Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

30 marca 2025

WTZ w Kcyni? "Byłoby to do zrobienia"

fot. archiwum

fot. archiwum

W naszym powiecie działają warsztaty terapii zajęciowej w # Szubinie, Paterku, Mroczy. Czy kolejne mogłaby powstać w Kcyni?

Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) to placówki dla osób z niepełnosprawnościami, które pomagają im rozwijać umiejętności niezbędne do codziennego życia oraz zdobywać kompetencje zawodowe. Głównym celem WTZ jest rehabilitacja społeczna i zawodowa uczestników poprzez różne formy terapii zajęciowej, takie jak rękodzieło, prace techniczne, kulinarne, ogrodnicze czy komputerowe.

WTZ są przeznaczone dla osób, które nie są jeszcze gotowe do podjęcia pracy na otwartym rynku, ale dzięki zajęciom mogą zwiększyć swoją samodzielność i pewność siebie. Uczestnicy warsztatów często biorą też udział w wyjazdach, wydarzeniach kulturalnych i sportowych, co sprzyja ich integracji społecznej.

Finansowanie WTZ pochodzi głównie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz środków samorządowych. Każda placówka działa na podstawie indywidualnych programów rehabilitacyjnych dostosowanych do potrzeb uczestników.

Czy w Kcyni jest duże zapotrzebowanie na taką pomoc? Sprawę wyjaśnia dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni Agnieszka Witkowska. - Nie zwracają się do nas osoby ze stwierdzeniem, że tego brakuje. W dokumentach programowych byłoby pewnie wskazane utworzenie WTZ, ale czy znalazłyby się chętne osoby? Byłoby to do zrobienia, ale te osoby, które jeżdżą od lat np. do Szubina czy do Paterka, są związane z tymi miejscami, gdzie otrzymują wsparcie obecnie – twierdzi dyrektorka M-GOPS. Dodaje, że niedawno dzwonił do niej kierownik WTZ z prośbą o poszukanie dwóch osób z terenu gminy Kcynia, które chciałyby uczestniczyć w zajęciach. - Wiem, że w Szubinie jest kolejka do udziału w WTZ, ale w Paterku bywają wolne miejsca. Aktualnie mniej więcej 4 osoby z gminy Kcynia korzystają ze wsparcia w Paterku, kilka osób jeździ też do Szubina – podsumowuje Agnieszka Witkowska.

Oceń artykuł: 3 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (15)

    NO TO JA , w dniu 30-03-2025 16:16:29 napisał:

    Z wypowiedzi pani dyrektor wynika jasno, że lepiej dowozić, niż zrobić coś na naszym terenie. A dlaczego nie? Osób z niepełnosprawnościami w naszej gminie przybywa i na pewno chętni by byli, ale pewnie znowu chodzi o kasę. Kończą szkole i??? Siedzą w domu, bo nic dla nich nie ma...

    odpowiedz

    • 6 (16)

    GóraNieRobiDółTakSamo, w dniu 30-03-2025 16:28:33 napisał:

    Nie zgłaszają się to nie robimy. Proste. Po co cokolwiek robić jak można kaskę brać za nic nie robienie. Dobrze że chociaż tego nie ukrywają i nie udają otwarcie mówiąc na forum. No jaja.

    odpowiedz

    • 6 (14)

    .., w dniu 30-03-2025 17:41:19 napisał:

    Pani dyrektor mopsu to najlepiej siedzieć i nic nie robić. Osoby z niepełnosprawnością nie przyjdą i same nie powiedzą że musi wtz powstać. Do tych osób trzeba wyjść się nimi zainteresować. Są pieniądze w gminie żeby jakąś bezsensowną biogazownie robić to niech się znajdą odpowiedzialni ludzie aby zainteresować się osobami niepełnosprawnymi. To będzie owiele lepsza i przydatniejsza inwestycja

    odpowiedz

    • 4 (14)

    Wtz nie bedzie bo, w dniu 30-03-2025 20:33:09 napisał:

    Pieniądze potrzebne na premie i nagrody.

    odpowiedz

    • 5 (13)

    A Kcynia znów w tyle? Szok i niedowierzanie!, w dniu 30-03-2025 20:41:36 napisał:

    No cóż, kolejny raz okazuje się, że Kcynia może, ale nie musi. Bo po co się wysilać, skoro można wysyłać ludzi do sąsiednich gmin? "Nie zgłaszają potrzeby" – no pewnie, bo przecież osoby z niepełnosprawnościami same mają biegać po urzędach i prosić o WTZ. A po co im wygoda, skoro mogą godzinami jeździć do Szubina czy Paterka?

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Brawo za minimalizm w działaniu!, w dniu 30-03-2025 21:20:27 napisał:

    "Byłoby do zrobienia, ale po co?". Genialne podejście! Zamiast rozwijać lokalną pomoc, lepiej udawać, że problem nie istnieje. Może za kilka lat ktoś w końcu "zauważy zapotrzebowanie"... albo i nie

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Yhy, w dniu 31-03-2025 04:54:25 napisał:

    Dzwonił to powiedziałam że nie ma tu takich. I po sprawie. Znaczy nie wiem czy są czy nie ale powiedziałam że nie ma. Przecie jak nic nie robię czy jak coś robię to kasa taka sama. To po co robić? A tak można się zająć czymś zuuuupppeeełnnnnie innym

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Xxx, w dniu 31-03-2025 07:48:23 napisał:

    Tak w Kcyni to nic nie trzeba. WTZy bardzo dobrze funkcjonują. Niepełnosprawni mogą wyjść z domów, jednakże w Kcyni to zbędne. Szubin może, Paterek może ale w Gminie Kcynia nie ma potrzeb. A budynki są i niszczeją. Ale po co????

    odpowiedz

    • 3 (11)

    na zbójów przyjdzie kara, w dniu 31-03-2025 12:52:48 napisał:

    Mati tupnie nóżką powie "nie mam takiej wizji na rozwój i rozwoju ni bydzie". Lepiej zainwestować w ludzi co by mu gospodarkę pociągneli bo coraz słabiej tam. Na słomę już sobie zbyt załatwił za parę lat. Dobrze, że stała pensja to jest z czego dokładać. Gorzej będzie za parę lat jak kadencja się nie wydłuży, a ludzie już głupi nie są nie wejdą w te same bagno!

    odpowiedz

    • 3 (11)

    mieszkaniec, w dniu 31-03-2025 14:02:24 napisał:

    w domu kultury mozna by zrobic rehabilitacje dla seniorow a oplaty ponioslaby gmina wzorem damaslawka i innnych miast radni obudzcie sie wy tez kiedys bedziecie starsi

    odpowiedz

    • 6 (14)

    Zenon - złośnik, w dniu 31-03-2025 14:41:36 napisał:

    kochani mieszkańcy miasta i gminy. Jak już doskonale wiemy nic się tutaj nie zadzieje, więc nie drążmy tematu. Jesteśmy zaściankiem. Koniec i kropka

    odpowiedz

    • 4 (14)

    Aleks, w dniu 31-03-2025 18:12:32 napisał:

    kiedy Kcynia zacznie być sprzątana, czy urzędnicy nie chodzą tylko jeżdza samochodami .czy nasz Burmistrz - konfederata- poza pozowaniem do zdjęć ma jakieś osiągnięcia?

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Pytanie, w dniu 31-03-2025 20:05:56 napisał:

    Po co robić jak można nie robić?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)