Dziś mamy 26 marca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

25 marca 2023 4

KRUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą,# Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Wpływają wnioski o dopłaty. Nowe rodzaje płatności

Do 23 marca wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło ponad 28 tys. rolników.# Nabór rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
23 marca 2023 6

Płatności bezpośrednie. Doradcy z ODR pomogą rolnikom wypełnić wnioski

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o płatności #bezpośrednie. W razie potrzeby doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomogą w wypełnieniu wniosku. Ośrodki prowadzą także szkolenia dla rolników w zakresie prawidłowego wypełniania wniosków i korzystania z ekoschematów.

(czytaj więcej)
22 marca 2023 2

Dopłaty 2023. Rolnicy złożyli już blisko 18 tys. wniosków

Do 21 marca wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło blisko 18 tys. rolników. Nabór rozpoczął się #15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
20 marca 2023 0

Trzeci dzień naboru. Rolnicy złożyli 6,7 tys. wniosków

Po trzech dniach przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. 6,7 tys. rolników złożyło# takie dokumenty. Nabór rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
19 marca 2023 1

Obowiązkowe szkolenia i badanie sprzętu. Zmiany od 4 maja

Główny Inspektorat Ochrony roślin i Nasiennictwa informuje, że z dniem 4 maja br. zostaje przywrócony# obowiązek posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkoleń w zakresie środków ochrony roślin oraz obowiązek badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.

(czytaj więcej)
18 marca 2023 1

Harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy. Limity i terminy

Publikujemy harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Planu Strategicznego# dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

(czytaj więcej)
17 marca 2023 8

Już ponad 4 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty. Drugi dzień naboru

Po dwóch dniach przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. 4,1 tys. rolników złożyło #takie dokumenty.

(czytaj więcej)
15 marca 2023 2

Kampania dopłat bezpośrednich 2023. Od dziś można składać wnioski

15 marca ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej kampanii dopłat #bezpośrednich, wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Przez wzgląd na ochronę środowiska w tegorocznym naborze, realizowanym w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, pojawiły się nowości.

(czytaj więcej)
14 marca 2023 0

Nawadnianie i fotowoltaika. Ostatni moment na złożenie dokumentów

Jeszcze do 15 marca rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z #nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Dotychczas ARiMR zarejestrowała 1510 wniosków o wsparcie na kwotę blisko 139 mln zł.

(czytaj więcej)
13 marca 2023 1

Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś. Nowy projekt KRUS

– Praca w rolnictwie wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem. Ważne, aby tego ryzyka jak najbardziej unikać# – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. W konferencji, na której został ogłoszony nowy projekt działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś, uczestniczył także zastępca prezesa KRUS Marek Surmacz.

(czytaj więcej)
11 marca 2023 2

Wiosenny materiał siewny. Sugerować się ceną czy jakością?

Wczesną wiosną każdego roku rolnik podejmuje decyzję o tym, jaki gatunek zbóż jarych będzie uprawiał #w gospodarstwie. Jest to ważny termin dla ostatecznej decyzji jak i gdzie pozyskać materiał siewny - co jest ważniejsze: cena czy jakość? Najlepiej jeżeli cena z jakością idzie w parze, a materiał jest sprawdzony i zdrowy, nasiona dobrze wykształcone, o znanej sile kiełkowania oraz pochodzi z legalnego źródła.

(czytaj więcej)
10 marca 2023 0

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Trwają wypłaty końcowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje na konta rolników płatności #bezpośrednie i obszarowe z PROW w ramach kampanii za 2022 rok. Zaliczki zostały zrealizowane w ubiegłym roku, teraz trwają wypłaty końcowe. W sumie z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2022 rok na konta rolników trafiło dotychczas ponad 17,8 mld zł.

(czytaj więcej)
09 marca 2023 0

Posiedzenie Rady Kobiet. Mija rok od rozpoczęcia jej działalności

– 8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich Pań, także w Radzie Kobiet w rolnictwie.# Życzę Paniom przede wszystkim wytrwałości we wszelkich podejmowanych działaniach – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszego posiedzenia Rady. W dniu, gdy mija rok od rozpoczęcia działalności Rady, obrady tradycyjnie poprowadziła przewodnicząca, sekretarz stanu Anna Gembicka.

(czytaj więcej)
09 marca 2023 0

"Zasiej z nami łąkę kwietną”. Szkoły i przedszkola mogą zgłaszać się do akcji

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w związku ze zbliżającym się Pierwszym Dniem Wiosny, zaprasza# szkoły i przedszkola do udziału w akcji: Zasiej z nami łąkę kwietną.

(czytaj więcej)
06 marca 2023 2

Tranzyt zbóż z Ukrainy. Plombowanie i ścisła kontrola

Tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę, zarówno drogowy, jak i kolejowy, będzie zabezpieczony przez# plombowanie. Plomby będą zdejmowane w koncesjonowanych magazynach portowych albo w innych krajach, wskazanych jako docelowe. Zboże, którego miejscem docelowym jest Polska, będzie podlegało ścisłym kontrolom odpowiednich służb – tak jak dotychczas. Ustalenia te są wynikiem dzisiejszych rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

(czytaj więcej)
04 marca 2023 2

Płatności obszarowe na lata 2023-2027. Kiedy rusza nabór wniosków?

W związku ze zbliżającym się startem naboru wniosków o płatności obszarowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej# (WPR) na lata 2023-2027, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik przekazali najważniejsze, praktyczne informacje dla rolników. W dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie MRiRW wzięła udział także zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Joanna Gierulska.

(czytaj więcej)
03 marca 2023 3

Ochrona przed azotanami. Od dzisiaj można składać wnioski o dofinansowanie

Od 3 marca można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wsparcie na# „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego”. Rolnicy, którzy planują takie przedsięwzięcia mogą otrzymać nawet 150 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)