Wycieczka do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Willę Żabińskich
fot. powierzone
Mimo, że kanikuła trwa w najlepsze, pragnę wrócić wspomnieniami do miejsca# niezwykłego na mapie Warszawy, które dnia 14 czerwca br. odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią, w ramach projektu „Warszawa dwóch powstań”, który realizowany jest od połowy kwietnia 2023 roku w nakielskiej Żegludze.
Tym osobliwym miejscem, które zwiedzili uczniowie jest Willa pod Zwariowaną Gwiazdą Dyrektorstwa Antoniny i Jana Żabińskich na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego.
Pierwszym punktem programu przedwakacyjego wyjazdu do stolicy był Żydowski Instytut Historyczny, o którym szczegółowo donosiłem kilka dni temu w osobnym artykule.
W murach przestronnej, modernistycznej willi Żabińskich w czasach II wojny światowej kilkuset Żydów znalazło szansę na uratowanie życia. Antonina i Jan Żabińscy wraz z małym synkiem Rysiem nie zważając na grożące im konsekwencje postanowili dać schronienie tym, którzy byli prześladowani za samą przynależność do określonej narodowości. Mury Willi stały się świadkami odwagi, człowieczeństwa i próby walki z nieludzkim systemem..
Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali II wojnę światową. Antonina i Jan Żabińscy w roku 1965 zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Warto wspomnieć, że losy gospodarzy i gości Willi pod Zwariowaną Gwiazdą podczas II wojny światowej doczekały się ekranizacji w postaci filmu pt. Azyl" w reżyserii Niki Caro.
Rekreacyjnym elementem czerwcowego wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, o czym doniesie następna relacja.
Wycieczka została dofinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym dla Gminy Nakło nad Notecią. Przed wyjazdem uczniowie realizowali zajęcia profilaktyczne.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Wioletta Ossowska oraz Iwona Sołdan.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Wycieczka do Gniezna. Uczniowie obejrzeli spektakl "Wigilijna opowieść"
- Próbna ewakuacja. Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie
- Olimpiada wiedzy o bezpieczeństwie. Uczniowie z powiatu w kolejnym etapie
- Spotkanie dla seniorów. Doskonała okazja do wspólnego świętowania
- Spotkanie uczniów z policjantką. Pogadanka o bezpieczeństwie
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)