Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 sierpnia 2023

Co lepsze szkoda całkowita czy częściowa?

fot. pow.

fot. pow.

Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym może domagać się# odszkodowania w ramach polisy OC sprawcy całego zdarzenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe w dokumentacji dotyczących wypłaty środków używają często dość enigmatycznych pojęć takich jak szkoda całkowita czy częściowa. Co warto wiedzieć na ten temat i która opcja jest korzystniejsza dla samego poszkodowanego?

Szkoda całkowita czy częściowa?

Nikt z nas nie chciałby doświadczyć kolizji czy wypadku, ale niestety, nie jesteśmy w stanie wyeliminować tego typu zagrożenia. Jeśli jednak przydarzy nam się taka okoliczność, warto wiedzieć, w jaki sposób się zachować, aby w pełni skorzystać z przysługujących nam praw, tym bardziej jeśli to nie my byliśmy sprawcami zdarzenia. W dzisiejszym artykule skupimy się głównie na podziale szkody na całkowita oraz częściową i wyjaśnimy, jakie skutki pociąga każda z nich. 

Czym jest szkoda całkowita?

Jednym z pojęć, jakich używają towarzystwa ubezpieczeniowe, jest właśnie szkoda całkowita. Niestety, polski ustawodawca nie definiuje, co powinniśmy rozumieć pod tym pojęciem. Istota szkody całkowitej wynika jednak z orzecznictwa sądów powszechnych, a także samej praktyki ubezpieczycieli. Biorąc to wszystko pod uwagę przyjmuje się, że do szkody całkowitej dochodzi wówczas, gdy koszt naprawy samochodu przekracza jego wartość w dniu likwidacji szkody, albo pojazd w ogóle nie nadaje się już do naprawy, ponieważ został doszczętnie zniszczony. Wysokość odszkodowania z OC przy szkodzie całkowitej jest ustalana tzw. metodą dyferencyjną, która sprowadza się do tego, że ubezpieczyciel pomniejsza wartość pojazdu sprzed wystąpienia szkody o wartość pozostałości, czyli wartość pojazdu/części po szkodzie.  

Szkoda częściowa - o czym mowa?

W pozostałych przypadkach mówimy o szkodzie częściowej, która występuje wtedy, gdy uszkodzony samochód można naprawić, a koszty takich prac nie przekroczą jego wartości w dniu ustalenia odszkodowania. W tych okolicznościach odszkodowanie powinno być na tyle wysokie, aby mogło pokryć wydatki niezbędne do tego, aby doprowadzić pojazd do stanu sprzed zdarzenia. Naprawę można przeprowadzić we wskazanym przez towarzystwo autoryzowanym warsztacie lub w miejscu wybranym przez siebie. Przy wycenie częściowej szkody należy zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel uwzględnił wszelkie kwestie, w tym m.in. dodatkowe koszty związane z uszczerbkiem na zdrowiu samego kierowcy, uszkodzeniem wyposażenia auta itp. Pamiętajmy też, że odszkodowanie powinno pokryć wymianę oryginalnych części, a nie zamienników. 

Szkoda całkowita czy częściowa - co jest korzystniejsze? 

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest szkoda całkowita czy częściowa? Do każdego przypadku należy podejść w sposób indywidualny i wziąć pod uwagę szereg czynników. W większości tego typu sytuacji, dla osoby poszkodowanej o wiele bardziej opłacalna jest szkoda częściowa. Niestety, ubezpieczalnie bardzo często przygotowują kosztorys w taki sposób, aby móc wydać decyzję o szkodzie całkowitej. Na szczęście, poszkodowany może wnieść odwołanie, tym bardziej jeśli w jego ocenie doszło do bezpodstawnego zakwalifikowania szkody jako całkowitej. 

 Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)