Interesująca prelekcja. Słuchacze poznali historię procesów o czary

fot. Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
W Fordonie, który do końca 1973 r. był osobnym miastem, # a nie dzielnicą Bydgoszczy, odbyło się ponad 70 procesów o czary. Opowiedziała nam o nich pani Aneta Szydłowska z inicjatywy Fordońskie Czarownice. W trakcie swojej prelekcji, w oparciu o przygotowaną prezentację przedstawiła zarówno okoliczności, jakie doprowadziły do rozprzestrzenienia się po całej Europie polowań na czarownice, a także przebieg procesu o czary.
Licznie zgromadzeni na sali sesyjnej kcyńskiego magistratu słuchacze poznali szczegóły dotyczące historii procesów o czary. Poznali genezę takiego społecznego wzburzenia, na jaki złożyły się wydarzenia na przestrzeni lat 1560-1630. Wówczas to wydarzyła się tzw. Mała epoka lodowcowa, a także przez całą Europę przetoczyły się zarazy i epidemie (m.in. dżuma, czarna ospa). Wyniszczenie spowodowała też wojna trzydziestoletnia, a w Polsce dodatkowo Potop Szwedzki. Ostatnim powodem było pojawienie się zjawiska nowych wyznań: luteranizmu, anglikanizmu i kalwinizmu. Ludzie nie rozumieli zmian - podkreślała nasza Prelegentka. Początkowo stosy były tworzone dla heretyków, dopiero potem płonęły na nich czarownice - wskazywała.
Pani Aneta Szydłowska przedstawiła nam historię Justyny Marcinowej Warząchowskiej, oskarżonej o czary i o to, że "zadała diabła w gomółce" córce p. Czarnackiego, Mariannie. I tutaj pojawił się akcent lokalny. Okazało się, że w protokole tego procesu zapisano, że czarownica Justyna mieszkała przez 7 lat w okolicach Kcyni.
Niespodzianką tej prelekcji był szczególny rekwizyt, jaki na nasze spotkanie przywiozła pani Szydłowska. Mogliśmy zobaczyć stołek czarownic, który stanowił element tortur, po przeprowadzeniu których chciano uzyskać zeznania. Pani Aneta Szydłowska omówiła rodzaje prób, jaki poddawano domniemane czarownice: próba wody, próba wagi, próba ognia czy próba łez. Na koniec naszego spotkania wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Justyna Makarewicz zaprosiła na następną prelekcję, która już za tydzień, 13 marca o g. 17.30. Tego dnia odbędzie się spotkanie autorskie z kapitanem Andrzejem Malinowskim.
materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria

Czytaj również
- Marta Bejma w programie Mam Talent! Jak jurorzy ocenią występ nakielanki?
- Tradycyjny „Koncert dla Rodziców”. Królowały hity lat 90-tych
- Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk rozstrzygnięty. Wpłynęły aż 364 prace!
- Wspólne rozmowy przy ognisku. Mieszkańcy sołectwa powitali wiosnę
- Dzień Wiosny w ŚDS. Mnóstwo radości i pozytywnych emocji
Widowisko na niebie. Częściowe zaćmienie słońca

W sobotę, 29 marca mogliśmy # zaobserwować na niebie częściowe zaćmienie słońca.
(czytaj więcej)Coraz mniej umów o dzieło. Ich liczba spada z roku na rok

W 2024 roku do ZUS wpłynęło # 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.
(czytaj więcej)Wnioski o 800 plus. Ile ich już złożono w naszym powiecie?

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać # wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już około 3 miliony takich wniosków, z czego w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano ponad 161 tysięcy.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)