Dziś mamy 11 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

24 maja 2023

Ratownicy medyczni zaatakowani bronią palną. Pacjent celował z ok. 20 cm

fot. archiwum WSPR w Bydgoszczy

fot. archiwum WSPR w Bydgoszczy

21 maja 2023 roku podczas wykonywania medycznych czynności ratunkowych #w jednym z mieszkań na terenie Bydgoszczy ratownicy medyczni z Zespołu Ratownictwa Medycznego z Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zostali zaatakowani i sterroryzowani przez pacjenta bronią krótką palną.

Podczas wizyty pacjent nieoczekiwanie wyjął z szuflady pistolet i bezpośrednio wycelował (z około 20cm) w klatkę piersiową jednego z ratowników medycznych. Medycy natychmiast odebrali pacjentowi broń jednocześnie ją zabezpieczając, a obecny na miejscu patrol policji bezzwłocznie obezwładnił agresora. Sytuacja była bardzo niebezpieczna i realnie zagrażała zdrowi i życiu personelu medycznego.

To niestety nie pierwsza taka sytuacja w Bydgoszczy. Na przełomie kilkunastu lat kilka razy zdarzyło się, że do medyków celowano z broni palnej, gazowej czy pneumatycznej ASG. Grożono i atakowano również ostrymi narzędziami np. nożem.

W tej sytuacji broń okazała się bronią gazową. Dla nas jednak nie ma to zupełnie znaczenia, czy jest to prawdziwa broń, czy atrapa. W danej sytuacji, często dynamicznej i zaskakującej, nigdy nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić i ocenić. Dlatego WSPR w Bydgoszczy, jak w przypadku każdej innej agresji wobec personelu ambulansu ratunkowego złożyła wniosek z żądaniem ścigania sprawcy. Nigdy w naszym pogotowiu nie zostawiamy takich spraw bez echa.

W ostatnich 2 miesiącach na bazie porozumienia z KWP w Bydgoszczy przeprowadziliśmy 5 edycji 2-dniowych szkoleń z zakresu „Postępowania w sytuacjach niebezpiecznych w praktyce ZRM. Pacjent agresywny”. Przeszkoliliśmy ponad 100 medyków z naszego pogotowia – ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy oraz lekarzy. Program obejmował zajęcia z instruktorami Policji – negocjator, psycholog, instruktor samoobrony i strzelania, funkcjonariusz laboratorium kryminalistycznego. Nie można również zapomnieć o wykładach doświadczonych medyków z Kliniki Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy. Ostatnie takie szkolenie zakończyło się 16 maja br. Takie warsztaty okazują się niezbędne, a wiedza z nich wykorzystywana jest jak widać w codziennej pracy personelu pogotowia ratunkowego.

Agresja to niestety współczesny problem ochrony zdrowia, ale głównie ratownictwa medycznego. Każdy kto pracuje w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne, spotkał się nie raz z agresją słowną i fizyczną ze strony pacjenta, jego kolegów lub rodziny. Popychanie, uderzanie, opluwanie to braku szacunku dla ludzi niosących pomoc na „pierwszej linii”, dla ludzi ratujących ludzkie zdrowie i życie. To przejaw głupoty! Nigdy tego nie zrozumiemy. Coraz częściej atakujący posiadają przy sobie niebezpieczne narzędzia np. nóż, czy broń. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze, już nie tylko podnoszą wiedzę merytoryczną i praktyczną związaną z wykonywanym zawodem, ale coraz częściej uczą się samoobrony, lub zaopatrują prywatnie w środki przymusu bezpośredniego np. w gaz pieprzowy. Praca medyków w ratownictwie staje się z dnia na dzień coraz bardziej niebezpieczna i staje się zwodem podwyższonego ryzyka.

Przy okazji przypominamy, że Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym stanowi, że osoba podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204, z późn. zm.) dla funkcjonariuszy publicznych: „Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Apelujemy w tym miejscu o szacunek i respekt dla wszystkich służb ratunkowych/ratowniczych – Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej! To dzięki nim Drodzy Państwo żyjemy bezpiecznie w naszym mieście.

Materiał: Krzysztof Wiśniewski / Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 14 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (17)

    adi, w dniu 24-05-2023 09:27:47 napisał:

    to po co jechali do niego jak nie chce pomocy niech zdycha a teraz to do pscyhiatryka na badania powinnien trafic bo normalny nie jest tylko uposledzony matka pewnie dumna albo pewnie tak samo uposledzona bo te geny

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -6 (18)

    kulka, w dniu 24-05-2023 10:34:49 napisał:

    A ten pistolet to był na wodę?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -2 (18)

    Pimpek, w dniu 24-05-2023 11:58:12 napisał:

    Strach wyjść z domu a co dopiero iść do kościoła

    odpowiedz

    • 8 (18)

    damian, w dniu 24-05-2023 12:18:57 napisał:

    jak porzadny czlowiek potrzebuje pomocy to nigdy karetki nie ma a do jakis debili to jezdza

    odpowiedz

    • 3 (21)

    Kargul, w dniu 24-05-2023 12:31:01 napisał:

    Dlatego nie jestem za powszechnym dostępem do broni, choć sam pracuje z bronią, a dużo jej już jest w rękach,do celów kolekcjonerskich,sportowych,a i chcą wprowadzić by żołnierze terytorialnie mogli chodzić z bronią krótką....

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Audyt środowiskowy
3000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Budowa magazynów
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)