Blog: Anna Wojtecka
Przysłona i migawka

Przejdźmy teraz do podstawowych parametrów, które dostępne są w trybach fotografowania: manualnym oraz półautomatycznym, a mianowicie do przysłony i tzw. migawki.
Kluczowym parametrem pozwalającym kontrolować efekt naszej fotografii jest przysłona. Standardowo oznaczana jako „f” a w trybach półautomatycznych „Av” odpowiedzialna jest za ilość światła które wpada na matryce i jednocześnie kontroluje jasność naszego zdjęcia. W aparatach z wymienną optyką [obiektywami] wartość przysłony jaką możemy regulować zależy od poszczególnych obiektywów (1: 1,2 – 1:32); przy cyfrówkach kompaktowych minimalna wartość przesłony to z reguły 1:3.5-5,6. Ale cóż to znaczy?
Można to bardzo łatwo zobrazować: przysłona jest „strażnikiem” nadzorującym ilość światła wpadającego na matrycę – jak jest ich mało to wpada dużo światła ;) i tak np. f2,8 wpuszcza dużo światła, a f22 stosunkowo mało. Stąd też wysokie ceny obiektywów z tzw. jasnym światłem – im mniejsza wartość tym możemy z powodzeniem fotografować w ciemniejszych pomieszczeniach. Ale to nie wszystko, przysłona ma wpływ na jeszcze jeden kluczowy element – głębię ostrości.
Głębią ostrości nazywamy ilość ostrych elementów kadru. Duża głębia ostrości wyeksponuje wszystkie fotografowane przedmioty bardzo wyraźnie, analogicznie mała głębia spowoduje rozmycie tła i pozwoli nam skupić uwagę odbiorcy na jednym punkcie. Parafrazując, przy małej wartości przysłony mamy małą głębię ostrości, przez co tło nam się rozmywa (tzw. blur) – idealne do portretów i makro fotografii. Chcąc uzyskać idealnie ostre zdjęcie na całej długości kadru przysłona powinna wskazywać wartość co najmniej f8. Konsekwentnie wpada nam mniej światła przez przysłonę i zdjęcie może wyjść zbyt ciemne. Żeby jednak zapewnić naszej fotografii optymalną ekspozycję możemy skorygować ilość światła wpadającego poprzez regulację migawki, czyli np. zwiększając czas naświetlania.
Migawka – czyli czas naświetlania – odmierza czas, w którym światło wpada na matrycę. Posiada wartości od nieskończoności do około 1/16000sec. Generalnie im dłuższy czas naświetlania tym więcej światła wpadnie na matrycę, dzięki czemu możemy fotografować w nocy, lub rozmywać rzeczy poruszające się. Regulacja migawki pozwala uzyskać zaskakujące rezultaty tj. woda w rzece, która wygląda jak aksamit, światła samochodów tworzące białe i czerwone linie na ulicy, ludzie „duchy”:). Uzyskanie takich efektów wymaga ustawienia kilkunastu sekund lub minut naświetlania. Standardowo, czasy naświetlania powyżej 1/60sec wymagają użycia statywu, gdyż nasze ręce nie są w stanie nie poruszyć zdjęcia bez użycia stabilizatora. Generalnie robi się zdjęcia przy 1/125sec i przysłonie 5,6 przy świetle dziennym.
Anna Wojtecka || Fottoo.pl
Czytaj również
Dodaj komentarz
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
fotopstrykacz, w dniu 12-12-2012 20:37:49 napisał:
odpowiedz
:), w dniu 12-12-2012 21:28:38 napisał:
odpowiedz
:D, w dniu 21-03-2013 19:04:26 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!