Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

5 grudnia 2012
Blog: Anna Wojtecka

Podstawy fotografii dla amatorów

Zastanawiam się, od czego najlepiej zacząć pisanie o fotografii - co tak naprawdę jest najważniejsze: aparat fotograficzny, parametry, historia fotografii, znajomość historii sztuki czy świadomość portretu.# Teraz, kiedy większość z nas ma aparat fotograficzny, chociażby w telefonie, każdy może być fotografem. Co jednak sprawia, że na pewnych zdjęciach zatrzymujemy wzrok na dłużej, co sprawia, że są lepsze niż inne?

Myślę, że najważniejsza jest świadomość tego, co chcemy pokazać, jak tworzyć fotografię przy użyciu kadru i światła, a dopiero później liczą się parametry techniczne aparatu, niezależnie od tego czy robimy zdjęcia cyfrówką kompaktową czy pudełkiem od zapałek [TAK – pudełkiem od zapałek też można zrobić zdjęcie, ale o tzw. „fotografii otworkowej” opowiem później]. Zacznę od podstawowych parametrów, które posiada zarówno aparat kompaktowy oraz taki z ustawieniami manualnymi, potrafiących znacznie zmienić wygląd naszej fotografii.

Balans Bieli (WB) – jest odpowiedzialny za kolory naszego zdjęcia. Jest to funkcja, którą możemy zmieniać na nawet najbardziej podstawowym sprzęcie. Jeśli aparat automatycznie ustali tzw. temperaturę barwową oświetlenia względem najjaśniejszego punktu obrazu, pozostałe elementy mogą być zbyt żółte, czerwone lub zbyt niebieskie.

Dlatego warto samodzielnie kontrolować kolory naszego zdjęcia ustawiając: 1) światło dzienne (oznaczone symbolem słoneczka) ma temperaturę barwową 5500 (wartość podana w Kelvinach, dlatego w niektórych aparatach dostępna jest też funkcja „K”) ustawiamy fotografując w słoneczny dzień, 2) zachmurzone niebo (chmurka/ K 6500) trochę ociepli nam kolory czyli będą bardziej żółte/czerwone, 3) światło żarówkowe (żarówka/ K 3600) funkcja ta ochładza nasze zdjęcie gdyż światło żarowe jest bardzo ciepłe, wiec analogicznie jeśli zrobimy zdjęcie przy świetle dziennym używając żarówki, efekt będzie niebieski, 4) światło jarzeniowe (świetlówka/ K 4500) mówi samo za siebie.  5) Jeśli mamy funkcję CUSTOM (dwa trójkąty) wybierając ją pozwalamy, aby matryca aparatu dostosowała temperaturę barwową do warunków, w jakich robimy zdjęcie. W tym celu robimy zdjęcie białej kartki lub innego białego przedmiotu i mamy idealnie dobrane kolory na zdjęciu.

Czułość ISO – (w aparatach zautomatyzowanych tryb nocny) generalnie chodzi o to, że im wyższa czułość tym nasze zdjęcie wygląda na jaśniejsze, ALE niestety kosztem jakości… W aparatach analogowych wyższa czułość oznaczała większe „ziarno” czyli pewnego rodzaju „schropowacenie” zdjęcia co też nadawało mu swoisty urok i nierzadko zamierzony efekt, w aparatach cyfrowych wyższe ISO rozjaśni nasze zdjęcie ale jednocześnie uwidoczni piksele, które nie zawsze są pożądane w efekcie końcowym. Mimo wszystko warto sprawdzić jak nasz aparat poradzi sobie jeśli ręcznie podkręcimy czułość ISO – od 100 do 1600, 3200 przy lustrzankach cyfrowych nawet do 25600.

Korekcja ekspozycji (EV) – to podstawowe narzędzie służące do rozjaśnienia lub przyciemnienia zdjęcia. Wbudowany pomiar światła w naszych aparatach polega na mierzeniu ilości światła wpadającego na matrycę, w praktyce oznacza to, że jeśli nakierujemy aparat na ciemny punkt nasze zdjęcie będzie jaśniejsze, ponieważ światłomierz zarejestruje mniej światła wpadającego, analogicznie, najeżdżając na jasny zdjęcie wychodzi ciemniejsze. Dlatego warto skorygować ekspozycję ręcznie kontrolując jasność zdjęcia. Należy również pamiętać, że jeśli fotografujemy postaci w cieniu na tle jasnego nieba automatyczny pomiar może nam prześwietlić niebo lub nie doświetlić postaci stojące w cieniu, a korekta ekspozycji działa całościowo, więc może tylko pogłębić ten efekt. Sprawdza się zatem najlepiej w momencie gdy mamy równo doświetlony plan.

 
Są to trzy podstawowe funkcje, które mają ogromny wpływ na wygląd naszego zdjęcia, zatem bierzemy aparaty i sprawdzamy jak te ustawienia działają w praktyce. W kolejnym wpisie skupimy się na pozostałych opcjach ustawień manualnych.

Anna Wojtecka || Fottoo.pl

Oceń artykuł: 84 66

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (13)

    fotopstrykacz, w dniu 11-12-2012 23:15:41 napisał:

    Z całym szacunkiem Pani Aniu!! Ale raczej mniejszy wpływ na nasze zdjęcie jak będzie wyglądało czy przyciągnie uwagę ma balans bieli niż sama kompozycja kadru. Tak przynajmniej mi się osobiście wydaje? Balans zawsze można skorygować? jeżeli zdjęcie będzie źle skomponowane, skadrowane to żaden balans i iso nie pomoże? Chyba że się mylę? Chyba ważniejszą kwestia jest sama kompozycja kadru niż rozpoczynanie tematu od balansu bieli? Można nawet ustawić sobie na przysłowiowego "głupola" i będzie w miarę dobrze! A resztą to i tak obróbka w programach graficznych. Nawet nieostre zdjęcie zdjęcie ma swój urok i klimat. Kwestia samego kadru.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (11)

    fotopstrykacz, w dniu 12-12-2012 18:55:50 napisał:

    A może na łamach tego blogu, Pan Leon poda parę praktycznych porad? Bardzo byłbym wdzięczny. A tym bardziej porady przydadzą się wszystkim czytającym.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)