Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

04 grudnia 2023

Wykład podsumowujący. Mobilne Płuca po dwóch tygodniach doświadczenia

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

W listopadzie Powiat Nakielski we współpracy# ze Stowarzyszeniem Kcyński Alarm Smogowy przeprowadził doświadczenie mające na celu obrazowe ukazanie mieszkańcom powiatu stanu powietrza, którym oddychamy.

W dniach od 14 do 28 listopada 2023 roku przed siedzibą Starostwa „oddychało” urządzenie imitujące płuca ludzkie nazwane Mobilnymi Płucami. Urządzenie było wyposażone w wentylatory zasysające powietrze. Zanieczyszczenia odkładały się na materiale imitującym powierzchnię płuc.

Poniżej prezentujemy zdjęcia Mobilnych Płuc w dniu rozpoczęcia doświadczenia oraz po dwóch tygodniach – w dniu jego zakończenia.

W dniu 5 grudnia 2023 roku o godzinie 15.30 w sali konferencyjnej na Przystani Powiat Nakielski dla wszystkich chętnych odbędzie się wykład Pana Macieja Rusnarczyka ze Stowarzyszenia Kcyński Alarm Smogowy dotyczący problemu zanieczyszczenia powietrza, wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka oraz podsumowujący przeprowadzone doświadczenie Mobilnych Płuc.

Zapraszamy wszystkich, dla których istotny jest problem zanieczyszczenia powietrza do udziału w wykładzie. Dla uczestników wykładu przygotowano atrakcyjny upominek.

Materiał: Elżbieta Bielińska, Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 21

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Nieskażone ludzką działalnością

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko #w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)