"Kcynia gminą aktywnych seniorów” . Realizacja projektu zakończona

fot. Urząd Miejski w Kcyni
Zakończyliśmy realizację projektu „Kcynia gminą aktywnych seniorów!” #dofinansowanego przez Fundację BGK w Ogólnopolskim Konkursie „Generacja 6.0”. Realizatorem działań była Gmina Kcynia. Projekt odbywał się przy współudziale partnerskim Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Uczestniczyło w nim 20 mieszkańców Gminy Kcynia w wieku 60+.
Głównym założeniem projektu była aktywizacja seniorów w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i technologicznemu, pobudzenie do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz poprawa kondycji psychicznej i fizycznej.
Projekt podzielony został na trzy bloki: edukacyjny, poprawiający kondycję i zdrowie oraz kulturalny. Cykl zajęć edukacyjnych rozpoczął się w lutym warsztatami komputerowymi. Seniorzy zaprojektowali w programie CANVA wpis na portal społecznościowy Facebook, wykonali tzw. zdjęcie w tle, kolaż świątecznych zdjęć, jak również kartkę urodzinową dla wnuka. Zajęcia obsługi komputera, korzystania z Internetu i pobierania przydatnych seniorom aplikacji na telefon oraz projektowania w CANVIE prowadzone były w GCKiB w Kcyni przez p. Pawła Napierałę.
Zajęcia dla seniorów pod hasłem - „Jesień z ratownictwem medycznym” w ramach działania „Seniorze naucz się ratować siebie i innych –warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej oraz koperta życia”, poprowadził p. Krzysztof Wiśniewski - ratownik medyczny, specjalista pielęgniarstwa ratunkowego, kierownik Działu Organizacji Usług Medycznych i Szkoleń z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.
Podczas kolejnych warsztatów, uczestnicy kursu dowiedzieli się m.in. jak opiekować się osobą przewlekle chorą, co oznacza depresja opiekuna, jak zadbać w często trudnej sytuacji choroby osoby bliskiej o siebie samego. Ponadto uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących udaru mózgu. Wiedza praktyczna obejmowała RKO, pozycję boczną ustaloną, krwotoki, omdlenia, oparzenia, upadki z wysokości, porażenia prądem, piorunem, złamania kończyn. Praktyczne warsztaty poprowadzone zostały przez p. Katarzynę Kosecką - Botwicz ratowniczkę medyczną, właścicielkę firmy szkoleniowej „HelpMed” z Bydgoszczy.
Seniorzy spotkali się również z przedstawicielką policji p. Justyną Andrzejewską, by dowiedzieć się o aktualnych sposobach wyłudzania pieniędzy przez oszustów „podaj BLIK”, „metoda na wnuczka”, „opłać paczkę”, zapłać zaległy rachunek za prąd itp.. Dowiedzieli się jakie dane można ujawniać, komu je podawać i w jakich okolicznościach oraz gdzie zgłaszać wszelkie próby nadużyć, wyłudzeń czy kradzieży.
Warsztaty Nordic Walking połączone zostały m.in. z cyklem „Sołectwa z Kijkami - edycja 3” oraz odbywały się w wersji szkoleniowej w wybrane dni tygodnia. Ponadto, w ramach projektu odbyły się trzy wyjątkowe spotkania z żywieniowcem cieszące się ogromnym zainteresowaniem.
Trzeci blok to działania rozwijające zainteresowania kulturalne, w ramach którego zorganizowaliśmy wyjazd na sztukę pn. „Słoneczni chłopcy” z Arturem Barcisiem i Cezarym Żakiem w rolach głównych. Wyjazd do Filharmonii Pomorskiej miał miejsce w lutym.
Wszystkie przeprowadzone w ramach projektu zajęcia zachęcały do podejmowania nowych aktywności, nawiązywania relacji, poszukiwania nowych pasji. Pomagały także w podniesieniu poczucia własnej wartości i samooceny uczestników. Po okresie długotrwałej izolacji spowodowanej pandemią pomogły one przywrócić seniorom poczucie względnego bezpieczeństwa, zachwiane dodatkowo przez wydarzenia na Ukrainie. Wszystkie cenne rady seniorzy obiecali sukcesywnie wcielać w życie.
Materiał: Ewa Hałas / Urząd Miejski w Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu
Czytaj również
- Szkolenie z pierwszej pomocy. Uczestnicy zdobyli cenną wiedzę
- Rok rządów. Jak oceniasz pracę burmistrza Mateusza Stachowiaka? (sonda)
- Obiekt niszczał przez dziesięciolecia. Pałac zyska dawny blask?
- Ruszyła przebudowa ulicy Nowej. Prace potrwają do końca września
- „Historyczna sprawa zakończona sukcesem". Gmina przejmuje kamienicę
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)