Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

03 marca 2024 0

Policjanci często poszukują seniorów. Jak zapobiegać zaginięciom?

Bydgoscy policjanci w ubiegłym roku przeprowadzili aż #227 poszukiwań osób zaginionych. W głównej mierze były to poszukiwania opiekuńcze za nieletnimi, którzy oddalili się z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, jak również osób chcących targnąć się na własne życie, ale i nie tylko. 38 zgłoszeń dotyczyło Seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia nie byli w stanie samodzielnie wrócić do swoich domów.

(czytaj więcej)
03 marca 2024 1

Sprawy urzędowe można załatwić online. Profil zaufany krok po kroku

Zamiast tracić czas na stanie w kolejce w urzędzie, możesz załatwić sprawy# urzędowe w zaciszu swojego domu – przez internet. Czy to możliwe? Oczywiście! Wystarczy, że masz profil zaufany. Dzięki niemu urzędowych formalności możesz dopełniać nawet w nocy i w weekendy.

(czytaj więcej)
02 marca 2024 0

Infolinia dla pacjentów czynna całodobowo. Wprowadzono zmiany

Od 1 marca 2024 roku infolinia dla pacjentów jest czynna# całodobowo tj. przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, w tym święta i dni wolne ustawowo od pracy.

(czytaj więcej)
02 marca 2024 5

Powstaną m.in. cztery węzły drogowe. Bliżej do S10 Wyrzysk – Bydgoszcz

Transprojekt Gdański na przeprowadzi rozpoznanie i badanie podłoża dla drogi #ekspresowej S10 na odcinku Wyrzysk – Bydgoszcz i opracuje elementy Koncepcji programowej (KP). Podpisanie umowy o wartości blisko 8 mln zł to kolejny krok do przetargu na realizację inwestycji.

(czytaj więcej)
02 marca 2024 4

Plakaty wyborcze w pasie drogowym. Co mówią przepisy?

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi #zaplanowanymi na 7 kwietnia 2024 r. przypominamy komitetom wyborczym o obowiązujących przepisach prawa i procedurach postępowania w zakresie umieszczania plakatów wyborczych w pasie drogowym dróg krajowych.

(czytaj więcej)
01 marca 2024 0

Wzrasta renta z tytułu niezdolności do pracy. Zmiany od dzisiaj

Od 1 marca wzrosły nie tylko emerytury, ale i renty# z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

(czytaj więcej)
01 marca 2024 0

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko

Już od 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca #Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Do tej pory świadczenie przyznano dla niemal 801 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło w sumie ponad 5 mld 868 mln zł.

(czytaj więcej)
01 marca 2024 3

Kolumny wojskowe na drogach. Zachowaj szczególną ostrożność

Przypominamy, że ramach odbywających się ćwiczeń# STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 z udziałem polskich żołnierzy mają miejsce przejazdy kolumn wojskowych. Do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

(czytaj więcej)
29 lutego 2024 1

Powołanie wojewódzkich konsultantów. Pięcioletnia kadencja

29 lutego Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel powołał# wojewódzkich konsultantów w ochronie zdrowia. Po raz kolejny swoją pięcioletnią kadencję będą pełnili dr n. med. Sławomira Fenger-Woźnicka, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki oraz Pan lek. dent. Paweł Dymalski, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii.

(czytaj więcej)
29 lutego 2024 0

500 plus dla niesamodzielnych. Więcej uprawnionych do świadczenia

Od 1 marca wzrośnie próg uprawniający do #świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Będzie wynosił 2 419,33 zł brutto. Oznacza to, że może być więcej uprawnionych do tego świadczenia.

(czytaj więcej)
29 lutego 2024 0

Spotkanie biskupa z księżmi dziekanami. O czym rozmawiano?

„Jeśli sami doświadczymy nawrócenia, bardziej docenimy# Boże miłosierdzie” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania z księżmi dziekanami, zachęcając ich do tworzenia Kościoła, który ma „być domem dla grzeszników, czyli każdego”.

(czytaj więcej)
28 lutego 2024 0

O kryzysie samobójczym. "Musimy mieć w sobie pewną wrażliwość i czujność"

„Jako psychiatrzy jesteśmy ostatnią bramką w całej tej odprawie#” – uważa lekarz Izabela Fadel, która była jedną z prelegentek spotkania zatytułowanego „Gdy życie traci sens. Kryzys samobójczy w rodzinie, duszpasterstwie i procesie terapii”, jakie zorganizowano w bydgoskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

(czytaj więcej)
28 lutego 2024 1

Marcowe dyżury telefoniczne ZUS. Czego dotyczyć będzie tematyka?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje w marcu eksperckie# dyżury telefoniczne.

(czytaj więcej)
27 lutego 2024 0

Wyższe dodatki do emerytur i rent. Zmiany od 1 marca

Od 1 marca obowiązywać będą nowe wysokości dodatków i świadczeń pieniężnych wypłacanych #przez ZUS. W wyniku waloryzacji wzrosną o 12,12 proc. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 330,07 zł.

(czytaj więcej)
27 lutego 2024 0

Ważny termin dla wcześniejszych emerytów. Zaświadczenia do czwartku

Do 29 lutego osoby, które w 2023 roku #dorabiały do renty lub wcześniejszej emerytury, mają czas na dostarczenie do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach. Informacja potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia z uwagi na to, że wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu.

(czytaj więcej)
27 lutego 2024 1

Prawidłowe żywienie ucznia. Drugie śniadanie powinno być wartościowe

Pakujesz dziecku drugie śniadanie? Świetnie - to nieodłączny element #prawidłowego żywienia ucznia.

(czytaj więcej)
27 lutego 2024 2

Kiedy przysługuje Ci bezpłatny transport sanitarny? Przewóz pacjenta z opieką

Transport sanitarny polega na przewiezieniu pacjenta #do podmiotu leczniczego (np. szpitala lub przychodni) lub z podmiotu do domu, jeśli pacjent nie może samodzielnie się poruszać. Transport sanitarny odbywa się karetką, w której pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.

(czytaj więcej)
25 lutego 2024 2

Własny ogródek najpewniejszy. Czy spożywanie nowalijek jest bezpieczne?

Wiosna to para roku, kiedy pojawiają się w handlu pierwsze nowalijki. #Kuszą one nie tylko wyglądem, bo wygłodniały po zimie organizm domaga się nowego zastrzyku energii w postaci witamin i minerałów. Dlatego też mamy ochotę na pierwsze rzodkiewki, zieloną sałatę, szczypiorek, koperek, pietruszkę czy też inne młode warzywa. Nasuwa się tu pytanie, czy spożywanie świeżych nowalijek jest bezpieczne?

(czytaj więcej)
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Nieskażone ludzką działalnością

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko #w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)