Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 lutego 2024

Jaki monitor dla grafika? Poradnik zakupowy

fot. powierzone

fot. powierzone

Wybierając monitor, zastanów się, w jaki sposób będziesz z niego korzystał, aby# dobrać odpowiednie parametry. Monitor do pracy biurowej będzie musiał spełniać mniej wytycznych niż taki dla grafika. Na co zwrócić uwagę, przy wyborze tego drugiego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając monitor dla grafika?


W pracy związanej z tworzeniem ulotek, obróbką zdjęć, czy montowaniem filmów, bardzo ważne jest realne odwzorowanie kolorów. Dlatego chcąc kupić monitor, który będzie odpowiedni do pracy grafika, powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj matrycy, zastosowane podświetlenie i procent pokrycia przestrzeni barw. W tym ostatnim przypadku powinno to być minimum 90%. Jeśli chodzi o równomierne podświetlenie ekranu, to ono jest ważne, bo dzięki niemu sprawdzisz, czy zdjęcie faktycznie jest dobrze oświetlone w każdym miejscu.
W tym przypadku istotna będzie również przekątna wybranego monitora, jak i jego rozdzielczość. Te dwie wartości muszą być ze sobą dopasowane, bo ani zbyt duży monitor z małą rozdzielczością, ani mały monitor z dużą rozdzielczością, nie pozwoli na uzyskanie właściwej ostrości obrazu czy dostrzeżenie nawet najmniejszych szczegółów.
Zarówno tradycyjne monitory z przyciskami, jak i modele dotykowe, np. na: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-dotykowe, występują w różnych wielkościach i rozdzielczościach. Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, która z propozycji będzie odpowiednia w Twoim przypadku.


Jak uzyskać odpowiednie barwy?


Jak już wspomnieliśmy, w tej profesji bardzo ważne będzie pokrycie przestrzeni barwnych, jak i równomierne oświetlenie całego ekranu. Jednak może się okazać, że to nadal za mało, abyś miał pewność, że wybrany kolor będzie ukazywał dokładnie taką barwę, na jakiej Ci zależało. Dlatego należy zadbać o jak najlepsze odwzorowanie kolorów, a pomóc w tym może kalibracja, którą możesz wykonać ręcznie albo za pomocą specjalnego programu.
W tym przypadku chodzi o takie skonfigurowanie ekranu, które pozwoli na ustawienie prawidłowej jasności, punktu bieli, gammę kolorów, jak i temperaturę barwową. Przeprowadzając ją regularnie, zwłaszcza za pomocą odpowiedniego czujnika, zyskasz pewność, że kolory, które widzisz na ekranie, pojawią się później na wydruku.
Jeśli chodzi o uzyskanie odpowiednich kolorów, warto też korzystać z technologii, które odpowiadają za nie zacinanie się obrazu, brak migotania i niechcianych artefaktów. Takie rozwiązania jak G-Sync, nie tylko sprawiają, że obraz się nie rozchodzi, ale również zapewniają odwzorowanie realistycznych kolorów, a co za tym idzie, również pozwalają na dostrzeżenie wielu szczegółów. Propozycje takich modeli znajdziesz na różnych stronach, takich jak np. https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-g-sync.


Jakie funkcje powinien oferować monitor dla grafika?


Chociaż jakość obrazu, jak i jego wielkość, jest bardzo ważna, to jednak nie wszystkie parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając monitor dla siebie. Istotna będzie również wygoda w czasie pracy, dlatego sprawdź, czy wybrany model posiada regulację, pozwalającą na pochylenie ekranu czy ustawienie go na odpowiedniej wysokości.
Czasami wykonujesz projekt, który powinien być w formacie pionowym zamiast poziomym? Przyda się monitor z funkcją PIVOT, która pozwala na jego obrócenie i zmianę formatu krajobrazu na portret. Dający możliwość wyświetlenia obrazu na całym ekranie, bez zmiany jego jakości.
W przypadku obróbki zdjęć bardzo ważne jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogą sprawić, że obraz będzie wyglądał inaczej niż w rzeczywistości. Dlatego dla grafików polecane są ekrany z matrycą matową albo półmatową. Zapobiega ona odbijaniu się światła, a dodatkowo nie będą się przyczyniały do powstawania przekłamań na temat kontrastu i kolorów.
Wspominaliśmy już o ergonomii pracy, o tym, aby monitor był ustawiony w odpowiedniej odległości od oczu, jak i na właściwej wysokości. Ale o sam wzrok również warto dbać, zwłaszcza że wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem, będzie go nadwyrężać. Wiele monitorów posiada redukcję niebieskiego światła czy migotania obrazu, które także będą podnosiły komfort w czasie pracy.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Pogoda wprost wymarzona. Wędrówka wzdłuż meandrującej rzeki

Dzisiejszą 16 kilometrową wędrówkę rozpoczęliśmy# i zakończyliśmy na przystani Powiat Nakielski.

(czytaj więcej)
0

Piękna trucicielka. Konwalię należy trzymać z dala od dzieci

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później #pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Jej piękne, białe kwiaty od wieków są symbolem niewinności. Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)