Fakty
Odznaki „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Nagrodzeni z naszego powiatu

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w imieniu Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wręczył honorowe odznaki „Za zasługi #dla Ochrony Zdrowia”. Wyróżnione zostały osoby szczególnie zaangażowane w trakcie pandemii COVID-19.
(czytaj więcej)Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Mija 78 lat

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Narodowe #ONZ w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dla uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
(czytaj więcej)Egzamin maturalny w roku 2023 oraz 2024. Jakie zmiany?

Minister Przemysław Czarnek, wiceminister Dariusz Piontkowski oraz dyrektor CKE Marcin Smolik podczas konferencji prasowej przedstawili# najważniejsze zmiany w zasadach organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 i 2024 r. w obu formułach, tj. Formule 2015 i Formule 2023.
(czytaj więcej)Szkolenia w ramach projektu "Trenuj z wojskiem". Zajęcia w Bydgoszczy

Od połowy stycznia, do końca lutego 2023 roku - w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w każdym województwie odbędą się# szkolenia wojskowe w ramach projektu „Trenuj z wojskiem”.
(czytaj więcej)Kujawsko-pomorskie przygotowuje się do ferii. 300 wypoczynków

Przygotowanie województwa kujawsko-pomorskiego do ferii zimowych było tematem wczorajszego spotkania wojewody z przedstawicielami# służb, dbających o bezpieczeństwo obywateli. Podkreślono duże znaczenie współpracy między służbami, które jest znaczące w kluczowych obszarach bezpieczeństwa. Wspólne działanie prewencyjne gwarantuje faktyczne poczucie bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Sesja pełna uchwał i sprawozdań. Obradowali kcyńscy radni

26 stycznia w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Kcyni odbyła się LVI Sesja Rady Miejskiej w Kcyni. Radni podjęli tego dnia szereg uchwał.
(czytaj więcej)Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Podobnie w województwie

W Polsce jest coraz więcej legalnie pracujących cudzoziemców. Na koniec listopada 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego# i rentowych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 67 tys. obcokrajowców. To wzrost o ponad 55 tys. w stosunku do czerwca. Najwięcej jest u nas obywateli Ukrainy, Białorusi i Gruzji.
(czytaj więcej)Mieszkanki województwa ukończyły 100 lat. Znają receptę na długowieczność?

Rolniczka, opiekunka ogniska domowego oraz księgowa czerpiąca radość z czasu spędzanego na działce otrzymały medale #Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Stuletnią Genowefę Janiak w dniu urodzin odwiedził w Toruniu (25 stycznia) marszałek Piotr Całbecki. W Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył wizytę Zofii Gertych (26 stycznia).
(czytaj więcej)Pierwsza sesja w tym roku. Obradowała rada powiatu

W środę, 25 stycznia na przystani nakielskiej odbyła się pierwsza w tym roku sesja rady powiatu nakielskiego.
(czytaj więcej)Przykład godny naśladowania. Bezinteresownie uratowała drugie życie

St. szer. Aleksandra Szymańska oddała szpik kostny i tym samym pokazała jak można bezinteresownie uratować drugie życie!# Pękamy z dumy, że w swoich szeregach mamy właśnie takie osoby. Przepis na tego typu wydarzenie? Ogrom empatii, chęć dzielenia się dobrem i odwaga! Tylko tyle i aż tyle by zapisać się na trwałe w życiu drugiego człowieka. Oczywiście musi być zgodność genetyczna, jednak na to wpływu nie mamy.
(czytaj więcej)Nielegalne praktyki rynkowe i oszustwa żywnościowe. Podpisano porozumienie

W dniu 23 stycznia 2023 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Głównym Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych# a Komendantem Głównym Policji dotyczące wzmocnienia współpracy w zakresie sprawnego i skutecznego przeciwdziałania nielegalnym praktykom rynkowym i oszustwom żywnościowym.
(czytaj więcej)Ustanowiono rezerwat przyrody. Siedlisko żółwia błotnego w Wielkopolsce

Czarne Doły to jedyne miejsce w województwie wielkopolskim, gdzie w naturalnych warunkach dochodzi do# rozrodu żółwia błotnego. Ze względu na wyjątkowe siedlisko Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu ustanowił rezerwat przyrody.
(czytaj więcej)27 stycznia rusza Elektroniczny Dziennik Budowy. Aplikacja EDB

27 stycznia uruchamiamy publicznie aplikację EDB. Aplikacja EDB umożliwia realizację wszystkich czynności wymaganych przy prowadzeniu# dziennika budowy. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej, odebrać dziennik, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. Wpisy można umieszczać tak, jak w tradycyjnym dzienniku, a dostęp do aktualnego dokumentu jest możliwy z każdego miejsca o dowolnej porze.
(czytaj więcej)Sprzedano już 1.148,3 tony węgla. Zakupu dokonało ponad 830 osób

Jak doskonale Państwo wiecie Gmina Kcynia przystąpiła do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla swoich mieszkańców. Dzięki staraniom# Burmistrza Kcyni i współpracy z podmiotami, które postanowiły w tej kwestii działać z gminą, mamy najniższą cenę w powiecie nakielskim. Cena za 1 tonę wynosi 1850 zł.
(czytaj więcej)Inwestycje powiatowe w gminie Kcynia. Ponad 9 mln zł na drogi

Ryszard Bagnerowski podsumował inwestycje powiatowe przeprowadzone w 2022 roku na terenie gminy Kcynia. Skupił się przede wszystkim #na sprawach drogowych.
(czytaj więcej)Komputery dla uczniów IV klasy. Konferencja z udziałem ministra

Komputery dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej to główny temat konferencji prasowej z udziałem Prezesa Rady Ministrów# Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego.
(czytaj więcej)Schrony w powiecie nakielskim. „Szału” nie ma

W październiku 2022 roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że rusza sprawdzanie schronów i miejsc schronienia na terenie# całego kraju. Z dokumentów wynika, że w sumie powinno ich być około 62 tysiące. Inwentaryzację stanu obiektów zlecono strażakom. Jak wygląda sytuacja w powiecie nakielskim?
(czytaj więcej)Najsłynnniejsze uzdrowisko w statystykach. Wystawa w warzelni soli

Jak jest pozyskiwana sól z solanki? Jak powstał największy ośrodek uzdrowiskowy w centralnej Polsce? Na te pytania odpowiada #wystawa, którą można zobaczyć w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego. To otwarta w 2020 roku placówka w Uzdrowisku Ciechocinek (powiat aleksandrowski).
(czytaj więcej)Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!
(czytaj więcej)Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.
(czytaj więcej)Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)