Dziś mamy 30 listopada 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

19 listopada 2020 0

Książka prosto do domu? W Kcyni jest to możliwe!

W dobie pandemii zapraszamy do telefonicznego zamawiania książek, które #zostaną dostarczone pod wskazany przez czytelnika adres. Termin doręczenia ustalany jest podczas rozmowy telefonicznej.

(czytaj więcej)
18 listopada 2020 0

Wkrótce kolejne spotkanie z cyklu e-ciekawość świata

Cykl Ciekawość świata nie zwalnia. Z uwagi na ograniczenia w organizacji wydarzeń #kulturalnych Dźwiękowe Archiwum Kcyni przeniosło swoje spotkania do sieci.

(czytaj więcej)
16 listopada 2020 0

Wirtualna ekspozycja zdjęć z projektu na zajęcia pozalekcyjne

W Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni od września do listopada #2020 roku realizowany był projekt na zajęcia pozalekcyjne pn. „Bo nie zastąpi Ciebie nikt...100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II”.

(czytaj więcej)
13 listopada 2020 1

Film o obozie jenieckim w Szubinie. Nowy projekt Towarzystwa Historycznego

Po marcowej premierze filmu „Mój Ostatni List” mieliśmy zaszczyt usłyszeć wiele #ciepłych słów, podziękowań i gratulacji, jednak nie zamierzamy spoczywać na laurach, wręcz przeciwnie, postanowiliśmy zrealizować kolejny projekt i włożyć w niego jeszcze więcej czasu, zaangażowania i przede wszystkim serca.

(czytaj więcej)
22 października 2020 0

Doceniono twórców ludowych. To już XX edycja konkursu

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują# techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

(czytaj więcej)
13 października 2020 0

Zagłada cmentarzy żydowskich - relacja z "Ciekawości świata"

We czwartek 8 października br. odbyła się promocja książki "Zagłada cmentarzy #żydowskich". Naszym gościem był autor publikacji Krzysztof Bielawski. Spotkanie odbyło się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego: jego uczestnicy mieli zasłonięte usta i nos, siedzieli w przepisowych odległościach od siebie, zrezygnowano z dotychczas serwowanej w czasie spotkań kawy i herbaty.

(czytaj więcej)
07 października 2020 0

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Koncertowa inauguracja

Kolejna uczelnia wyższa w regionie rozpoczęła rok# akademicki. Wczoraj (6 października) odbyła się uroczysta inauguracja w Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

(czytaj więcej)
05 października 2020 0

Siedem lat „Ciekawości świata”. Przez ten czas wiele się wydarzyło

Przed siedmioma laty, w październiku 2013 roku rozpoczęliśmy spotkania z ludźmi #kultury, sztuki, dziennikarzami i pisarzami pod hasłem "Ciekawość świata".

(czytaj więcej)
02 października 2020 0

Biesiada dożynkowa. Projekcja filmu i zabawne przedstawienie

Żniwa to czas wytężonej pracy rolnika. Podsumowaniem żniw są dożynki i z nimi związane są #różne rodzaje obrzędów. Nawiązując do tradycyjnych pałuckich dożynek, ”Stowarzyszenie Miłośników Regionalnego Zespołu Pałuk" zrealizowało projekt sfinansowany przez Zarząd Powiatu Nakielskiego pod nazwą ”Pleciemy wieńce, powrót do tradycji obrzędu dożynkowego”.

(czytaj więcej)
02 października 2020 0

Żywe lekcje historii na dworcu PKP. W spotkaniu uczestniczyło 56 osób

W dniu dzisiejszym (2 października) obyły się dwie żywe# lekcji historii w wykonaniu członków Towarzystwa Historycznego w Kcyni w ramach projektu „Powiększenie zbiorów Towarzystwa Historycznego w Kcyni w celu przeprowadzenia dwóch żywych lekcji historii”.

(czytaj więcej)
29 września 2020 0

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dedykowany jest dzieciom

Dzisiejsze święto obchodzone jest w Polsce od 2001 roku i powstało# z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W szczególności jest ono dedykowane dzieciom.

(czytaj więcej)
28 września 2020 0

Muzycznie dla Celinki. Orkiestra Dęta OSP uświetniła Festyn Charytatywny

Orkiestra Dęta OSP w Kcyni od lat z chęcią włącza się w akcje charytatywne. Historia #małej Celinki z Szubina poruszyła cały zespół.

(czytaj więcej)
27 września 2020 0

III Noc Muzeów. Inicjatywa Towarzystwa Historycznego w Kcyni

Noc Muzeów odbyła się w Kcyni już po# raz trzeci. To inicjatywa Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którego od pewnego czasu siedzibą są pomieszczenia dworca PKP. Od kilku miesięcy członkowie własnymi siłami doprowadzali pomieszczenia dworca do użytku pod kątem zwiedzania.

(czytaj więcej)
23 września 2020 0

"Ciekawość świata". Interesujący wykład po kilkumiesięcznej przerwie

Ks. dr Michał Damazyn był gościem spotkania# odbywającego się w cyklu "Ciekawość świata" w Kcyni.

(czytaj więcej)
20 września 2020 8

Jesienna Wystawa Ogrodnicza przyciągnęła licznych zwiedzających

W niedzielę 20 września wielu mieszkańców powiatu nakielskiego i pewnie nie tylko powiatu #udało się do Minikowa, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęła się Jesienna Wystawa Ogrodnicza i promocja karpia nakielskiego.

(czytaj więcej)
19 września 2020 7

To już 40 lat! Wyjątkowa wystawa z okazji jubileuszu powstania Solidarności

18 września w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni otwarto wystawę z #okazji jubileuszu powstania Solidarności.

(czytaj więcej)
18 września 2020 0

Zabawa poetycka "Wiersz na urodziny". Znamy zwycięzców

Do zabawy poetyckiej Wiersz na urodziny, zorganizowanej przez# Dźwiękowe Archiwum Kcyni zgłoszono 18 utworów. Niektórzy z uczestników zabawy skorzystali z możliwości stworzonej w regulaminie, by napisać więcej niż jeden utwór. Przypomnijmy - maksymalnie można było nadesłać 3 wiersze.

(czytaj więcej)
16 września 2020 0

"Spacer z historią" w Kcyni. Zwiedzanie rozpoczęto od Rynku

W słoneczne, ciepłe niedzielne popołudnie Dźwiękowe Archiwum Kcyni zaprosiło na #"Spacer z historią". Jego dodatkowy termin wynikał ze zgłaszanego w rozmowach zapotrzebowania. Miał umożliwić uczestnictwo tym, którzy w dniu roboczym nie mogą dojechać do Kcyni.

(czytaj więcej)
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)