotę, 25 września 2021 r. odbyła się# biesiada na pożegnanie lata.

(czytaj więcej)
26 września 2021 0

Premierowy pokaz filmu „Józef Knach- siła charakteru” w kcyńskim urzędzie

24 września br. w Urzędzie Miejskim w Kcyni odbył się# premierowy pokaz filmu „Józef Knach- siła charakteru”. Ten fabularyzowany dokument ukazuje losy powstańca wielkopolskiego, przedwojennego nauczyciela i kierownika Szkoły Powszechnej w Dobieszewie, który poniósł śmieć w wyniku niemieckich represji na jesieni 1939 r. Na kanwie losów śp. Józefa Knacha zostały przywołane historie instytucji, miejsc, osób, przybliżone dzieje naszego regionu z tamtych czasów.

(czytaj więcej)
26 września 2021 4

Sobotni festyn w Turzynie. Wyjątkową atrakcją był zespół Pałuki

W sobotę, 25 września w Turzynie odbył się# festyn zachęcający do szczepień.

(czytaj więcej)
25 września 2021 0

Wrześniowy rajd z cyklu sołectwa z kijkami za nami. Dopisała piękna pogoda

Tym razem trasa wiodła znanymi większości uczestników ścieżkami przez# Kcynię, Żurawię w kierunku Miastowic. Dopisała piękna pogoda i oczywiście nastroje. Kcynia, od strony którą szliśmy, prezentuje się wręcz bajecznie.

(czytaj więcej)
24 września 2021 0

Uroczyste odsłonięcie tablic w Turze. Stalag XXIB/H Thure

29 września 2021 roku o godzinie 13.00 w Turze w miejscu# dawnego obozu jenieckiego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Stalag XXIB/H Thure (obóz jeniecki z lat II wojny światowej).

(czytaj więcej)
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)