Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

15 marca 2023

Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Uroczysty apel ku pamięci Niezłomnych

fot. SP Dziewierzewo

fot. SP Dziewierzewo

1 marca w Szkole Podstawowej im.ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie obchodziliśmy Dzień #Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczysta akademia z tej okazji odbyła się w naszej szkole dzień później.

Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odsłuchaliśmy piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, która wprowadziła nas w klimat tego święta.

Uczniowie klasy VI, VII i VIII pod okiem pani Anny Ososko i Marii Kamińskiej przybliżyli zebranym historię żołnierzy, którzy nawet po zakończeniu II Wojny Światowej nie pogodzili się z faktem, że nasza Ojczyzna pozostanie pod okupacją sowiecką, zaś odzyskana wolność jest tylko pozorna. Żołnierze Wyklęci, przez wielu zwani Niezłomnymi, za swoją postawę walki o wolną Polskę byli ścigani, torturowani oraz zabijani, nierzadko strzałem w tył głowy. Do dziś nie wiadomo, gdzie leżą zwłoki wielu z nich.

Udział w tym apelu, był swego rodzaju hołdem oddanym niezłomnym bohaterom. Występujący w nim uczniowie nie tylko przypomnieli kilka kadrów z ich tragicznej historii, ale uczcili także ich pamięć poetyckim słowem oraz piosenką.

Po apelu pan Dyrektor podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie. Na zakończenie głos zabrała pani Dorota Czerwińska - radna Rady Miejskiej w Kcyni i sołtys Dziewierzewa, która wyraziła wdzięczność za to, że pamiętamy o tych, którzy tak heroicznie walczyli o wolną Polskę.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie wzięli także udział w dekoracji rozdania nagród uczniom biorącym udział w V szkolnym konkursie plastycznym o Żołnierzach Niezłomnych oraz wręczeniu kolejnych Szkolnych Sukcesików.

Oto wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria: klasy młodsze:

Bartosz Pawlak i Oliwier Iskra – I m

Anna Szymkowiak i Julia Pilas – II m

Jakub Piątkowski i Marta Wegner - III m

Lena Zielińska i Natalia Porowska – wyróżnienie

Kategoria: klasy starsze:

Karina Kurczyna – I m

Natalia Pawlak – II m

Antonina Nowaczewska i Wiktoria Machałek – III m

Szkolny Sukcesik

Filip Świtniewski - za rozwijanie talentu muzycznego

Karina Kurczyna - za rozwijanie talentu plastycznego

Gratulujemy!

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz występujący w apelu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Za wszystko bardzo dziękujemy!

Materiał: Anna Ososko / SP Dziewierzewo

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)