Co to znaczy all inclusive? Sprawdź
fot. powierzone
Wielu turystów szukających dla siebie wymarzonych wakacji zastanawia się# nad wyjazdami w opcji all inclusive, co dosłownie należy przetłumaczyć jako „wszystko w cenie”. Co jednak dokładnie oznacza to „wszystko”? Ile kosztują wakacje all inclusive? Czy różnią się pomiędzy poszczególnymi hotelami i krajami? Sprawdzamy!
Dla zdecydowanej większości turystów oznaczenie „all inclusive” obok wybranej oferty wczasów to synonim wymarzonego, beztroskiego wypoczynku, w trakcie którego o nic nie trzeba się martwić. I jest tym sporo racji, bo all inclusive to dosłownie „wszystko w cenie”, czyli opcja wakacyjna, w ramach której – poza noclegami w hotelu – mają zagwarantowane pełne wyżywienie oraz w niektórych przypadkach również dodatkowe usługi.
All inclusive jest popularną opcją wakacyjną dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort, ponieważ eliminuje konieczność wydawania dodatkowych pieniędzy na jedzenie i napoje podczas pobytu. Dzięki temu turyści mogą swobodnie korzystać z udogodnień hotelowych i cieszyć się relaksem, nie martwiąc się o dodatkowe wydatki.
Zobacz ZESTAWIENIE cen all inclusive https://www.fostertravel.pl/all-inclusive/
All inclusive - co to właściwie oznacza dla turysty?
Termin “all inclusive” dosłownie oznacza “wszystko w cenie”. Jest to forma wakacji lub pobytu w hotelu, która obejmuje pełne wyżywienie oraz szeroki zakres usług dodatkowych w cenie wycieczki. Podstawowymi elementami oferty all inclusive są:
- Pełne wyżywienie: Pakiet all inclusive obejmuje zazwyczaj trzy posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) oraz przekąski i napoje przez cały dzień. Posiłki mogą być serwowane w formie bufetu lub podawane w wybranych restauracjach hotelowych.
- Napoje: W ramach all inclusive zazwyczaj dostępne są również napoje bezalkoholowe (woda, soki, napoje gazowane) oraz alkoholowe (piwo, wino, niektóre rodzaje alkoholi). W niektórych przypadkach oferta all inclusive obejmuje również wysokiej jakości alkohole premium.
- Usługi dodatkowe: Oprócz wyżywienia i napojów, all inclusive może również zawierać różnorodne usługi dodatkowe, takie jak dostęp do basenów, siłowni, animacje i programy rozrywkowe, sporty wodne (jeżeli hotel znajduje się nad morzem), leżaki i parasole na plaży, a także transfer z lotniska i z powrotem.
- Różnorodność opcji: Hotele oferujące all inclusive często mają różne opcje wyżywienia, które mogą obejmować lokalne specjały, kuchnię międzynarodową oraz tematyczne restauracje.
Warto zaznaczyć, że szczegółowe informacje o tym, co dokładnie jest zawarte w formule all inclusive w konkretnym hotelu, zawsze znajdują się w opisie oferty touroperatora.
Jakie są rodzaje all inclusive?
W branży turystycznej najczęściej spotykane są cztery podstawowe rodzaje ofert all inclusive:
- all inclusive – czyli trzy główne posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) oraz nielimitowane napoje bezalkoholowe i alkoholowe w wyznaczonych miejscach i godzinach,
- all inclusive soft – obejmuje trzy główne posiłki dziennie, natomiast różnica dotyczy napoi – może być tak, że darmowe są tylko napoje bezalkoholowe, zaś za alkohol trzeba dodatkowo płacić,
- all inclusive 24 h (lub all inclusive plus) – jest to dostęp do trzech głównych posiłków dziennie, a także nielimitowane napoje bezalkoholowe oraz alkoholowe przez 24 godziny na dobę,
- all inclusive ultra – najbardziej rozbudowany pakiet, który obok trzech posiłków dziennie i nielimitowanych napojów może obejmować także np. dodatkowe przekąski, kosz owoców w pokoju na powitanie czy bezpłatne korzystanie z restauracji a’la carte.
Oczywiście należy mieć świadomość, że jest to podział dość umowny, bo bardzo często zdarza się, że również w ramach standardowego all inclusive można liczyć na dodatkowe przekąski, lody czy owoce, a z kolei ultra all inclusive obejmuje np. darmowe korzystanie z niektórych elementów hotelowej infrastruktury (sauny, łaźni, jacuzzi). Z tego względu z każdą ofertą trzeba się dokładnie zapoznać i sprawdzić, co konkretnie zawiera dany pakiet.
Wakacje all inclusive – czy we wszystkich krajach są takie same?
Eksperci z branży turystycznej twierdzą, że pewne trendy dotyczące zawartości pakietów all inclusive są widoczne także w poszczególnych krajach. Dużą popularnością jako wakacyjny kierunek Polaków cieszą się dwa kraje Afryki Północnej, czyli Egipt i Tunezja. Jeśli chodzi np. o dostępność alkoholu w ramach all inclusive, to najczęściej turyści mogą tam bezpłatnie popijać tylko lokalne trunki. Alkohole importowane, np. szkocka whisky czy francuskie wina, ze względu na koszty transportu oraz wysokie opłaty celne związane z importem produktów z terenów Europy, są natomiast płatne dodatkowo lub dostępne tylko w ramach all inclusive ultra.
Inny przykład? Turcja to kraj, który słynie m.in. z hammamu, czyli rytuału relaksacyjnego i pielęgnacyjnego wykonywanego w łaźni. Pomieszczenia tego typu znajdują się w wielu tamtejszych hotelach, zwłaszcza 4- i 5-gwiazdkowych, a ich goście w ramach pakietu all inclusive mogą np. raz na pobyt bezpłatnie skorzystać z takiej usługi. Z kolei w hotelach, w których znajdują się rodzinne aquaparki – a jest ich sporo np. w Bułgarii – goście korzystający z pakietów all inclusive mogą bawić się w nich bezpłatnie przez cały pobyt. Dla innych jest to opcja płatna dodatkowo.
Wakacje all inclusive – jakie korzyści i gdzie ich szukać?
Wakacje all inclusive mają bez wątpienia wiele korzyści. Dostęp do pełnej oferty wyżywienia sprawia, że nie trzeba martwić się o organizację śniadań i kolacji, nie trzeba robić dodatkowych zakupów, szukać w okolicy restauracji itp. Jest to wygodna opcja dla rodzin z dziećmi, które często mają zachcianki w postaci napojów, lodów czy przekąsek – w ramach all inclusive mają je za darmo, i to często przez cały dzień. W całokształcie wakacje all inclusive bywają również najbardziej korzystne cenowo jeśli zestawić je np. z kosztami stołowania się poza hotelem.
A gdzie szukać takich ofert? Eksperci radzą, by nie trzymać się tylko jednego biura podróży i korzystać ze specjalistycznych portali turystycznych, które gromadzą na jednej stronie oferty różnych touroperatorów. Tam najłatwiej jest upolować atrakcyjne all inclusive do interesującego nas kraju i w dobrej cenie.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)