Osadzeni wzięli udział w akcji sprzątania wsi. Resocjalizacja poprzez pracę

fot. st. sierż. Filip Złociński
W ramach wykonywania obowiązków pracowniczych osadzeni pod nadzorem funkcjonariuszy SW rozpoczęli #realizację cyklicznych akcji sprzątania terenu Potulic ze śmieci.
Teren Potulic
Potulice to nie tylko Zakład Karny. To również zespół pałacowo- parkowy oraz dużo terenów zielonych, o które należy zadbać. Na terenie wsi znajdziemy stare kasztanowce, lipy, dęby i graby. Jeżeli mowa już o przyrodzie, to nie można zapomnieć o potulickim Dębie im. Władysława Szafera, który w 1954 roku został pomnikiem przyrody.
Doceniamy i dbamy
Funkcjonariusz działu ochrony st. sierż. Filip Złociński i st. kpr. Tomasz Dorsz wraz z naszymi "czworonożnymi funkcjonariuszami" psami Car i Nargo nadzorowali akcje sprzatania Potulic ze śmieci przez osadzonych. Grupa osadzonych z Oddziału Zewnętrznego w Potulicach porządkowała teren Kanału Bydgoskiego za jednostką. To dopiero początek całej akcji. Finalnie osadzeni zajmną się całym terenem Potulic i oczyszczą go z zalegających śmieci.
Wspólne korzyści
Obcowanie z przyrodą to najlepsza forma edukacji ekologicznej, która pozytywnie wpływa na kształtowanie postaw i świadomości osadzonych.Tego typu przedsięwzięcia wpisują się w jedno z zadań Służby Więziennej, tj. resocjalizację skazanych poprzez pracę, a jej efekty przynoszą wymierne korzyści również dla społeczności lokalnej. Aktywny udział skazanych w takich wydarzeniach uczy zachowań proekologicznych oraz roli człowieka w ochronie środowiska.
Materiał: por. Agnieszka Chojnacka
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Konwent Powiatów naszego województwa. Wicestarosta odznaczony
- Strażacy oddali hołd zmarłym policjantom. "Cześć Ich pamięci!"
- Ćwiczenia dla studentów i ratowników. Zajęcia pod okiem podoficera GROM
- Montaż świątecznych dekoracji. Co przygotowano w tym roku?
- Spotkanie z autorem książki "Tajna agentura. Cz. IV". Dr Węsierski w Kcyni
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.
(czytaj więcej)