Dziś mamy 19 marca 2025, środa, imieniny obchodzą:

27 lipca 2024

Badania szkodliwych czynników w środowisku pracy. Nowe rozporządzenie

fot. freepik

fot. freepik

28 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia# z dnia 22 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 1110), które m.in. nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia wykonanie badań i pomiarów substancji reprotoksycznej. Pracodawca jest zobowiązany wykonać badania w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia.

Substancja reprotoksyczna oznacza substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.

Substancje reprotoksyczne mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. Pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, a także w placówkach ochrony zdrowia i warsztatach samochodowych, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych. W związku z dużą populacją pracowników narażonych na działanie tych substancji ograniczenie narażenia zawodowego jest niezwykle ważne.

Działanie reprotoksyczne wykazują głównie następujące substancje:

• metale i/lub ich związki (ołów, kadm, chrom, nikiel, kobalt, rtęć, metylortęć),

• związki boru (tritlenek diboru, kwas borowy, borany),

• tlenek węgla,

• niektóre pestycydy i biocydy,

• ftalany,

• rozpuszczalniki organiczne (np. etanol, 2-metoksyetanol,2-etoksyetanol),

• formamid,

• n-metylopirolidon,

• n- etylopirolidon,

• imidazol i jego pochodne (np. 4-metyloimidazol),

• dimetyloformamid.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.

Kryteria klasyfikacji substancji reprotoksycznych

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 10 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Mądry, w dniu 27-07-2024 13:11:38 napisał:

    Dlaczego nie bada się szkodliwych warunków w szkołach??.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 28-07-2024 07:50:13 napisał:

    Do Mądry .Masz rację w szkołach szkodliwe jest nauczanie przez komputery wypad z tym śmieciem ze szkół

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)
0

Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.

(czytaj więcej)