Dziś mamy 26 marca 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

15 marca 2023

Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Uroczysty apel ku pamięci Niezłomnych

fot. SP Dziewierzewo

fot. SP Dziewierzewo

1 marca w Szkole Podstawowej im.ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie obchodziliśmy Dzień #Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczysta akademia z tej okazji odbyła się w naszej szkole dzień później.

Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odsłuchaliśmy piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, która wprowadziła nas w klimat tego święta.

Uczniowie klasy VI, VII i VIII pod okiem pani Anny Ososko i Marii Kamińskiej przybliżyli zebranym historię żołnierzy, którzy nawet po zakończeniu II Wojny Światowej nie pogodzili się z faktem, że nasza Ojczyzna pozostanie pod okupacją sowiecką, zaś odzyskana wolność jest tylko pozorna. Żołnierze Wyklęci, przez wielu zwani Niezłomnymi, za swoją postawę walki o wolną Polskę byli ścigani, torturowani oraz zabijani, nierzadko strzałem w tył głowy. Do dziś nie wiadomo, gdzie leżą zwłoki wielu z nich.

Udział w tym apelu, był swego rodzaju hołdem oddanym niezłomnym bohaterom. Występujący w nim uczniowie nie tylko przypomnieli kilka kadrów z ich tragicznej historii, ale uczcili także ich pamięć poetyckim słowem oraz piosenką.

Po apelu pan Dyrektor podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie. Na zakończenie głos zabrała pani Dorota Czerwińska - radna Rady Miejskiej w Kcyni i sołtys Dziewierzewa, która wyraziła wdzięczność za to, że pamiętamy o tych, którzy tak heroicznie walczyli o wolną Polskę.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie wzięli także udział w dekoracji rozdania nagród uczniom biorącym udział w V szkolnym konkursie plastycznym o Żołnierzach Niezłomnych oraz wręczeniu kolejnych Szkolnych Sukcesików.

Oto wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria: klasy młodsze:

Bartosz Pawlak i Oliwier Iskra – I m

Anna Szymkowiak i Julia Pilas – II m

Jakub Piątkowski i Marta Wegner - III m

Lena Zielińska i Natalia Porowska – wyróżnienie

Kategoria: klasy starsze:

Karina Kurczyna – I m

Natalia Pawlak – II m

Antonina Nowaczewska i Wiktoria Machałek – III m

Szkolny Sukcesik

Filip Świtniewski - za rozwijanie talentu muzycznego

Karina Kurczyna - za rozwijanie talentu plastycznego

Gratulujemy!

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz występujący w apelu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Za wszystko bardzo dziękujemy!

Materiał: Anna Ososko / SP Dziewierzewo

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)