Dziś mamy 16 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2025

Decyzja zapadła. Gmina może zacząć sporządzać plan miejscowy

fot. pow.

fot. pow.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kcyni#, która odbyła się w czwartek, 27 marca, radni podjęli kluczową uchwałę, która otwiera drogę do powstania biometanowni w Miastowicach. Ośmioro radnych opowiedziało się za przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla trzech działek, co pozwoli firmie Verbio na realizację inwestycji. Decyzja ta spotkała się jednak z wieloma pytaniami, wątpliwościami i obawami ze strony mieszkańców oraz części radnych.

Zanim radni przystąpili do podejmowania uchwały, radny Mirosław Pezacki chciał się dowiedzieć, jaki będzie koszt opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Kto zapłaci za opracowanie projektu? Dlaczego przygotowanie miejscowego planu nie zostanie sfinansowane przez inwestora? Dlaczego burmistrz Kcyni nie podpisał stosownej umowy w tej sprawie z firmą Verbio? Jakie mogą być faktyczne, roczne wpływy, do budżetu gminy Kcynia z tej inwestycji? - dopytywał. Anna Pawlak, kierownik referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim w Kcyni wyjaśniła, że kosz sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu trzech działek w Miastowicach to 78 tys. zł netto i zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, musi być to finansowane tylko i wyłącznie z budżetu gminy.

Pytania do inwestora i obawy mieszkańców
Radna Dorota Czerwińska, reprezentując mieszkańców Miastowic, przekazała za pośrednictwem burmistrza Kcyni listę pytań skierowanych do firmy Verbio. Mieszkańcy chcą wiedzieć m.in., skąd firma zamierza pobierać wodę, jeśli nie uzyska pozwolenia wodno-prawnego, jak często będą czyszczone zbiorniki fermentacyjne oraz jakie będzie pochodzenie transportowanej słomy. Niepokój budzi również możliwość zmiany składników wsadu do biometanowni na odpady przemysłowe, farmaceutyczne czy komunalne. - Mieszkańcy oczekują odpowiedzi od inwestora - powiedziała.
Burmistrz Mateusz Stachowiak zapewnił, że wszystkie pytania zostaną przekazane inwestorowi. Podkreślił, że przyjęcie uchwały to dopiero początek procesu, który umożliwi szczegółowe analizy i dalsze konsultacje. - Po podjęciu uchwały działania przyspieszą i będą realizowane właśnie po to, żeby szczegółowo odpowiadać na kolejne pytania i wątpliwości, które na pewno będą się jeszcze pojawiać – stwierdził.

Mieszkańcy, którzy przyjechali na sesję, zastanawiali się, czy uchwała może być procedowana w momencie, gdy złożyli petycję w tej sprawie. Jedna z mieszkanek podała przykład z innych urzędów, gdzie w momencie składania pism wyjaśniających, dana sprawa przestaje być procedowana. Sytuację wyjaśnił radca prawny Wojciech Pacewicz. - Petycja absolutnie nie ma wpływu na procedowanie uchwał Rady Miejskiej. To wyłącznie rada decyduje o możliwości podjęcia uchwał czy też nie. Jedynym warunkiem mogącym wpływać na procedowanie uchwał są niezbędne uzgodnienia dokonywane przez inne instytucje – wytłumaczył radca mieszkańcom.

Czy gmina może stracić kontrolę?
Radny Mirosław Pezacki odwołał się do przykładu biogazowni w Rozwarzynie (gmina Nakło), gdzie mimo początkowych ustaleń, nowy inwestor wywalczył w sądzie możliwość wykorzystania innych substratów niż pierwotnie zaakceptowane. Pezacki zacytował wypowiedź burmistrza Nakła Sławomira Napierały, zamieszczoną w 13. numerze Gazety Regionalnej Powiat Nakielski. „Przykładem jest biogazownia w Rozwarzynie, gdzie dyskutowaliśmy z mieszkańcami o możliwości budowy biogazowni rolniczej. Zawarte zostało także społeczne porozumienie co do mocy samej instalacji, możliwych do wykorzystania substratów, żeby nie było tam odpadów pozwierzęcych czy chociażby wysłodków buraczanych. Te wszystkie ograniczenia wprowadziliśmy i firma, chcąca postawić w Rozwarzynie biogazownię, na wszystko się zgodziła. Była to firma z Poznania. Nagle jednak pojawił się ktoś inny, kto kupił od tej firmy wspomnianą inwestycję. Nowa firma wystąpiła o zmianę wspomnianych warunków w zakresie możliwych do wykorzystania substratów, jednakże jako burmistrz wszystko opiniowałem negatywnie. Firma poszła więc z nami do sądu i właśnie tam wywalczyła sobie możliwość używania w tej biogazowni chociażby wysłodków buraczanych – mimo mojego wcześniejszego sprzeciwu. W sprawie biogazowni jednak nic się w Rozwarzynie jeszcze nie dzieje – mało tego, inwestycja ta została ponownie sprzedana innej firmie." – Wychodzi na to, że jeśli firma będzie chciała zastąpić wsad czymś innym, a my będziemy przeciwni, to firma może pozwać gminę do sądu i wygrać, wówczas nie będziemy mieli wpływu na to, co będzie przetwarzane w biometanowni – skomentował ten wątek radny Tomasz Bagnerowski.

Wpływ inwestycji na rolnictwo
Jednym z najczęściej podnoszonych problemów jest potencjalny wpływ biometanowni na lokalne gospodarstwa. Rolnicy obawiają się niedoborów wody, wzrostu cen słomy oraz zagrożeń związanych z transportem. Łukasz Tabor, który jest przeciwny powstaniu biometanowni w tej lokalizacji, twierdzi, że coś w tej sprawie jest niespójne. - Burmistrz mówi, że nic nie jest przesądzone, a firma, która jest współudziałowcem (Lechpol – przyp. red.) zakupuje sprzęt do prasowania słomy. Nie mogę podać danych osoby, która mi to ujawniła. Druga sprawa: jeszcze nie widziałem takiej firmy, która robi coś w ciemno, nie mając gwarancji na to, że ta inwestycja powstanie – stwierdził. - Burmistrz powiedział, że ludzie byli w Niemczech i zobaczyli. Ja też zapraszam na moje gospodarstwo, ja je przygotuje pod danym kątem na dany dzień, będzie pachnieć fiołkami i wszyscy będą zadowoleni. Nikt mi nie powie, że ludzie jadący do jakiejś biogazowni, która ma być jakimś przedstawieniem obrazu tego, jak ona wygląda, nie zostanie to przygotowane, żeby to było piękne i ładne. Proces produkcyjny jest tak złożony, że w jeden dzień nie jesteście w stanie nawet w 5% ocenić, jak to działa. Musicie tam jechać na tydzień czy miesiąc i wtedy możecie komuś powiedzieć, że coś zobaczyliście – dodał rolnik.

W sprawie wypowiedział się także rolnik z ościennej gminy, dokładnie z Królikowa w gminie Szubin. - Widzę, że pan wiceburmistrz robi miny, jak rolnicy rozmawiają. I chciałbym się pana zapytać, czy chociaż jeden dzień przepracował pan na roli, na której gospodarkę prowadzili dziadkowie czy rodzice? Wytłumaczcie tym 50-60-letnim rolników, co mają robić innego, poza hodowlą bydła? Ja jestem młody, to sobie poradzę, ale ci, którym niewiele brakuje do emerytury? Gdy przyjdą pod Urząd Miejski i zapytają, czy burmistrz da im na chleb, to co pan powie? - zapytał, ale nie doczekał się odpowiedzi na te konkretne pytania.

Podział w radzie i głosowanie
Za podjęciem uchwały głosowali: Wojciech Banach, Danuta Rudzka, Łukasz Szczepański, Lidia Wiland, Zbigniew Witczak, Monika Wołyńska, Alicja Woźniak i Artur Woźniak. Wstrzymali się: Tomasz Bagnerowski, Dorota Czerwińska i Paweł Malagowski. Przeciw byli: Paweł Kiepiela, Mirosław Pezacki i Arkadiusz Stachowiak.

Burmistrz Mateusz Stachowiak podkreślił, że uchwała to jedynie pierwszy krok. Na przyszłość planowane są m.in. odwierty geotermiczne, aby sprawdzić dostępność wody. Dorota Czerwińska zapowiada dalsze monitorowanie procesu oraz apeluje o prowadzenie konsultacji w dogodnych godzinach dla mieszkańców.

Choć decyzja o przystąpieniu do opracowania planu została już podjęta, temat budowy biometanowni w Miastowicach nadal budzi duże emocje i prawdopodobnie będzie przedmiotem dalszych debat oraz analiz.

Źródło: 

Oceń artykuł: 5 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (22) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (17)

    Niezadowolona , w dniu 12-04-2025 13:11:08 napisał:

    obecna władza gminy kcynia = brak kompetencji, obłuda, zakłamanie, pycha, arogancja, tylko się wystroić i udawać showmena! Panie Stachowiak, gdyby nie nasze podatki rolne, które nam Pan wysyła do zapłaty już dawno gmina by ogłosiła upadłość. Jesteśmy jedyną grupą zawodową z której łoi Pan kasę i jeszcze chce nas Pan teraz zarżnąć finansowo! życzymy tego samego Panu za parę lat czyli braku wygrania wyborów, a tym samym ucięcia dopływu pieniążków bo jako rolnik to się Pan do tego w ogóle nie nadaje :)

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Rany Julek rany Edzia, w dniu 12-04-2025 14:00:51 napisał:

    Jak Ty wyszłaś na tym zdjęciu w gazecie kobito.

    odpowiedz

    • 5 (15)

    Won, w dniu 12-04-2025 19:31:19 napisał:

    Stachowiak odejdź

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Kto komu?, w dniu 12-04-2025 19:32:21 napisał:

    A jakby radnych dać na wykrywacz kłamstw???

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Czerwińska, w dniu 12-04-2025 21:07:50 napisał:

    Monitoruję proces.Brzmi groźnie ale czy to oznacza coś więcej niż scrollowanie Facebooka w przerwach między kolejnymi głosowaniami nad uchwałami ?

    odpowiedz

    • 3 (15)

    Sołtys , w dniu 13-04-2025 08:07:46 napisał:

    Dorota chce więcej konsultacji? A może po prostu szuka okazji do kolejnych spotkań towarzyskich przy kawie i ciastkach?

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Łukasz Sołtys, w dniu 13-04-2025 09:03:45 napisał:

    Nuda, ja i tak najwięcej ugram dla mojej wioski.

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Radny , w dniu 13-04-2025 09:06:26 napisał:

    Znajomości, konszachty wstyd, nic uczciwiej tej gminie się nie załatwi.

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Zibi, w dniu 13-04-2025 09:20:33 napisał:

    Za co ta Kcynia cierpi, mając takich nieudasow Boże coś Polskę!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (13)

    Edzia, w dniu 13-04-2025 09:54:06 napisał:

    Plan zagospodarowania według stacha: najpierw zagospodarujmy budżet gminy na plan, potem zagospodarujmy cierpliwość mieszkańców na konsultacje, a na końcu zagospodarujmy ich zdrowie na efekty biometanowni

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Maruderzy, w dniu 13-04-2025 10:52:23 napisał:

    Kilka osób chce zablokować Kcynie na lata. Nie dajcie się tym roszczeniowcom co ciągle coś im nie pasuje. Liczę na to że w końcu coś się ruszy w tym mieście a nie wieczne niezadowolenie i maraz!

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Aleksander, w dniu 13-04-2025 10:54:43 napisał:

    I bardzo dobrze. W koncu Burmistrz I Rada z jajami. Jest szansa dla miasta. 180 milionów piechotą nie chodzi.

    odpowiedz

    • 1 (13)

    Ja, w dniu 13-04-2025 10:59:18 napisał:

    Tylko 200 podpisów przeciw tyko dodajmy , że to podpisy z 4 wsi, reszta jest za a inni mają yo kompletnie gdzieś także do przodu Panie Burmistrzu, dla przyszłych pokoleń, żeby coś po nas zostało, za chwilę ruszymy z wiatrakami i wreszcie będzie za co inwestować. Brawo dla Burmistrzów i Rady.

    odpowiedz

    • 2 (14)

    igor, w dniu 13-04-2025 11:21:19 napisał:

    co się stało w stalówce w piątek ktoś zginoł?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (13)

    Obserwator, w dniu 13-04-2025 15:13:03 napisał:

    Historia się powtarza. Było dwóch takich politykow co ukradło księżyc a teraz będzie dwóch takich Radnych co blokuje Kcynie.

    odpowiedz

    • 0 (18)

    monika, w dniu 13-04-2025 18:07:52 napisał:

    co się stało w stalówce

    odpowiedz

    • 2 (12)

    ss, w dniu 13-04-2025 20:40:54 napisał:

    Zachowanie prostej hołoty polega na tym ,żeby komuś dowalić na forach. Niestety nieogarnięte prostactwo ma taki sposób bycia w rodzinie i potem mysli. ze tu tez tak można!

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Całe szczęście, w dniu 13-04-2025 21:27:26 napisał:

    Ostatnia kadencja rolnika i policjanta :)

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Kto wie, w dniu 14-04-2025 14:47:07 napisał:

    No chyba że przed końcem kadencji powinie się nóżka:)

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Naczelny obserwator , w dniu 14-04-2025 17:42:26 napisał:

    Gmina ma szanse wkońcu miec korzysci to nie bo jacys pseudo radni maja duzo do powiedzenia. Wypad to nie miejsce dla was

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Praca na wysokości
60PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.

(czytaj więcej)
0

Nowe dworce i przystanki. Inwestycja w kolej

Pasażerowie finansowanych przez samorząd # województwa regionalnych połączeń kolejowych korzystają codziennie z systematycznie modernizowanej – także z udziałem środków Unii Europejskiej - infrastruktury dworcowej. Od niedawna mają do dyspozycji odnowiony dworzec w Złotnikach Kujawskich, po remoncie drzwi przed pasażerami otwarte są na dworcu Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają również budowę przystanku w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

(czytaj więcej)
0

Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt

Rozpoczął się Wielki Tydzień – okres szczególnego # znaczenia dla chrześcijan, który prowadzi do obchodów Świąt Wielkanocnych. To czas głębokiej refleksji, modlitwy oraz przygotowań do najważniejszego wydarzenia w kalendarzu liturgicznym.

(czytaj więcej)