Dziś mamy 6 października 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

Fakty

06 października 2022 1

Tym razem o odporności psychicznej. Kolejna ważna konferencja

6 października Fundacja Salus Homini we # współpracy z Powiatową Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Nakle zorganizowała zorganizowały specjalną konferencję dla pedagogów i psychologów szkolnych oraz zainteresowanych przedstawicieli rad pedagogicznych szkół, przedszkoli i placówek powiatu nakielskiego, a także kuratorów sądowych i pracowników innych instytucji wspomagających rodziny.

(czytaj więcej)
06 października 2022 0

"Bezpieczniej na drogach". Policjanci patrolują trasy na nowych motocyklach

Od dzisiaj policjanci nakielskiego # ruchu drogowego patrolują trasy na nowych motocyklach. Zakup tych nowoczesnych pojazdów zrealizowano w ramach projektu: „Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego”.

(czytaj więcej)
06 października 2022 0

Przebudowa oczyszczalni ścieków trwa w najlepsze. Inwestycja kosztuje blisko 10 mln złotych

Kolejną bardzo ważną inwestycją na # terenie naszego miasta jest rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków.

(czytaj więcej)
06 października 2022 1

Już po zebraniu. O drogach, świetlicy i odpadach

Zebranie mieszkańców Dziewierzewa było jednym z najdłuższych#, jakie do tej pory odbyły się w gminie Kcynia. Rozmawiano przede wszystkim o problemach drogowych.

(czytaj więcej)
05 października 2022 3

Chodnik i autobus. Z tym trzeba coś zrobić

Mieszkańcy Siernik jednogłośnie podzielili fundusz sołecki w miniony wtorek. O czym rozmawiano podczas zebrania?

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Spotkanie psychologów i terapeutów. Różne wymiary grupy AA

W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się spotkanie psychologów# i terapeutów z przedstawicielami prowadzącymi grupę AA dla skazanych na terenie jednostki.

(czytaj więcej)
05 października 2022 24

Jedna winda zamiast dwóch. Powiat przeznaczył 420 tys. zł

Na ten rok powiat nakielski, który jest skromnym udziałowcem #spółki Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, zaplanował wymianę wind w szpitalu w Nakle. W międzyczasie okazało się, że zabrakło pieniędzy na wymianę dwóch wind. Będzie wymiana jednej, ale poza tym zaplanowano jeszcze inne prace.

(czytaj więcej)
05 października 2022 6

Blisko 300 mln zł na budowę oddziału. Nowy budynek umożliwi kompleksowe leczenie najmłodszych

„Poprawa jakości i dostępności usług pediatrycznych w ramach #tworzonego Centrum Leczenia Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy” to nazwa projektu, który zostanie sfinansowany z Funduszu Medycznego. Dofinansowanie wyniesie 296 mln 631 tys. 720 zł.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Trwają roboty przy szkole. Celem prac jest poprawa bezpieczeństwa

Trwają roboty chodnikowo-drogowe na placu przy Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni - siedziba przy ul. Pobożnego.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Zabytkowy dworek był w bardzo złym stanie. Trwa jego gruntowna przebudowa

Trwa remont siedziby GCKiB w # Kcyni. Inwestycja będzie polegała na remoncie i przebudowie zabytkowego dworku oraz na zagospodarowaniu parku miejskiego na potrzeby realizacji zadań społecznych. Rozebrany zostanie fragment skrzydła zachodniego, w którym znajdowała się biblioteka, ze względu na bardzo zły stan techniczny.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Wykonano prace na jednej z ulic

Trwa bardzo intensywny czas prac budowlanych na # terenie naszej gminy. Jednym z ważniejszych zadań jest zadanie w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

Inwestycje realizowane pełną parą. Trwa przebudowa ul. Strażackiej i siedziby GCKiB

Trwa przebudowa ul. Strażackiej w # Kcyni. W ramach zadania wykonane zostaną m.in. wymiana nawierzchni asfaltowej, utwardzenie terenu kostką polbrukową, wykonany kanał technologiczny i kanalizacja deszczowa oraz przyłącza sanitarne.

(czytaj więcej)
02 października 2022 5

Podniosła uroczystość. Obchody dnia pamięci ofiar zbrodni pomorskiej

- Patrzymy z niepokojem jak kolejna wojna burzy życia za naszą wschodnią granicą. Jako naród, # który sam doświadczył tak licznych cierpień nie możemy sobie pozwolić na bierność. Pamiętając o ofiarach naszej trudnej historii, nie bądźmy obojętni na tragedię tych, którzy w wyniku rosyjskiej agresji dziś giną w Ukrainie – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas dzisiejszej uroczystości w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939.

(czytaj więcej)
02 października 2022 14

Dłuższa kadencja władz samorządowych. Wybory pół roku później (sonda)

W czasie jednego z ostatnich posiedzeń Sejmu # posłowie głosowali nad wydłużeniem kadencji władz samorządowych. Wybory odbędą się pół roku później niż było to ustalone.

(czytaj więcej)
01 października 2022 0

Świadczenie 300 plus. Na Kujawach i Pomorzu otrzymało ponad 229 tys. uczniów

Większość rodziców i opiekunów złożyła# już wniosek o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. 95 proc. z tych złożonych w regionie została pozytywnie rozpatrzona. Na konta rodziców przekazana została kwota 68,7 mln zł.

(czytaj więcej)
1 października 2022 2

Drogi priorytetem. O czym jeszcze rozmawiano na zebraniu?

Jeżeli przeanalizuje się przyszłoroczne wydatki sołectwa Dobieszewo#, to można z całą pewnością stwierdzić, że zdecydowana większość budżetu będzie przeznaczona na utrzymanie dróg.

(czytaj więcej)
30 września 2022 4

Upamiętniono bohaterów z Armii Krajowej. Uroczystości w Nakle i Orlu

Kolejne tablice „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto wczoraj na grobach śp. Klemensa Pufala w Nakle i śp. Benedykta Musiała w Orlu gm. Mrocza.

(czytaj więcej)
30 września 2022 3

Wozy dla strażaków ochotników i bazy edukacyjne. Marszałek wręczył umowy

Dwadzieścia dwa samochody ratowniczo-gaśnicze trafią #do jednostek ochotniczych straży pożarnych w całym regionie, a mieszkańcy Płonnego i Dulska w powiecie golubsko-dobrzyńskim zyskają bazy edukacji ekologicznej. Wartość obu projektów wynosi ponad 16 mln złotych, z czego blisko 10,5 mln złotych stanowi wsparcie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowy na dofinansowanie wręczyli dziś (30 września) marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)