Spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Wspólna Eucharystia

fot. powierzone
Spotkanie Formacyjne Nadzwyczajnych Szafarzy #Komunii Świętej w smoguleckiej parafii. Spotkanie odbyło się w sobotę, 16 września 2023 roku. Uczestniczyli w nim Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej z Dekanatu Kcyńskiego, Szubińskiego i Łabiszyńskiego.
W kościele prafialnym w Smogulcu gospodarze spotkania z księdzem proboszczem Andrzejem Gierszyńskim na czele powitali przybyłych gości, którym przedstawiono historię smoguleckiej świątni.
Następnie wszyscy uczestniczyli we wspólnej Eucharystii koncelebrowanej przez księdza Jana Dzierlę z parafii w Czeszewie oraz księdza dr Mateusza Nowaka z Bydgoszczy, opiekuna formacji, który wygłosił słowo Boże.
Część modlitewną spotkania zwieńczyła adoracja Najświętszego Sakramentu. Po części modlitewnej wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej w Smogulcu na poczęstunek i wspólne spotkanie.
Nadzwyczajny szafarz Komunii św. to osoba świecka, którą biskup wyznaczył do pomocy kapłanowi w rozdzielaniu Eucharystii podczas Mszy św., do zanoszenia jej chorym. Posługa szafarzy w Kościele nie jest praktyką nową. Sięga ona pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to wyznaczeni świeccy roznosili Ciało Pańskie osobom, które nie mogły uczestniczyć we wspólnych zgromadzeniach. Dotyczyło to głównie chorych i więźniów. Z czasem posługa ta została zapomniana. Przywrócił ją w Kościele papież Paweł VI w 1973 r. W Polsce została wprowadzona przez Episkopat w 1990 r.
Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu spotkania Sołtysowi wsi Smogulec oraz Kołu Gospodyń Wiejskich w Smogulcu.
Materiał: Smogulec
Galeria




Czytaj również
- Konwent Powiatów naszego województwa. Wicestarosta odznaczony
- Strażacy oddali hołd zmarłym policjantom. "Cześć Ich pamięci!"
- Ćwiczenia dla studentów i ratowników. Zajęcia pod okiem podoficera GROM
- Montaż świątecznych dekoracji. Co przygotowano w tym roku?
- Spotkanie z autorem książki "Tajna agentura. Cz. IV". Dr Węsierski w Kcyni
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!