Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

18 marca 2023

Wspomnienie o Piotrze Zielińskim. "Dobrze zasłużył się Ojczyźnie"

fot. powierzone

fot. powierzone

Z kolegą Piotrem, poznałem się w połowie 1980 roku w Zakładzie #Zegarmistrzowskim śp. Stefana Kosiedowskiego w Nakle, gdzie przez cały czas trwania stanu wojennego był tam zlokalizowany punkt kontaktowy dla działaczy antykomunistycznej opozycji. Piotr angażował się w budowanie struktur „Solidarności” pracowniczej – nauczycielskiej, ja natomiast włączyłem się w tworzenie „Solidarności Chłopskiej”, a po zjednoczeniu ruchu związkowego „NSZZ RI Solidarność”. Piotr Zieliński był nauczycielem zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Nakle.

Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, należał do nielicznego grona działaczy, którzy natychmiast, bez względu na rodzaj represji i szykan postanowili prowadzić dalszą walkę w podziemiu. W tym czasie priorytetowymi celami działania było udzielenie natychmiastowej i wszechstronnej pomocy internowanym i skazanym z przyczyn politycznych oraz ich rodzinom. Równolegle z tym było utrzymanie świadomości społecznej wypracowanej w uprzednim okresie, aby nie dać znów się wepchnąć przez reżim do łagrów, czego dowodem były powstające w podziemiu zespoły redakcyjne, poligraficzne, punkty kolporterskie i niezależne wydawnictwa. Kolega Piotr Zieliński bardzo skutecznie angażował się we wszystkich z wymienionych powyżej form opozycyjnej działalności. Przez całą dekadę lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia prowadził ożywiony kolportaż niezależnych publikacji – pism ulotnych, biuletynów i książek, bardzo często współpracując ze mną w tym zakresie.

Zorganizował w Nakle bazę poligraficzną dla zespołu „Solidarności” nauczycielskiej. Początkowo wykonał prototyp powielacza hektograficznego na bazie wyżymaczek gumowych od pralki „Frania”. Następnie, w późniejszym okresie otrzymał ode mnie profesjonalny powielacz hektograficzny, a krótko po tym, dokonał przerzutu innego powielacza - elektrycznego z Zakładu Zegarmistrzowskiego Stefana Kosiedowskiego dla Tadeusza Samselskiego, który otrzymaliśmy z Brus. Parokrotnie przekazywałem koledze Piotrowi kalki hektograficzne i woskowe oraz oryginalną farbę drukarską na potrzeby podziemia.

W swoim mieszkaniu na Placu Konopnickiej w Nakle, posiadał bez zezwolenia amatorską radiostację, za pomocą której prowadził kontrwywiadowczy nasłuch na tzw. zastrzeżonych pasmach.

Po zabójstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w nocy wraz z śp. Zdzisławem Szczepańskim, na Krzyżu Misyjnym przed Kościołem p.w. Św. Stanisława w Nakle umieścił tablicę w formacie cmentarnej oraz był współorganizatorem pierwszej wystawy o ks. Jerzym w naszym Kościele.

Brał udział w rajdach „Szlakami martyrologii Narodu Polskiego”, zabierając ze sobą małoletniego wtedy syna śp. Stanisława. Co miesiąc jeździł do Bydgoszczy na Mszę Św. w intencji Ojczyzny do Kościoła O.O. Jezuitów. Współtworzył Duszpasterstwo nauczycielskie i Komitet Obywatelski „Solidarność”, a po transformacji ustrojowej miał udział w reaktywowaniu NSZZ „S” w swojej Szkole. W omawianym okresie z kolegą Piotrem Zielińskim spotykałem się zadaniowo setki razy i nie tylko w mojej ocenie należał do grona najbardziej oddanych sprawie i zasłużonych działaczy, umocowanych na wyższym stopniu wtajemniczenia i zarządzania.

Dobrze zasłużył się Ojczyźnie, pozostając w naszej pamięci.

Msza Św. oraz uroczystości pogrzebowe, odbędą się w środę - dnia 22 marca 2023 roku na cmentarzu parafialnym w Nakle o godz. 13.00.

Materiał: Tadeusz Jakubek

Oceń artykuł: 777 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -6 (10)

  Tom, w dniu 18-03-2023 15:52:13 napisał:

  No no w Nakle byla tak opozycja z komuny, że strach sie bać....

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Franciszek, w dniu 19-03-2023 17:54:48 napisał:

  Przez ostatnie kilkanaście lat mieszkał wraz z żoną u nas w Grocholinie koło Kcyni. Był wspaniałym człowiekiem i sąsiadem.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Tadeusz Jakubek, w dniu 19-03-2023 18:00:21 napisał:

  Dwa lata temu, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych we Warszawie, za wybitne zasługi na rzecz odzyskania niepodległości i walkę o prawa człowieka, uhonorował go medalem" ZA ZASŁUGI DLA NIEPODLEGŁOŚCI".

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Franciszek, w dniu 19-03-2023 18:18:19 napisał:

  przez ostatnie kilkanaście lat mieszkał wraz z żoną u nas w grocholinie koło kcyni. był wspaniałym człowiekiem.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)