Dziś mamy 19 września 2020, sobota, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

19 września 2020 6

To już 40 lat! Wyjątkowa wystawa z okazji jubileuszu powstania Solidarności

18 września w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni otwarto wystawę z #okazji jubileuszu powstania Solidarności.

(czytaj więcej)
18 września 2020 0

Zabawa poetycka "Wiersz na urodziny". Znamy zwycięzców

Do zabawy poetyckiej Wiersz na urodziny, zorganizowanej przez# Dźwiękowe Archiwum Kcyni zgłoszono 18 utworów. Niektórzy z uczestników zabawy skorzystali z możliwości stworzonej w regulaminie, by napisać więcej niż jeden utwór. Przypomnijmy - maksymalnie można było nadesłać 3 wiersze.

(czytaj więcej)
16 września 2020 0

"Spacer z historią" w Kcyni. Zwiedzanie rozpoczęto od Rynku

W słoneczne, ciepłe niedzielne popołudnie Dźwiękowe Archiwum Kcyni zaprosiło na #"Spacer z historią". Jego dodatkowy termin wynikał ze zgłaszanego w rozmowach zapotrzebowania. Miał umożliwić uczestnictwo tym, którzy w dniu roboczym nie mogą dojechać do Kcyni.

(czytaj więcej)
14 września 2020 0

Wirtualne podsumowanie 58. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Znamy wyniki!

W sobotę 12 września odbyło się długo wyczekiwane podsumowanie 58. Konkursu #Sztuki Ludowej Pałuk w Szubińskim Domu Kultury. Było ono jednak zupełnie inne od tych sprzed lat, bowiem zrealizowano je wyłącznie w formie wirtualnej.

(czytaj więcej)
11 września 2020 0

Techniki relaksacyjne. Warsztaty dla seniorów

Za nami pierwsze warsztaty dla seniorów, obejmujące# techniki relaksacyjne czyli artterapię, przeprowadzone przez p. Agnieszkę Ruczyńską, Stowarzyszenie Flandria. Kolorowanki dla dorosłych przywędrowały do Polski z Zachodu. Brytyjczycy czy Holendrzy kolorują już od kilkunastu lat. Tam wybór kolorowanek, zarówno pod względem formatu, jak i tematyki czy formy (np. z życiowymi przesłaniami) jest ogromny. W naszym kraju zachodni trend dopiero zaczyna się rozwijać.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2020 0

Dożynki w Kcyni inne niż zwykle. Dziękowano podczas Mszy św.

Tegoroczne dożynki odbyły się w Kcyni i ze względu na trwającą pandemię były znacznie #ograniczone. Msza św. została odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła przez ks. Zbigniewa Grzegorzewskiego i ks. kan. Michała Kosteckiego.

(czytaj więcej)
28 sierpnia 2020 0

Wojewódzkie dożynki odbędą się w Tucholi. Obejrzysz je w internecie

Tegoroczne dożynki województwa kujawsko-pomorskiego odbędą w najbliższą #niedzielę (30 sierpnia) w Tucholi. Gospodarzami są marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, a także władze samorządowe miasta i powiatu tucholskiego. Zapraszamy do oglądania transmisji online na antenie TVP3 Bydgoszcz i na www.kujawsko-pomorskie.pl.

(czytaj więcej)
22 sierpnia 2020 6

O historii oraz obrzędach Krajny i Pałuk. Za nami dwie Tradycyjne Biesiady

W dniach 21-22 sierpnia Stowarzyszenie Krajna zorganizowało# „Tradycyjne Biesiady” w Kcyni oraz Anielinach. Były to jedne z pierwszych tego typu wydarzeń odbywających się w naszym powiecie od czasu ogłoszenia pandemii koronawirusa.

(czytaj więcej)
06 sierpnia 2020 0

Warsztaty poprowadził Marcin Gąsiorowski. Było pysznie i zdrowo

5 sierpnia 2020 spotkaliśmy się w świetlicy w Dziewierzewie na warsztatach kulinarnych #dla seniorów, które realizowane były z projektu dofinansowanego z budżetu Gminy Kcynia.

(czytaj więcej)
19 lipca 2020 0

Artyści z powiatu nakielskiego na plenerze w Mochlu. Rzeźbią i malują

W piątek, 17 lipca w Mochlu rozpoczął się malarsko-rzeźbiarski plener z udziałem #artystów z powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
08 lipca 2020 0

Warsztaty, wyjazdy i nie tylko. Wakacyjne zajęcia z GCKiB rozpoczęte

GCKiB w Kcyni rozpoczęło letnie wakacje.

(czytaj więcej)
06 lipca 2020 0

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu. Zobacz zdjęcia z tej wyjątkowej imprezy

Wojowie z całej Polski zaprezentowali swoją waleczność i kunszt podczas trzydniowego #(3-5 lipca) 44. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
28 czerwca 2020 0

Warsztaty pałuckie dla najmłodszych. Dzieci poznały tajniki wypieków

27 czerwca wybraliśmy się na warsztaty pałuckie do# Przystań Biskupińska. Co prawda miały to być warsztaty poświęconej tematyce wielkanocnej, ale ze względu na obostrzenia nasz wyjazd w kwietniu nie był możliwy.

(czytaj więcej)
19 czerwca 2020 0

DAK organizuje zabawę poetycką. Napisz wiersz na urodziny Kcyni

Zbliża się kolejna rocznica nadania praw miejskich Kcyni. Dlaczego by nie uczcić #tego faktu samodzielnie napisanym utworem poetyckim? Dźwiękowe Archiwum Kcyni zaprasza do udziału w zabawie „Wiersz na urodziny”.

(czytaj więcej)
18 czerwca 2020 0

MLKS "Orzeł" w Kcyni zaprasza kibiców na turniej piłkarski o Puchar Burmistrza

21 czerwca odbędzie się Turniej o Puchar Burmistrza Kcyni i Prezesa MLKS #„Orzeł” w Kcyni w kategorii Junior. Szczegóły na plakacie.

(czytaj więcej)
17 czerwca 2020 0

Warsztaty kulinarne. Zamiast mazurków, dzieci piekły zbożowe batoniki

W dniu dzisiejszym kontynuowaliśmy zajęcia w ramach projektu Stowarzyszenia #Marzenie pt. „Pszczółka Maja –pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego”.

(czytaj więcej)
16 czerwca 2020 0

Jak blisko, jak fajnie! Ponad 80 ofert atrakcji i noclegów w województwie

Przejazd kolejką wąskotorową, zwiedzanie muzeów, wypoczynek w uzdrowiskach, nocleg #w malowniczym zakątku Borów Tucholskich, spływ kajakiem, wycieczki piesze i rowerowe – na mieszkańców regionu, turystów i gości, którzy chcą spędzić wakacje na Kujawach i Pomorzu czeka ponad 80 różnych atrakcji i miejsc noclegowych. Oferty zebrała i rekomenduje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

(czytaj więcej)
11 czerwca 2020 7

A jednak pojedziemy do Minikowa! W czerwcu odbędzie się wystawa rolnicza

Tegoroczne Targi Agro-Tech w Minikowie zostały odwołane, ale już niebawem, #w ramach Krajowych Dni Pola, #odbędzie się wystawa rolnicza. Co w programie?

(czytaj więcej)
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)