Dziś mamy 12 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

24 września 2023

Spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Wspólna Eucharystia

fot. powierzone

fot. powierzone

Spotkanie Formacyjne Nadzwyczajnych Szafarzy #Komunii Świętej w smoguleckiej parafii. Spotkanie odbyło się w sobotę, 16 września 2023 roku. Uczestniczyli w nim Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej z Dekanatu Kcyńskiego, Szubińskiego i Łabiszyńskiego.

W kościele prafialnym w Smogulcu gospodarze spotkania z księdzem proboszczem Andrzejem Gierszyńskim na czele powitali przybyłych gości, którym przedstawiono historię smoguleckiej świątni.

Następnie wszyscy uczestniczyli we wspólnej  Eucharystii koncelebrowanej przez księdza Jana Dzierlę z parafii w Czeszewie oraz księdza dr Mateusza Nowaka z Bydgoszczy, opiekuna formacji, który wygłosił słowo Boże.

Część modlitewną spotkania zwieńczyła adoracja Najświętszego Sakramentu. Po części modlitewnej wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej w Smogulcu na poczęstunek i wspólne spotkanie.

Nadzwyczajny szafarz Komunii św. to osoba świecka, którą biskup wyznaczył do pomocy kapłanowi w rozdzielaniu Eucharystii podczas Mszy św., do zanoszenia jej chorym. Posługa szafarzy w Kościele nie jest praktyką nową. Sięga ona pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to wyznaczeni świeccy roznosili Ciało Pańskie osobom, które nie mogły uczestniczyć we wspólnych zgromadzeniach. Dotyczyło to głównie chorych i więźniów. Z czasem posługa ta została zapomniana. Przywrócił ją w Kościele papież Paweł VI w 1973 r. W Polsce została wprowadzona przez Episkopat w 1990 r.

Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu spotkania Sołtysowi wsi Smogulec oraz Kołu Gospodyń Wiejskich w Smogulcu.

Materiał: Smogulec

Oceń artykuł: 6 20

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Budowa hal
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Historia mówi przez pokolenia". Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 18–19 czerwca #2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się organizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

(czytaj więcej)
0

"Mam nadzieję, że Zielony Ład zostanie zatrzymany". Europa zaczyna się budzić

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jaka będzie przyszłość Europy#, z jakimi zagrożeniami będą zmagać się kraje unijne, w tym Polska? O tym, rozmawiamy z samorządowcem Jerzym Gawędą.

(czytaj więcej)