Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

01 kwietnia 2024

Podziel się jedzeniem. Prezent od serca dla drugiego człowieka

fot. GIOŚ

fot. GIOŚ

Dzielenie się jedzeniem, to jeden ze sposobów #na niemarnowanie żywności i wspieranie potrzebujących. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiejnocy zachęcamy do włączenia się w dzielenie jedzeniem za pomocą społecznych lodówek oraz do zapoznania się z mapą jadłodzielni. Pamiętajmy, dzięki korzystaniu z tego typu rozwiązań jedzenie nie ląduje w koszu na śmieci, a staje się prezentem od serca dla drugiego człowieka.

Zbliżają się Święta Wielkiejnocy, w czasie których spotykamy się w rodzinnym gronie przy suto nakrytych stołach. Zasiadając nie zapominajmy również o osobach samotnych i ubogich, które są wokół nas. W tym wyjątkowym czasie szczególnie warto otworzyć swoje serce na potrzeby drugiego człowieka oraz rozważyć możliwość okazania pomocy i wsparcia.

Jadłodzielnie to sposób na branie i dawanie

Święta obfitują w pyszne tradycyjne potrawy, zapach ciasta i ciepłą, domową atmosferę. Pośród rodzinnego gwaru często nie brakuje również posiłków specjalnie przygotowanych na tę okazję. Podczas takich dużych i podniosłych uroczystości łatwo o nadmiar jedzenia. Żywność nagromadzona w lodówce „na zapas” często się psuje i wyrzucamy ją do śmieci, dlatego gorąco zachęcamy, aby w takich przypadkach odwiedzić jadłodzielnie, czyli ogólnodostępne społeczne lodówki.

Jadłodzielnie to, szafki lub półki ustawione w miejscu publicznym. Służą do bezpłatnej wymiany żywności pomiędzy ludźmi. W jadłodzielniach możemy zostawić nadal świeże produkty spożywcze, których już nie zjemy (nieprzeterminowane) lub skorzystać z tego, co pozostawili inni.

Dzielenie się z innymi pomaga

Dzielenie się jedzeniem ma pomóc w budowaniu świadomości ekologicznej opartej na  idei „zero waste”, której stosowanie przyczynia się do zmniejszenia nadmiernej konsumpcji, bardziej oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi a w efekcie do ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami.

Ważne, aby robiąc zakupy dostosować liczbę kupionych produktów do realnych potrzeb. Jeśli po świętach zostanie Wam jednak sporo jedzenia nie martwcie się i pamiętajcie, aby przynieść je do jadłodzielni!

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim żywność należy pozostawić w opakowaniu, szczególnie w przypadku gotowych potraw oraz napisać adnotację z datą przyrządzenia lub datą ważności.

Mapę jadłodzielni znajdziecie tutaj.

Pozostałych map jadłodzielni warto poszukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów miast i gmin. Ten wysiłek naprawdę nam się opłaci, bo dzieląc się żywnością nie tylko pomagamy innym ale i efektywnie chronimy środowisko zapobiegając powstawaniu odpadów.

Więcej na temat zapobiegania marnowaniu żywności dowiecie się po lekturze komunikatu GIOŚ, który znajdziecie tutaj.

Źródło: GIOŚ

Oceń artykuł: 11 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    Olaaf, w dniu 02-04-2024 11:53:27 napisał:

    Szkoda że w Nakle nie ma...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Praca na wysokości
60PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)