Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

23 listopada 2023

"Szczotka, pasta, kubek..." . Promowano pozytywne nawyki u dzieci

fot. SP Dziewierzewo

fot. SP Dziewierzewo

Dnia 20 listopada zorganizowaliśmy w przedszkolu #Szkoły Podstawowej im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie "Dzień z higieną na TAK!". Celem wydarzenia było kształtowanie nawyków higieniczno – kulturowych związanych z higieną osobistą.

Dzieci z grup przedszkolnych "Biedronki" i "Motylki" wzięły udział w promowaniu higienicznych nawyków, które powinny towarzyszyć dzieciom na każdym kroku.

Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat higieny osobistej i prostych sposobów by zadbać o nią w domu, przedszkolu, czy w podróży. Dzieci wykazały się bogatą wiedzą w tym zakresie.

Przedszkolaki poznały historię "Jasia i Małgosi", którzy na prośbę taty wyruszyli do pobliskiego lasu by nazbierać grzybów i jagód. Dzieci zabłądziły w lesie i podążając za błyskającym w oddali światełkiem trafili do odosobnionej chatki. Była ona zbudowana z produktów, jakie można kupić w supermarkecie. Dachówki były zrobione z grubych płatów szynki, okna z parówek, a drzwi z panierowanych, tłustych udek kurczaka. Ściany wyłożone były kawałkami pizzy, a ze środka dochodziła woń paczków z lukrem, waty cukrowej i roztopionej czekolady. Któż by przeszedł obojętnie obok tylu pyszności? Któż by pamiętał o słowach rodziców by jeść zdrowo i z umiarem? No nie Jaś i Małgosia... Dzieci zlekceważyły słowa usłyszane w domu, najadły się i jeszcze zamierzały zapakować troszkę do koszyczka, lecz nie zdążyły. W drzwiach chatki pojawiła się czarownica. Zła wiedźma miała już okrutne plany wobec dzieci. Zamierzała je karmić tak długo, aż będą okrągłe i pulchniutkie by zamienić je w kolorowe baloniki i sprzedać na jarmarku. Jaś i Małgosia jedli, jedli i jedli, aż z każdym dniem coraz bardziej przypominali baloniki. Pewnego dnia czarownica wybrała się do miasta, a dzieci zostały same. Właśnie wtedy Małgosia znalazła w kieszeni swojej kurtki dwie szczoteczki do zębów. Dziewczynka wpadła na znakomity pomysł by w końcu umyć zęby po tylu dniach objadania się. Dzieci nie miały pasty, więc nasypały soli na szczoteczki i szorowały swoje zęby. Myjąc zęby Jaś krzyknął, że już wie, jak pozbyć się złej wiedźmy. Dzieci pokonały ją szczoteczką do zębów! Czarownica na jej widok śmiertelnie się przestraszyła, a Jaś szybko złapał za różdżkę i przemienił ją w starą, zepsutą dentkę, bo tylko dzieci zamieniały się w ładne, kolorowe baloniki.

Jak myślicie, dlaczego wiedźma tak bardzo bała się szczoteczki do zębów? To proste! Ona jadła głównie słodycze. Jej zęby były czarne, zepsute i pełne dziur...

Jaś i Małgosia dbałością o higienę pokonali złą czarownicę!

Grupy razem odśpiewały piosenkę "Szczotka, pasta, kubek..." oraz wykonały karty pracy związane z tematyką zajęć.

A morał z tego taki, że kto o higienę osobistą dba ten znakomite zdrowie ma!

Zajęcia realizowane w ramach udziału w XXXVII edycji przedszkolnego programu wychowania zdrowotnego - "Na sportowo jest zdrowo".

Materiał: Oliwia Kędziora / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Nieskażone ludzką działalnością

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko #w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)