Kultura / Rozrywka
Paranienormalni rozbawili publiczność. Kabaretowa uczta w Nakle
17 listopada w Nakielskim Ośrodku Kultury miał miejsce #wyjątkowy występ okraszony potężną dawką dobrego humoru. Wypełniona po brzegi sala widowiskowo-kinowa śmiała się do łez, a wszystko za sprawą kabaretu Paranienormalni i ich programu pt. "2024".
(czytaj więcej)Rogaliki w czterech wydaniach. Zajęcia w ramach projektu
We wtorek, 12 listopada #Środowiskowy Dom Samopomocy w Paterku gościł po raz kolejny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu im. Ireny Sendlerowej.
(czytaj więcej)"Marsz ku wolności". Wyjątkowy koncert edukacyjny
Koncert edukacyjny "Marsz ku wolności" w wykonaniu muzyków# z Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy odbył się 15 listopada 2024 r. w Naszym Domu.
(czytaj więcej)Piątkowy koncert w Kcyni. Podróż sentymentalna
W piątkowy wieczór, 15 listopada, w murach Gminnego Centrum# Kultury i Biblioteki w Kcyni rozbrzmiały sentymentalne dźwięki recitalu Piotra Zabrodzkiego.
(czytaj więcej)Widowiskowa kąpiel w Wąsoszu. Radosne morsowanie w duchu patriotyzmu
W poniedziałkowy wieczór nad Jeziorem #Wąsoskim spotkali się członkowie Szubińskiego Klubu Morsa - a wszystko po to, by zgodnie z tradycją - w akompaniamencie patriotycznych pieśni zażyć lodowatej kąpieli z okazji Święta Niepodległości.
(czytaj więcej)O regionalnych smakach i tradycjach. Trzy wykłady i degustacja
Doskonałą okazję, by zgłębić regionalne smaki i tradycje, mieli uczestnicy# II Forum Dziedzictwa Kulinarnego Krajny i Pałuk, które odbyło się 10 listopada w sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie zorganizowała fundacja Saluto Culina przy współpracy NOK.
(czytaj więcej)"Fantastyczne muzyczne przedstawienie". Rodzinny wyjazd na musical
Kolejny udany wyjazd za nami. Tym razem# realizując gminny projekt zaprosiliśmy na rodzinny Wyjazd na musical "Chłopcy z placu broni".
(czytaj więcej)"Aaaa... Alpy, tu się oddycha". Wykład dla słuchaczy UTW
W środę, 6 listopada w Gminnym Centrum Kultury# i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni odbył się wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
(czytaj więcej)Zagadka Tenora - Kochanka czy Żona? Sala pękała w szwach!
6 listopada w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury odbyło się unikatowe show #pełne światowych przebojów i dobrego humoru. Operetka pt. "Zagadka Tenora Kochanka czy Żona" zachwyciła nakielską publiczność, która wypełniła salę aż po same brzegi!
(czytaj więcej)Niezwykłe warsztaty w Kcyni. Było kreatywnie i ciekawie
Niezwykłe warsztaty dla Klubu Aktywnego Seniora #w Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej przeprowadziła Hanna Domalewska Babsztylove Rękoczyny. Było kreatywnie i ciekawie.
(czytaj więcej)Jesienny wieczór poezji. Gościem będzie poeta, Michał Jankowski
Czy listopad jest dla Ciebie trudny do zniesienia? Czy te szare dni #i brak słońca też nastrajają Cię melancholijnie? Przyjdź na Jesienny wieczór poezji organizowany w dniu 20. listopada przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Spotykamy się we środę, o g. 18. Wieczór poezji odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Kcyni, sala nr 1.
(czytaj więcej)Przygotowania do uroczystości. Wspólne tworzenie wstążek
W Kcyni trwają przygotowania# do Narodowego Święta Niepodległości.
(czytaj więcej)"Cudze chwalicie swego nie znacie". Dyskusja i pomysły na dalszy rozwój
We wtorek 5 listopada 2024 r. w muzeum odbyło się spotkanie# zorganizowane przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk" z cyklu: „Cudze chwalicie swego nie znacie”, podczas którego zainteresowani omawiali dalszy rozwój produktu turystycznego Ekomuzeum Doliny Noteci (EDN).
(czytaj więcej)Doskonała lektura na jesienne wieczory. "Aktoreczka" urzekła klubowiczów
W poniedziałkowe popołudnie# 4 listopada 2024 r. w bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem spotkania była książka polskiej pisarki Barbary Wysoczańskiej pt. "Aktoreczka".
(czytaj więcej)Pobyt w Krainie Dolnej Wisły. Największą furorę zrobiły owieczki
W czwartek, 31 października# wybraliśmy się do miejscowości Zła Wieś Wielka, do Krainy Dolnej Wisły.
(czytaj więcej)"Warsztaty z pamięci". Dwudniowe wydarzenie w Kcyni
W Kcyni odbyły się „Warsztaty z pamięci”# – wydarzenie organizowane po raz drugi przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni i Centrum Archiwistyki Społecznej. W tym roku partnerem wydarzenia było Archiwum Państwowe w Olsztynie.
(czytaj więcej)Kwiaty najczęściej wybierane do dekoracji grobów. Co symbolizują?
Dzień Zaduszek jest w polskiej tradycji obchodzony szczególnie #uroczyście. Udajemy się tłumnie na cmentarze by poprzez modlitwę i zapalenie zniczy dać świadectwo naszej pamięci o tych którzy odeszli. Zanosimy naszym bliskim również kwiaty. Zwyczaj ten rozpowszechnił się naszym kraju stosunkowo późno, bo dopiero około połowy XIX w.
(czytaj więcej)"Zaślubiny pałuckie". Śpiewy, toasty, dużo tańca i muzyki regionalnej
26 października 2024 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# „Zaślubiny pałuckie”, wydarzenie rozrywkowe, bazujące w swej treści na pałuckich tradycjach weselnych.
(czytaj więcej)Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)