Dziś mamy 10 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

05 listopada 2024

"Sytuacja jest w normie". Wilki były, są i będą

fot. pixabay

fot. pixabay

Niedawno Urząd Gminy Sadki opublikował komunikat #dotyczący obecności wilków na jej terenie. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

 

Uwaga, wilki! - to tytuł komunikatu, który w ubiegłym tygodniu pojawił się na stronie internetowej gminy Sadki. W jego treści informowano o sygnałach dotyczących obecności wilków na terenie gminy oraz o tym, w jaki sposób zachowywać się wobec tych zwierząt i jakie środki ostrożności zachować. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Zapytaliśmy o to nadleśniczego Nadleśnictwa Szubin Grzegorza Gusta. Jego zdaniem, sytuacja jest w normie. – Na naszym terenie wilki były i są już od 2016-2017 roku. Ich populacja jest praktycznie stała od wielu lat. Był czas, że na naszym terenie pojawiły się hybrydy, szczególnie w okolicach Kcyni. Hybrydy się wycofały i z powrotem pojawił się wilk. Populacja wilka tak naprawdę jest stała, a to że każdy z nas prędzej czy później może w lesie czy na polu wilka spotkać stało się czymś naturalnym na naszym terenie. Od lat żadne zdarzenie z udziałem człowieka i wilka nie miało miejsca. Wilki są i to się nie zmieni. Kwestia właściwego zachowania się i tych sytuacji konfliktowych można uniknąć. Podstawą biologiczną zwierząt jest szukanie pożywienia lub zwalczanie konkurencji w zdobywaniu pożywienia. Stąd bardzo często wilki podchodzą pod osady, bo widzą gdzieś blisko jakieś "mięsko", które mogą zjeść - na przykład zwierzęta domowe – przypomina nadleśniczy Gust.

„Dobrodziejstwo naszej natury”

Zauważona obecność wilków w gminie Sadki nie jest niczym niezwykłym zdaniem nadleśniczego. – Na terenie gminy Sadki były i ta populacja jest. Nie dostaliśmy zgłoszenia o dziwnie zachowującym się wilku. Trzeba traktować wilki jako dobrodziejstwo naszej natury. Wilk unika człowieka i kontaktu z nim. Trzeba mu dać do zrozumienia, że ma kontakt i do czynienia z człowiekiem. Najlepiej stanąć, podnieść ręce, zacząć głośno mówić. Wilk ma bardzo dobry węch, za to nieco gorszy wzrok. Musi zrozumieć, że to człowiek i wtedy nie będzie zainteresowany, pójdzie dalej, bo to nie jest dla niego potencjalny pokarm – dodał nadleśniczy Gust.

Warto pamiętać o kilku innych zasadach ostrożności w kontakcie z wilkiem. Zaleca się, aby nie dokarmiać wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie należy pozostawiać niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, należy zabezpieczać pojemniki na odpady. W okresie między zmierzchem a świtem zalecane jest zabezpieczanie zwierząt domowych. Psy powinny być w pomieszczeniu lub w kojcu a nie na uwięzi, ponieważ taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie koniecznie należy prowadzić psa na smyczy! Apeluje się także o to, aby nigdy nie zabierać ze sobą, ani nie dotykać napotkanego w lesie szczenięcia wilka. – Jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego – poinformował dodatkowo Urząd Gminy w Sadkach.

Źródło:  

Oceń artykuł: 7 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (12)

    Logik, w dniu 05-11-2024 15:50:12 napisał:

    Wszelkie zło też było i jest na naszych terenach - więc wszystko w normie. Co to za bezsensowny argument nadleśniczego Nadleśnictwa Szubin Grzegorza Gusta. Czy znów musi wydarzyć się nieszczęście aby władze poszły po rozum do głowy. Już jeden mieszkaniec gminy Sadki niedawno zaginął bez wieści - podobno lubił spacerować po lasach.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Zzz, w dniu 06-11-2024 09:48:13 napisał:

    Spotykam czasami wilki na terenie gm. Szubin. Uciekają,nie atakują. Jednak nie wiem co z przypadkami hybryd. Jednak zawsze respekt mam i przez pewien czas unikam las9w.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)