Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2025

Konferencja regionalistów. Przygotowano bogaty i różnorodny program

Dwudniowa konferencja regionalistów #„Wielka mała historia Krajny i Pałuk”, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca br. w Kcyni, ma bardzo bogaty i różnorodny program. Organizatorzy – Dźwiękowe Archiwum Kcyni oraz inicjatywa Lubaszcz z historią właśnie podali jego szczegóły.

 Celem konferencji jest:

popularyzacja historii Krajny i Pałuk,
wzrost świadomości istnienia takich regionów etnograficznych i kulturowych wśród ogółu odbiorców historycznych treści,
integracja środowiska regionalistów.

Na początku lutego br. organizatorzy ogłosili w mediach i na swoich stronach internetowych informację o konferencji, wraz z zaproszeniem skierowanym do wszystkich, którzy chcieliby nadesłać propozycję tematu. Można było wypełnić ankietę (formularz google), określając wstępnie zakres wystąpienia.

Założenie było takie, by nie ograniczać się tylko do środowiska naukowego, ale zauważyć także społeczników, działaczy i regionalistów, działających w ramach licznych inicjatyw na terenie Krajny i Pałuk, popularyzujących historię swoich miejscowości. Dodatkowo, informacje o konferencji zostały przesłane do muzeów działających na obszarze Krajny i Pałuk. W wyniku przeprowadzonego naboru otrzymaliśmy 18 zgłoszeń, a odzew na nasz apel przeszedł najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorki – Monika Lis (Lubaszcz z historią) oraz Justyna Makarewicz (Dźwiękowe Archiwum Kcyni).

 Prezentujemy szczegóły programu:

DZIEŃ 1 - 12.06.2025 (CZWARTEK)
11.00 Rozpoczęcie konferencji
11.10 Michał Zbieranowski - wykład inauguracyjny
11.35 dr Longin Graczyk - "Małe muzea. Krajna i Pałuki"
12.00 Patrycja Szablewska - "Taniec Pałuk w ruchu: Folklor, Kinetografia i Dziedzictwo Kulturowe Regionu"
12.25 Przerwa kawowa
13.00 Jacek Jędrzejczak - "130 lat Wyrzyskiej Kolei Powiatowej 1895 - 2025"
13.25 dr Anna Nadolska - "Stefania Tuchołkowa i jej „Wspomnienia z życia”"
13.50 Karol Soberski - "Marian Haber - zapomniany kolekcjoner z Pałuk"
14.15 Joanna Skiera - "Historia, motywy i kolory haftu krajeńskiego"
14.40 Przerwa
15.40 Mirosław Binkowski - "Gwara pałucka - odkrywany na nowo językowy relikt regionu Pałuk"
16.05 dr Agnieszka Wysocka - "Kaplica grobowa rodziny Busse na cmentarzu ewangelickim w Kcyni - neoromanizm na peryferiach"
16.30 dr Henryk Duszyński-Karabasz - "Nazwiska mieszkańców Nakła nad Notecią jako świadectwo wielokulturowości Krajny"
16.55 Marcin Lisiecki - "Rok 1977 - Zagłada pałuckiego Wapna - czyli największa katastrofa górnicza w polskim górnictwie solnym"

DZIEŃ 2 - 13.06.2025 (PIĄTEK)
9.00 Spacer historyczny po Kcyni - oprowadza Justyna Makarewicz
10.30 dr Kamila Czechowska - “Sędziwój z Szubina - wybitny przedstawiciel rodu Pałuków”
10.55 dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła - “Suchary i jej mieszkańcy u progu niepodległości. "Strzępy przeszłości" na kartach kroniki.”
11.20 dr Jakub Linetty - "Srebrna Góra, Srebrnogóra, Silberg, Srebrne Górki, Górki Srebrne, Górki, Górka Kościelna – szkic z biografii miasteczka/wsi na Pałukach"
11.45 Przerwa kawowa
12.15 Sławomir Maciaszek - "Historia i rewitalizacja Zamku Pałuków w Gołańczy – wyzwania dla samorządu"
12.40 dr Monika Opioła-Cegiełka - “"Z prowincji" - wiadomości z Pałuk na łamach "Dziennika Bydgoskiego" w latach 1908-1939”
13.05 dr Marek Chamot - “Świętosław z Bożejowic Orzelski - renesansowy autor kroniki dziejów Polski XVI wieku. Postać historyczna z Pałuk i Krajny”
13.30 Przerwa
14.30 Jerzy Brukwicki - “Zapomniany nakielanin ks. prof. Szczęsny Dettloff”
14.55 Wiesława Gruchała - “Pałuki w zbiorach w Muzeum Regionalnego w Wągrowcu”
15.20 Zakończenie konferencji

Miejsce: Urząd Miejski w Kcyni, sala nr 1 (konferencyjna), ul. Rynek 23.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Organizatorzy przewidują transmisję online poszczególnych wystąpień. W najbliższych tygodniach na stronie wydarzenia na Facebooku zaprezentowane będą sylwetki wszystkich prelegentów wraz z krótkim przedstawieniem tematyki wystąpienia, które na konferencji wygłoszą.

materiał: Justyna Makarewicz Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urząd Miejski w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)