Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

05 października 2022 1

Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Bezpłatny numer telefonu

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa # Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologami można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
04 października 2022 8

Sezon grzewczy ruszył. Nie zapomnij zlecić kontroli

Na podstawie # art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. 2022 poz. 1692, z późn. zm.) informuję, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (art. 62 ust.1 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane).

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Służba "na czterech łapach". W ZK Potulice pracują dwa psy

W potulickiej jednostce penitencjarnej służbę „na czterech łapach” pełnią # dwa psy – CAR i NARGO. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – zatem przyglądamy się bliżej służbie naszych czworonogów.

(czytaj więcej)
04 października 2022 6

ZUS wysyła listy. Ponad 7 milionów przesyłek

ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji o przyznaniu dodatkowego # rocznego świadczenia pieniężnego. Wkrótce list trafi do każdego, kto otrzymał 14 emeryturę.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

ZUS uruchamia specjalne dyżury dla nauczycieli. Pierwszy już dzisiaj

W każdy poniedziałek października # nauczyciele, a także dyrektorzy szkół mogą skorzystać z dedykowanego dla nich dyżuru telefonicznego.

(czytaj więcej)
02 października 2022 7

Bezrobocie na razie bez zmian. Jesienią zacznie wzrastać

Tak jak w miesiącu poprzednim, stopa bezrobocia w # Polsce w sierpniu br. wyniosła 2,6 proc. – informuje Eurostat. Tym samym Polska ponownie znalazła się na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Pierwsze ponownie są Czechy z wynikiem 2,4 proc., a podium zamyka Malta (2,9) – wyprzedzając Niemcy.

(czytaj więcej)
30 września 2022 3

Bon turystyczny ważny o pół roku dłużej. Dobra wiadomość dla rodziców

Dobra wiadomość dla rodziców, którzy jeszcze nie wykorzystali #bonu turystycznego. Jego ważność została przedłużona do 31 marca 2023 roku. Mogą więc z niego skorzystać jesienią czy zimą, płacąc za weekendowe wyjazdy z dzieckiem lub ferie zimowe w kraju.

(czytaj więcej)
30 września 2022 12

Inwestycja gazowa zrealizowana. Otwarcie gazociągu Baltic Pipe

- To nie jest przypadek, że w tym roku ukończyliśmy # tyle inwestycji gazowych. Od dawna wiedzieliśmy, że współpraca ze Wschodem wymaga pilnej rewizji – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe. Wydarzenie miało miejsce 27 września 2022 r. w Goleniowie.

(czytaj więcej)
27 września 2022 0

Renta rodzinna. Ostatnie dni na złożenie dokumentów

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy # pobierają rentę rodzinną muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Dla studentów termin ten upływa z końcem października.

(czytaj więcej)
27 września 2022 9

Ochrona odbiorców energii elektrycznej. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o # szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Bez wizyty w urzędzie skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym można złożyć wniosek i bezpłatnie #otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W). Warunkiem skorzystania z usługi jest udzielenie zgody na doręczenie elektroniczne. Zaświadczenie jest wystawiane jako dokument elektroniczny i doręczane na konto podatnika w e-US.

(czytaj więcej)
21 września 2022 5

Nowy taryfikator puntów karnych. Łatwiej stracić prawko

W połowie września zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych#. Kary będą jeszcze bardziej surowe. Rządzący nie mają litości dla kierowców łamiących przepisy. Czy dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej?

(czytaj więcej)
20 września 2022 1

ZUS zakończył wypłaty tzw. czternastek. Łącznie wypłacono 1,5 mld zł

20 września ostatnia transza czternastek trafiła do emerytów #i rencistów. Dodatkowe świadczenie tego dnia otrzymało 1,3 mln osób na łączną kwotę 1,5 mld złotych.

(czytaj więcej)
20 września 2022 2

Kierowco - patrz, gdzie jedziesz. Więcej tablic przy drogach

Kierowcy wiedzą, jak należy rozumieć treść tablic # STOP Zły kierunek. Są również zdania, że powinno ich być więcej. To najważniejsze wyniki przeprowadzonej przez GDDKiA ankiety dotyczącej rozpoznawalności nowych tablic. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

(czytaj więcej)
18 września 2022 16

Ochrona przed gwałtownymi wzrostami cen energii. Czym jest tarcza solidarnościowa?

- Tarcza Solidarnościowa ma chronić# przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. To plan dla polskich rodzin – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 września 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

(czytaj więcej)
15 września 2022 1

Pieniądze na szkolną wyprawkę. Większość osób już złożyła wnioski

Większość rodziców już zawnioskowała # o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. ZUS przypomina, że termin na przekazanie dokumentów upływa 30 listopada. Wnioski przyjmowane są wyłącznie elektronicznie.

(czytaj więcej)
14 września 2022 18

Emeryci mają powody do radości. Jutro wypłata "czternastek"

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na # 15 września, mają powody do zadowolenia. Otrzymają czternastą emeryturę już jutro. Natomiast osoby, których termin płatności emerytury czy renty przypada na 20 września- w przyszłym tygodniu.

(czytaj więcej)
13 września 2022 0

Najniższe od trzech dekad. Liczba bezrobotnych wciąż spada

W sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom # 4,9 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych w sierpniu br. spadła o 2,1 tys. osób.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)