Dziś mamy 1 kwietnia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

18 marca 2025

O kolejach dużych prędkości. Zaproponowano szereg rozwiązań

fot. Szymon Zdziebło

fot. Szymon Zdziebło

O rozwoju kolejowych połączeń międzyregionalnych i kształcie sieci kolejowej # po 2035 roku rozmawiano we wtorek (11 marca) na warsztatach Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Samorządowcy, eksperci i przedstawiciele organizacji samorządowych zaproponowali rozwiązania, z których za kilka lat będą korzystać mieszkańcy naszego regionu. W warsztatach wzięła udział wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska.

- Jestem przekonana, że uda się wypracować i zaproponować nowe korytarze dla regionalnych linii Kolei Dużych Prędkości – powiedziała podczas warsztatów wicemarszałek Aneta Jędrzejewska. – Dla samorządu województwa ważne są też plany modernizacji istniejących linii, tak by sprostać rosnącemu popytowi pasażerskiemu, podnieść standard i szybkość podróżowania, a także usprawnić niezwykle ważny ruch towarowy.

Wypracowane wnioski posłużą do opracowania modeli transportowych – pasażerskiego i towarowego. Koncepcja Zintegrowanej Sieci Komunikacyjnej będzie podstawą do wyznaczenia przez Radę Ministrów kolejowych priorytetów inwestycyjnych po 2035 roku.

W spotkaniu wzięło udział trzydzieścioro uczestników, którzy wskazali na konieczność poprawy połączeń pasażerskich z Poznaniem, Wrocławiem, Warszawą i Trójmiastem. Podkreślano też jak ważne dla pasażerów są połączenia z Łodzią, Pomorzem Środkowym i Olsztynem, a także z Berlinem i Pragą. Zwracano uwagę na potrzebę włączenia Świecia, Kcyni i Szubina do sieci kolejowej oraz zapewnieniu połączeń dalekobieżnych do Grudziądza. Analizowano też rozwiązania komunikacyjne dla linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) w Kujawsko-Pomorskiem i połączeniu z Mazowszem i Pomorzem oraz Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Samorząd województwa konsekwentnie wspiera regionalne przewozy kolejowe. W 2025 roku dopłaty Urzędu Marszałkowskiego do przewozów pasażerskich wyniosą 237 milionów złotych. W tej kwocie są koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Nieudzacznicy, w dniu 18-03-2025 11:34:43 napisał:

    Najpierw no niech naprawia tory potem wznowiono by połączenia których nie ma a nie kolej wielkich prędkości dla kogo dla dużych miast a reszta ?

    odpowiedz

    • 0 (4)

    wikwam, w dniu 18-03-2025 13:25:30 napisał:

    zajmijcie się najpierw kolejami niskich prędkości. A bajki zostawcie pisarzom . oddać diety i przeznaczyć na cele publiczne.

    odpowiedz

    • 0 (6)

    CNA, w dniu 18-03-2025 14:47:08 napisał:

    Przywrócić pociągi relacji Naklo - Poznań

    odpowiedz

    • 1 (1)

    hehe, w dniu 18-03-2025 21:34:30 napisał:

    Już przywrócili.... przez Bydgoszcz lub Piłe

    odpowiedz

    • 1 (1)

    mieszkaniec, w dniu 19-03-2025 07:51:29 napisał:

    a co z kcynia jak zwykle na szarym koncu dowozimy dzieci do golanczy

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Druga strona medalu, w dniu 19-03-2025 09:55:08 napisał:

    Wpuście zagranicznych przewoźników na tory w Polsce jak czynią to inne kraje UE.Zdrowa konkurencja sprawi,że PKP zacznie w końcu poważnie traktować podróżnych.Monopol jest cenotworcą- kontroluje cenę.Takie prawo wyłączności w PKP jest dla podróżnych niekorzystne.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Widowisko na niebie. Częściowe zaćmienie słońca

W sobotę, 29 marca mogliśmy # zaobserwować na niebie częściowe zaćmienie słońca.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej umów o dzieło. Ich liczba spada z roku na rok

W 2024 roku do ZUS wpłynęło # 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.

(czytaj więcej)
0

Wnioski o 800 plus. Ile ich już złożono w naszym powiecie?

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać # wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już około 3 miliony takich wniosków, z czego w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano ponad 161 tysięcy.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)