Unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich, czy zawsze?
fot. powierzone
Zewsząd w sieci i nie tylko frankowiczów zachęcają reklamy nawołujące do# unieważnienia kredytu w CHF, tymczasem aby mogło do niego dojść trzeba spełnić kilka warunków. Zanim zaczniemy przeliczać korzyści i sięgniemy po kalkulator frankowy musimy sprawdzić czy nasza umowa kredytu wykazuje cechy abuzywne oraz czy nie zachodzi przeszkoda w orzeczeniu unieważnienia umowy.
Kiedy nie warto zakładać sprawy frankowej?
Co do zasady zawsze warto wnieść pozew z roszczeniem unieważnienia kredytu frankowego, są jednak przypadki kiedy szkoda zachodu, skoro doskonale wiemy, że zachodzą negatywne przesłanki powództwa. Nie po to zakłada się spór w sądzie z bankiem, aby go przegrać, dlatego zawsze należy sprawdzić swoje szanse i możliwości. Powszechnie mówi się o dobrej sytuacji frankowiczów, ale dotyczy to nie wszystkich kredytobiorców frankowych. Wykluczeni z tegoż dobrodziejstwa zostali frankowicze, którzy przystali na podpisanie ugody z bankiem w czasie trwania kredytu, jak też i ci którzy swój kredyt w szwajcarskich frankach postanowili przewalutować na złotówkowy. Oprócz wymienionych istnieje jeszcze kilka przeszkód, ograniczeń w wygranej unieważnienia kredytu, chociaż w niektórych sytuacjach można je nieco obejść, jak chociażby cele zawarcia kredytu. Co do zasady nie można unieważnić kredytu frankowego, który został zawarty celem zarobkowania lub na potrzeby działalności gospodarczej, bądź przez przedsiębiorcę.
Jak sprawdzić czy mój kredyt można unieważnić?
Podstawowe informacje dotyczące zasad unieważnienia, procedury sądowej, pism procesowych, argumentów, dowodów znajdziemy bez kłopotu w internecie. Ilość stron poświęconych frankowiczom może nas zaskoczyć, aż trudno wybrać tę najbardziej przystępną i kompleksową. Mimo wszystko nie zawsze zapisy prawa są dla nas jasne i klarowne, nie każdy kredyt jest standardowy, czasem możemy nabrać wątpliwości, wówczas kancelarie frankowe wrocław służą radą, informacją, praktycznymi wskazówkami. To najpewniejsze źródło wiedzy. Oddanie dokumentów kredytowych do przeanalizowania przez sztab praktyków, prawników to doskonały krok ku unieważnieniu kredytu. Jeśli zachodzą przesłanki negatywne unieważnienia z pewnością zostaniemy o nich poinformowani, jeżeli przypadek jest złożony i skomplikowany kancelaria oszacuje ryzyko przegranej i również klienta poinformuje.
Co zrobić, by wytoczyć spór z bankiem?
Wniesienie powództwa do sądu wszczyna spór i rozpoczyna postępowanie sądowe w sprawie frankowej. Celem jego jest unieważnienie kredytu, a raczej umowy kredytowej. Aby do tego doszło niezbędne jest odbycie rozprawy sądowej, a na niej przeprowadzenie przesłuchania stron oraz dowodów na okoliczności przytoczone w pozwie. Innymi słowy wymaga się od kredytobiorcy, by uzasadnił swoje stanowisko popierając je dowodami. To czas na wykazanie abuzywności umowy kredytowej. Przesłuchanie stron w tym kredytobiorcy ma na celu eliminację przeszkód unieważnienia. Frankowicz wypytywany będzie o swój status oraz cele kredytowe, okoliczności, wiedzę i informację dotycząca ryzyka finansowego w chwili zawarcia umowy, jak też powzięcie informacji o sprzeczności z prawem zapisów umownych itd. Całość postępowania toczy się coraz szybciej, jednak i tak wciąż należy na wyrok poczekać od kilku do kilkunastu miesięcy. Zwykle orzeczenia są pozytywne dla kredytobiorców, aczkolwiek w trudniejszych sprawach zdarzają się i takie, które nie są pomyślne dla frankowiczów. Są to jednak przypadki jednostkowe.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
- Od 2 września zmiana rozkładów jazdy. Zmienią się linie 404, 406, 407, 408 i 409
- Jakie są właściwości zdrowotne wody kokosowej? Sprawdź
- Techniki suszenia włosów za pomocą suszarki – jak uzyskać najlepsze efekty?
- Wielkie Otwarcie! Grochola Prawdziwy Chleb zaprasza do lodziarni z kawiarnią
- Badania hormonalne sprawdzają płodność kobiet. Sprawdź!
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)