Dziś mamy 4 października 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 września 2024

Zbrodnia pomorska. Upamiętnią pomordowanych

Toruński pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939,fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Toruński pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939,fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku #województwa Elżbieta Piniewska zapraszają na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Główne uroczystości odbędą się w najbliższą środę (2 października) w Parku Pamięci Toruniu, pod odsłoniętym w 2018 roku pomnikiem, który jest symbolicznym miejscem upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Tego samego dnia także uroczysty koncert „Pamiętamy” w toruńskim Dworze Artusa.

Oprócz oficjalnych wystąpień oraz ceremonii zaplenia zniczy i złożenia kwiatów osią uroczystości w Parku Pamięci będzie wydarzenie artystyczne „Pamięć nie umiera”. W programie utwory Haendla, Henryka Mikołaja Góreckiego, Gabriela Fauré, Arvo Pärta i Andrew Lloyda Webbera. W Parku Pamięci będzie można też tego dnia obejrzeć przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę „Zbrodnia Pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce”. Początek uroczystości o godz. 10.

Na koncert „Pamiętamy” złożą się rzadko wykonywane utwory polskich kompozytorów współczesnych – obok „Małego requiem dla pewnej Polki” Góreckiego także „Requiem dla Ojca Kolbe” i filmowy temat muzyczny „Smuga cienia” Wojciecha Kilara oraz napisana specjalnie na odsłonięcie pomnika w toruńskim Parku Pamięci „Lacromosa II” Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią Capella Bydgostiensis, Chór Astrolabium, znakomity pianista Adam Kośmieja, Joanna Sojka (sopran) i Olgierd Łukaszewicz, w którego wykonaniu usłyszymy recytacje; dyryguje Rafał Janiak.  Początek o 17.00 (bezpłatne wejściówki do odbioru w Dworze Artusa).

Mianem zbrodni pomorskiej historycy określają ludobójczą akcję „odpolszczania” polskich ziem przyłączono do III Rzeszy jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar szacuje się na co najmniej 30 tysięcy.

Ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 obchodziliśmy w po raz pierwszy w ubiegłym roku. Data została wybrana nieprzypadkowo – to dzień urodzin doktora Józefa Bednarza, psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. ubiegłego wieku, który dobrowolnie poszedł na śmierć, by w najtrudniejszych chwilach nie opuścić pacjentów, których niemieckie władze okupacyjne uznały za „niegodnych życia”. W Kujawsko-Pomorskiem poświęcone pamięci pomordowanych uroczystości odbywają się od kilku lat. Ich organizatorem jest od początku samorząd województwa.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (5)

    Boss, w dniu 30-09-2024 15:16:16 napisał:

    Czas najwyższy upomnieć się o reparacje dla rodzin pomordowanych i ich spadkobierców. Do roboty politycy ty nie ma na co czekać!

    odpowiedz

    • -3 (5)

    Włościanka, w dniu 30-09-2024 16:27:52 napisał:

    Dlaczego brak upamiętnienia rodzin okradanych przez sołtysa, burmistrza, radę miejską, druha OSP, MOPS... To najnowsza historia i nachapani na cudzym mieniu tuczą za kradzione swe obleśne bachory. Oby ich wszystkich pokręciło jak cwelinkę, za grzechy ojców!

    odpowiedz

    • -8 (12)

    Cb, w dniu 30-09-2024 18:47:38 napisał:

    Teraz wiem czemu rudy nie chce by Niemcy płacili reparacje bo by się za dziadka skur...yn nie wypłacił.

    odpowiedz

    • 9 (13)

    Do cb, w dniu 30-09-2024 20:28:10 napisał:

    Gdyby dawali odszkodowanie takim polaczkom jak ty ,to pewno byś je przechlal idioto.Powiedz co ty w życiu poza pisaniem hejtu potrafisz debilu?

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Xxx, w dniu 01-10-2024 08:29:10 napisał:

    Do CB. Nie wiesz co piszesz! Tylko Rudy i Rudy? Jak myślisz ilu, Polaków musiało zdecydować się, albo wojsko niemieckie albo Obozy Smierci? Co ojcowie rodzin, wielodzietnych mieli zrobić? Proszę nie pisz bzdur. W 80 % ludzie nie mieli wyjścia.Byli to super ludzie, sasiedzi, wielcy patrioci. Brak dzisiaj tego.

    odpowiedz

    • -3 (3)

    Włościanka, w dniu 01-10-2024 12:45:39 napisał:

    Cb; to nie jedyny powód. Zaraz potem mogli by się upomnieć okradzeni na kołchozach, okradani z mienia przez sołtysa, burmistrza, druha OSP... A co z tymi wypędzonymi z dworków, co to Radki i inne Kury pochapali za psi grosz z błogosławieństwem skurwia... Solidarności!

    odpowiedz

    • 2 (2)

    JPII, w dniu 01-10-2024 14:40:30 napisał:

    Niech najpierw kościół katolicki wypłaci reparacje za udział w ludobójstwie w Rwandzie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Cyfrowe wsparcie dla studentów. Jakie możliwości daje mLegitymacja?

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to doskonały moment#, by poznać możliwości jakie daje mLegitymacja studencka. Elektroniczna legitymacja nie tylko ułatwia codzienne życie, ale również zapewnia szybki dostęp do zniżek – bez obaw o zgubienie czy zniszczenie dokumentu. Już ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie #za miesiąc świadomości raka piersi.

(czytaj więcej)
0

Kontrole w zakładach obrotu żywnością. Podsumowanie działań

W czasie, kiedy na terenie całego kraju obrót świeżymi warzywami i owocami# był bardzo intensywny (od 16 maja do 31 sierpnia 2024 r. ), organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadziły szczegółowe kontrole tych produktów, ukierunkowane głównie na owoce i warzywa pochodzące z importu.

(czytaj więcej)
0

Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią

Choć wiele osób kojarzy pylenie głównie z wiosną, jesień również może# przynosić trudności alergikom.

(czytaj więcej)