Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2018

Jakie prawa przysługują ciężarnej pracownicy?

Nie każda kobieta wie, że w tym szczególnym dla niej czasie, jakim jest ciąża, przysługują jej szczególne prawa w pracy. W momencie dostarczenia do pracodawcy zaświadczenia o ciąży, jest ona chroniona specjalnymi przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.

Ochrona kobiet w ciąży – czego dotyczy?

Ochroną są objęte jedynie panie, które posiadają umowę o pracę. Jeżeli chodzi o umowy o dzieło, czy też zlecenie – nie dają one kobietom żadnych gwarancji, wręcz przeciwnie, mogą one zostac natychmiast rozwiązane.

Co w przypadku wypowiedzenia umowy?

Przepisy mówią o tym, że kobieta ciężarna nie może zostać zwolniona przez pracodawcę. Chyba że mamy do czynienia ze zwolnieniem dyscyplinarnym z wyraźną winą pracownicy. W sytuacji, kiedy  firma ogłosi swoją upadłość lub likwidację pracodawcy – rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży jest możliwe. Wynika to z artykułu 177 § 4 Kodeksu pracy. Inną sytuacją jest przypadek, kiedy kobieta dowiaduje się o swoim stanie w okresie wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy w tym momencie staje się nieważne. Jeżeli kobieta ciężarna dowie się o swojej ciąży po zakończeniu stosunku pracy – pracodawca jest zobowiązany do przywrócenia pracownicy na jej stanowisko.

Prawa ciężarnej pracownicy

Kobiecie w ciąży zabrania się:

  • Pracować w godzinach nadliczbowych. Nie może ona wykonywać pracy w większej ilości godzin niż 8
  • Pracowania w porze nocnej, tzn. od 21.00 do 7.00
  • Wykonywania pracy w pozycji stojącej powyżej 3 godzin podczas jednej zmiany
  • Dźwigania ciężkich przedmiotów
  • Wykonywania pracy w wymuszonej pozycji
  • Wykonywanie pracy,  która zagrażałaby zdrowiu jej i dziecka
  • Pracy  przy komputerze w czasie dłuższym niż 50 minut. Po tym czasie kobiecie przysługuje przerwa  10-minutowa.

W momencie, kiedy pracownica otrzyma polecenie wyjazdu służbowego – może się od niego odwołać bez żadnych konsekwencji.

Płatne zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie płatne jest  100%. Aby je uzyskać należy udać się po nie do swojego lekarza prowadzącego. Na zwolnieniu musi pojawić się specjalny kod B, który wskazuje na ciążę.

Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera

 

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)