Pierwszy kontakt ze służbą. Intensywne szkolenie ochotników

fot. powierzone
W piątek rano bramę koszar 82 blp na terenie 2 Pułku Inżynieryjnego w# Inowrocławiu przekroczyło blisko 100 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla wielu z nich to pierwszy kontakt z służbą. Przed nimi intensywne, szesnastodniowe, szkolenie.
Chcą służyć Ojczyźnie
W piątek rano bramę koszar na ul. Dworcowej w Inowrocławiu przekroczyli kolejni kandydaci do służby w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony. Przez najbliższe 16 dni będą uczyć się żołnierskiego rzemiosła, m.in.: podstaw terenoznawstwa, taktyki lekkiej piechoty, podstaw strzelectwa, pierwszej pomocy i musztry żołnierskiej. Po zakończonej nauce czeka ich egzamin- pętla taktyczna. Finałem będzie przysięga wojskowa 17 czerwca br.
„W sumie to nie do końca wiem, czego się spodziewać. Spodziewam się wszystkiego. Zachęcił mnie do wstąpienia kolega, który już służy w WOT i z takim entuzjazmem opowiadał i o szkoleniu podstawowym i o późniejszych rotacjach, że też postanowiłam wstąpić. Na pewno odkryję w sobie nowe możliwości.”- mówi blisko czterdziestoletnia Magda, na co dzień konsultantka klienta w banku.
„Przyszedłem nadrobić zaległości wobec armii, odsłużyć obowiązek dla Ojczyzny. Wcześniej nie odbyłem zasadniczej służby wojskowej. Teraz jest ten czas”- zaznaczył czterdziestosiedmioletni Adam, który chce przede wszystkim nabyć podstawowych umiejętności posługiwania się bronią i wypracować bezpieczne reakcje i mechanizmy zachowań.
Dla wielu uczniów i studentów WOT daje możliwość nauki i służby jednocześnie. Decyzję o zaciągnięciu do tego rodzaju formacji ze względu na możliwość łączenia wielu aktywności podjął m.in. 20 letni Damian- mistrz Polski w wioślarstwie. Na co dzień uprawia zawodowo sport i nie miałby możliwości łączenia służby i treningów, gdyby wybrał inny rodzaj wojsk. Przyznaje, że gdy przestanie już ćwiczyć być może zwiąże się z wojskiem zawodowo. Teraz jednak treningi są dla niego najważniej.
WOT daje też możliwość służby osobom, które już wcześniej miały przeszkolenie wojskowe lub służyły zawodowo i obecnie przebywają na emeryturze. Do żołnierzy, którzy wracają do służby jest kierowane intensywne, ośmiodniowe szkolenie, również zakończone egzaminem- pętlą taktyczną.
Decyzję o zasileniu szeregów 8.K-PBOT pomimo 32 lat służby podjął starszy chorąży sztabowy Andrzej, który służył wcześniej w 56 bazie lotniczej. Podkreślił, że wierzy, że jego doświadczenie przyda się młodszym kolegom a i nie wyklucza, że on sam się jeszcze czegoś nowego nauczy.
„Wstępują bardzo różne osoby. W różnym wieku i naprawdę większość daje radę znieść trudności zarówno psychicznie, jak i fizycznie, o ile mają determinację i chcą być żołnierzami.”- podsumował dowódca szkolenia podstawowego por. Krystian Plichta z 82 blp w Inowrocławiu.
Materiał: ppor. Julia Rozworowska-Wolańska
Galeria





Czytaj również
- Sesja sejmiku województwa. Co będzie tematem najbliższych obrad?
- Wymiana kopciuchów. Wkrótce nabór kolejnych wniosków
- "Liczy się jakość”. Okolicznościowa konferencja i wręczenie odznaczeń
- Wzrost zaburzeń psychicznych wśród dzieci. Spotkania edukacyjne
- Pożegnanie druhów. "Niosąc pomoc, ponieśli najwyższą ofiarę"
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.
(czytaj więcej)Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 03-06-2023 13:41:27 napisał:
odpowiedz
boss, w dniu 03-06-2023 21:18:19 napisał:
odpowiedz
Mieso, w dniu 04-06-2023 08:03:42 napisał:
odpowiedz
Ochotnik, w dniu 04-06-2023 09:08:42 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!