Dziś mamy 11 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2023

Gminny Konkurs Historyczny. Zwyciężyła uczennica z SP Rozstrzębowo

fot. powierzone

fot. powierzone

25 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie odbyła się piata# edycja Gminnego Konkursu Historycznego, zorganizowana przez gospodarzy oraz Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Palmierowie.

Tematyka tegorocznego konkursu obejmowała zagadnienia związane z historią Polski od pierwszego rozbioru Polski aż do postanowień kongresu wiedeńskiego. W turnieju brało udział 20 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych gminy Kcynia: Mycielewa, Kcyni, Rozstrzębowa, Dobieszewa, Laskownicy, Dziewierzewa oraz Palmierowa.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII. Miał charakter rywalizacji indywidualnej. Przygotowali go nauczyciele: Paulina Kuberacka i Aleksandra Kulczyńska-Milik z Palmierowa oraz Grzegorz Kruś z Dziewierzewa. Celem zmagań było przede wszystkim przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski XVIII-XIX wieku, kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla dziejów ojczystych.

Pierwsze słowa do zebranych skierował Pan dyrektor szkoły w Dziewierzewie - Rafał Leśniarek, który w imieniu organizatorów podziękowała gościom za przybycie, za chęć zmierzenia się z tak trudną materią, jaką jest historia i życzył wszystkim wysokich wyników. Po uroczystym powitaniu rozpoczęto rozwiązywanie testu, który składał się z 37 różnego typu zadań. Uczestnicy mieli na to 60 minut. Do zdobycia było 85 punktów. Po zakończeniu pracy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, a jury w składzie: Pani Paulina Otto, Pani Natalia Żychlińska-Nowakowska, Pani Marzena Wesołowska, Pani Ewelina Cieżak-Iwińska, Pani Ewa Socha , sprawdzało zakodowane testy.

Około godziny 12 nastąpiło rozstrzygnięcie zmagań i wręczenie nagród, którego dokonał Burmistrz Kcyni Pan Marek Szaruga wraz z dyrektorami placówek: Panią Jadwigą Olszak i Panem Rafałem Leśniarkiem. Włodarz pogratulował zebranym samego udziału w konkursie o tak trudnej i bogatej tematyce. Podkreślił, że tylko ten, kto zna przeszłość, może z nadzieją patrzeć w przyszłość. Wyraził również radość z faktu, iż jest tak wielu ambitnych i pogłębiających swą wiedzę uczniów. Zadania konkursowe były trudne, poziom wyrównany, ale zawsze jest tak, że ktoś uzyska większą liczbę punktów. W tym roku zwycięzcą została Antonina Pazderska ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie. Drugie miejsce zajęła również reprezentantka Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie - Martyna Bącik. Trzecią lokatę wywalczył Marcin Wilk ze Szkoły Podstawowej im. bł. Marii Karowskiej w Dobieszewie. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe: sprzęt elektroniczny, artykuły piśmiennicze oraz książki i materiały promocyjne Gminy Kcynia. Pozostali uczniowie - nagrody pocieszenia i pamiątkowe dyplomy.

Nagrody na potrzeby konkursu sponsorowali: Rada Rodziców i Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie, Urząd Miejski w Kcyni oraz Bank Spółdzielczy w Kcyni.

Na zakończenie zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego nawiązującego do Święta Konstytucji 3 maja, który przygotowali uczniowie z Dziewierzewa przy współpracy z uczniami z Palmierowa.

Dziękujemy wszystkim szkołom za tak liczne przybycie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną, przyszłoroczną edycję, tym razem w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie.

Autor: Paulina Kuberacka / Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 13 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)