Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2024

Abp Georg Gänswein spotkał się z mieszkańcami. Niecodzienna wizyta

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Poznałem jego głęboką wiarę, świetność intelektualną i wielką# pokorę serca” – tak o kard. Josephie Ratzingerze-Benedykcie XVI powiedział abp Georg Gänswein.

Osobisty sekretarz Ojca Świętego spotkał się z mieszkańcami Bydgoszczy i regionu, by podzielić się doświadczeniem współpracy z głową Kościoła. – Dziękuję za zaproszenie do tego miasta, które znam dzięki bliskim mi osobom. Dzisiaj widzę to, co wcześniej mi opowiadano. Poza tym mam pewną słabość do Polski, która oczywiście dotyczy wielkiego poprzednika Benedykta XVI – św. Jana Pawła II – mówił arcybiskup.

Sposób, w jaki Benedykt XVI umiał sprawić, by współdziałały ze sobą serce i rozum, myśl i uczucia, racjonalność i emocje stanowi owocny model tego, jak opowiadać wszystkim o przełomowej sile Ewangelii” – cytował papieża Franciszka, ks. dyrektor dr Paweł Hoppe, witając wszystkich zebranych w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, które z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, Centrum Studiów Ratzingera zainaugurowało cykl wykładów i spotkań formacyjno-edukacyjnych poświęconych pogłębieniu i propagowaniu nauczania papieża Benedykta XVI.

Arcybiskup Georg Gänswein mówił, że jego życie blisko Benedykta XVI, wcześniej Josepha Ratzingera, zaczęło się wtedy, kiedy rozpoczął studia teologiczne w Niemczech. Dodał, że już wtedy teksty, ówczesnego księdza profesora, były dla niego wskazówką. – Stały się swego rodzaju nawigacją do odkrycia wiary, tego credo, które wyznajemy w każdą niedzielę podczas Mszy św. Właśnie tak poznałem – jeszcze nie osobiście tylko intelektualnie – osobę, której jak się później okazało byłem najbliższym towarzyszem ostatnich lat życia – powiedział.

W sumie abp Georg Gänswein był blisko kardynała i papieża przez 27 lat. – Był to nieoczekiwany i niewyobrażalny dar. W ten sposób mogłem zaczerpnąć nie tylko intelektualnie, ale bardzo osobiście z tej jasności, jaką reprezentował kard. Ratzinger i Ojciec Święty Benedykt XVI. Poznałem jego głęboką wiarę, świetność intelektualną i wielką pokorę serca. Zestawienie tych wszystkich jakości w osobie papieża bardzo ubogaciło moje życie, moją wiarę. Są to owoce, których nie chciałbym zatrzymywać dla siebie. Chciałbym zrobić wszystko, by pogłębić to dziedzictwo – mówił gość spotkania.

Spotkanie z abp. Georgiem Gänsweinem było ponad dwugodzinnym czasem stawiania pytań i odpowiedzi. Uczestnicy pytali między innymi, co czuł, kiedy Ojciec Święty ogłosił rezygnację z urzędu. – Nie było to dla mnie łatwe do przyjęcia. Jednak, kiedy papież mówił mi o tym na długo przed ogłoszeniem decyzji rozumiałem, że to nie jest żadna ucieczka, ale jego głęboko przemyślana decyzja. A sposób w jaki mi to zakomunikował był tylko tego potwierdzeniem. Papież w wieku 85 lat, z siłami, które go opuszczały wiedział, rozumiał, że nie jest tym, kto teraz powinien stać na czele Kościoła – mówił.

Arcybiskup dziękując za spotkanie stwierdził, że był to dla niego czas dostrzeganie tego, co drzemie w człowieku, gdzie bije jego serce. – Usłyszane pytania, analizy świadczą, że żyjemy w wolności stawiania pytań, o Kościół, o nasza wiarę, o sens naszej ludzkiej egzystencji. W tym spotkaniu – w kraju, który nie jest moją Ojczyzną – doświadczam, że wszyscy jesteśmy katolikami a Kościół – jak nieustannie przekonywał Benedykta XVI – jest naszą Matką, która nas kocha, rodzi, karmi i ochrania. Oczywiście sposób przeżywania naszego katolicyzmu może się trochę różnić, ale mamy wspólną tożsamość – powiedział.

Swoje podziękowania przekazał także bp Krzysztof Włodarczyk. Podsumowując spotkanie stwierdził: – Jeśli rzeczywiście chcemy sięgać do tej wielkiej spuścizny nauczania papieża Benedykta XVI, wcześniej kard. Ratzingera, to mamy doskonałą do tego okazję. Myślę o Opera Omnia, serii wydawanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nic tylko czytać, czytać, czytać i uczyć się tego wielkiego papieża każdego dnia – stwierdził.

Niemiecki duchowny odwiedził również Muzeum Diecezjalne, w którym znajduje się sala pamięci Benedykta XVI, gdzie można oglądać m.in. jego buty, sutannę, piuskę, różaniec, haftowaną stułę, a także Izbę Pamięci Męczenników w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 103 25

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)