W nagrodę czerwone światło. Sygnalizacja irytuje kierowców
fot. MM
Mieszkańcy Paterka przez wiele lat apelowali o zwiększenie bezpieczeństwa #na przejściu dla pieszych zlokalizowanym na ul. Kcyńskiej – naprzeciwko miejscowej szkoły – w postaci postawienia tam sygnalizacji świetlnej. Po długich latach starań lokalnej społeczności, wspartej m.in. przez osobę aktualnego wicestarosty nakielskiego Tomasza Miłowskiego, Zarząd Dróg Wojewódzkich w końcu spełnił oczekiwania mieszkańców. Jak się jednak okazało, nowo powstała sygnalizacja świetlna w Paterku od chwili jej włączenia nie działała w sposób należyty, na co zwracało uwagę wielu kierowców. Na czym polega problem i kiedy zostanie rozwiązany?
Długo wyczekiwana inwestycja
Przypominamy, że już w 2021 roku opracowano koncepcję budowy sygnalizacji w Paterku, która wzbudzana jest przyciskami pieszych z zachowaniem priorytetu zielonego światła dla kierujących w obu kierunkach. Równocześnie sygnalizacja jest zintegrowana z urządzeniami radarowymi, które mierzą prędkość nadjeżdżającego pojazdu. W przypadku pojazdów znacznie przekraczających dopuszczalną prędkość, zmienia ona sygnał na czerwony, nawet jeśli z przejścia nie będą korzystać piesi. – Sygnalizacja będzie gwarantowała bezpieczne przekraczanie jezdni oraz płynny ruch pojazdów, które nie przekraczają dozwolonej prędkości – zapewniał nas jeszcze w 2023 roku rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy Michał Sitarek.
Oprócz Paterka, nowe sygnalizacje powstały również przy drodze nr 241 w miejscowości Zboże (gm. Sępólno Krajeńskie) oraz przy drodze nr 237 w miejscowości Mąkowarsko (gm. Koronowo). Budowa wszystkich trzech nowych sygnalizacji kosztowała prawie 500 tys. zł, a za ich realizację odpowiadała firma AMP CT z siedzibą w Elblągu. Urządzenia zostały objęte 3–letnią gwarancją.
Sygnalizacja świetlna w Paterku została zbudowana pod koniec listopada 2022 roku, jednakże sam fakt jej postawienia nie był równoznaczny z rozpoczęciem jej działania. Mieszkańcy musieli czekać kolejne 10 miesięcy na to, aby została ona uruchomiona. Gdy to się stało, piesi – w szczególności dzieci uczęszczające do szkoły oraz ich rodzice – z pewnością odetchnęli z ulgą, bo dotychczas dość niebezpieczne, znajdujące się na bardzo ruchliwej drodze przejście dla pieszych – po prostu przestało „straszyć”. Jak to jednak w życiu bywa, rozwiązanie jednego problemu rodzi kolejny i nie inaczej było tym razem, gdyż nowo powstała sygnalizacja od kilku miesięcy wyraźnie irytuje kierowców...
„Z jaką prędkością trzeba jechać, żeby nie musieć się zatrzymywać?”
Pierwsze informacje o tym, że sygnalizacja świetlna w Paterku, a w zasadzie zamontowane w niej urządzenie radarowe nie działają do końca prawidłowo, poinformowali nas nasi czytelnicy. Jeden z nich – pracownik miejscowego zakładu pracy – postanowił nieco szerzej opisać problem. – Każdego dnia, kiedy rankiem dojeżdżam z Nakła do Paterka do pracy, widuję naprawdę wiele osób przejeżdżających na przejściu dla pieszych na czerwonym świetle. Długo zastanawiałem się, z czego to wynika i z moich obserwacji wyszło, że sygnalizacja zmienia się z koloru zielonego na czerwony nawet podczas jazdy zgodnie z przepisami. Jadąc w terenie zabudowanym już ok. 40 km/h, zapala się czerwone światło. A przecież na tym terenie nie ma znaku ograniczenia prędkości do 40 km/h, więc nie do końca rozumiem zasady działania tej sygnalizacji. Czy ktoś źle zaprogramował radar, czy o co tutaj chodzi? Teraz już nie dziwię się tym, którzy przejeżdżali dotychczas na czerwonym świetle, bo prawda jest taka, że tutaj nagrodą za jazdę zgodną z przepisami jest czerwone światło i to bardzo irytuje. Zakładam, że moje zdanie podziela bardzo wielu kierowców, ale zastanawiam się, z jaką prędkością trzeba jechać, żeby nie musieć się zatrzymywać w tym miejscu? Chciałbym wyjaśnić całą sprawę, bo niestety, ale nasze lokalne władze umywają ręce od tematu, gdyż za montaż sygnalizacji nie odpowiadała ani gmina, ani powiat – tylko zarząd dróg wojewódzkich – powiedział nam pan Michał z Nakła.
Problem został zdiagnozowany
W minionym tygodniu zgłosiliśmy opisaną przez naszego czytelnika sytuację do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wówczas rzecznik prasowy bydgoskiego ZDW Michał Sitarek obiecał, że wyjaśni zaistniałą sytuację i już tydzień później zdiagnozowany został problem, a także potencjalna data jego usunięcia. – Miesiąc temu zgłosiliśmy uwagę do wykonawcy inwestycji na nieprawidłowe funkcjonowanie rejestracji prędkości pojazdów. Wykonawca zadeklarował wymianę urządzeń rejestrujących jeszcze w tym miesiącu. W związku z tym problem zgłaszany przez Państwa czytelników powinien zostać rozwiązany w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Potwierdzamy, że zgłoszenia wpływające do redakcji GR Powiat potwierdziły się. My wyłapaliśmy to już nieco wcześniej, dlatego też wysłaliśmy stosowne pismo do firmy odpowiedzialnej za postawienie sygnalizacji świetlnej w Paterku. Wykonawca przyznał, że był to jego błąd i będzie wymieniał urządzenie rejestrujące prędkość w taki sposób, by odczytywało ono je w sposób prawidłowy. Obecnie urządzenie „łapie” już kierowców jadących z prędkością 45 km/h, a po zmianie czerwone światło zapalać się będzie na prędkości 55 km/h. Spośród wszystkich trzech sygnalizacji świetlnych w Paterku, Mąkowarsku i Zbożu – problem tego typu zaistniał tylko w Paterku – poinformował nas Michał Sitarek.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Cyfrowe wsparcie dla studentów. Jakie możliwości daje mLegitymacja?
Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to doskonały moment#, by poznać możliwości jakie daje mLegitymacja studencka. Elektroniczna legitymacja nie tylko ułatwia codzienne życie, ale również zapewnia szybki dostęp do zniżek – bez obaw o zgubienie czy zniszczenie dokumentu. Już ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji.
(czytaj więcej)Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie #za miesiąc świadomości raka piersi.
(czytaj więcej)Kontrole w zakładach obrotu żywnością. Podsumowanie działań
W czasie, kiedy na terenie całego kraju obrót świeżymi warzywami i owocami# był bardzo intensywny (od 16 maja do 31 sierpnia 2024 r. ), organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadziły szczegółowe kontrole tych produktów, ukierunkowane głównie na owoce i warzywa pochodzące z importu.
(czytaj więcej)Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią
Choć wiele osób kojarzy pylenie głównie z wiosną, jesień również może# przynosić trudności alergikom.
(czytaj więcej)
Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad
Kindermen, w dniu 28-02-2024 11:05:03 napisał:
odpowiedz
OSP, w dniu 28-02-2024 11:29:49 napisał:
odpowiedz
Andrzejek z Plutycz, w dniu 28-02-2024 12:00:56 napisał:
odpowiedz
Kuba, w dniu 28-02-2024 12:39:20 napisał:
odpowiedz
Pozytywna, w dniu 28-02-2024 12:50:25 napisał:
odpowiedz
stonoga, w dniu 28-02-2024 13:07:38 napisał:
odpowiedz
czytelnik, w dniu 28-02-2024 15:20:00 napisał:
odpowiedz
sawek, w dniu 28-02-2024 15:24:11 napisał:
odpowiedz
Xxx, w dniu 28-02-2024 15:36:32 napisał:
odpowiedz
Astra 2, w dniu 28-02-2024 16:40:44 napisał:
odpowiedz
toe, w dniu 28-02-2024 22:29:46 napisał:
odpowiedz
Widz, w dniu 29-02-2024 08:50:14 napisał:
odpowiedz
Bob, w dniu 29-02-2024 22:09:07 napisał:
odpowiedz
Snow, w dniu 01-03-2024 15:25:30 napisał:
odpowiedz
Kierowca , w dniu 02-03-2024 23:17:20 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!