Obradowali kcyńscy radni. Jakie tematy podjęto na sesji?

fot. LZ
W czwartek radni Rady Miejskiej w Kcyni wzięli udział #w kolejnej sesji. Tego dnia przyjęto kilka sprawozdań i zgłoszono kolejne interpelacje.
Monika Wołyńska – podziękowała za uprzątnięcie terenu przy ul. Nakielskiej. Dorota Czerwińska pytała o środki przeznaczone na wyjazdową zieloną szkołę, z której zrezygnowano oraz o planowane alternatywne zajęcia dla dzieci i młodzieży – ich atrakcyjność i formę. Paweł Malagowski – poruszył kilka tematów: wsparcie dla OSP, zwłaszcza przebudowy wieży remizy w Kcyni – pytał, czy gmina złożyła wniosek o dofinansowanie, budowa wiejskiej oczyszczalni ścieków w Siernikach – prosił o analizę kosztów i informacji nt. finansowania, wniosek o pożyczkę w ramach Zielonej Transformacji Miast – poprosił o pełną dokumentację. Mirosław Pezacki nawiązał do spotkania z firmą wiatrową: pytał o etapy prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp) i planem ogólnym gminy pod elektrownie wiatrowe – który dokument będzie rozpatrywany jako pierwszy i kiedy, pytał o przyszłość stadionu przy ul. Poznańskiej – dalsze prace, dosiewy, nawożenie, walka z gryzoniami (nornice, krety). Paweł Kiepiela zwrócił uwagę na niebezpieczne przejście dla pieszych w Szczepicach – brak reakcji kierowców, zagrożenie bezpieczeństwa. Tomasz Bagnerowski dopytywał, czy od czasu spotkania z radnymi spółka komunalna zakupiła nowy sprzęt. Arkadiusz Stachowiak postulował poprawę stanu chodnika przy ul. Szubińskiej, wzorem działań zrealizowanych na Nakielskiej.
Radni przyjęli kilka sprawozdań: ocenę zasobów pomocy społecznej gminy Kcynia za rok 2024, sprawozdanie z działalności Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni za 2024 rok, informację o stanie i realizacji zadań w zakresie utrzymania dróg, analizę gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Kcynia.
Przyjęto także kilka uchwał: o zmianach budżetowych, w sprawie zmiany Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na rok 2025, przekazania petycji według właściwości, pozostawienia bez rozpatrzenia petycji grupy mieszkańców gminy Kcynia z dnia 19 marca 2025 r.
W wolnych głosach, Romuald Łasut, mieszkaniec gminy Kcynia, przypomniał ogromny problem mieszkańców Dziewierzewa, ale i wsi korzystających z miejscowego ujęcia wody – mianowicie sąsiedztwo składowiska odpadów, ale także dawnej stacji benzynowej, po której zbiorniki wciąż są w ziemi. Do sprawy odniosła się także radna z tego terenu - Dorota Czerwińska oraz Mirosław Pezacki.
Paweł Malagowski przekazał wnioski mieszkańców: poprosił, aby nie defaworyzować innych podmiotów związanych z budową turbin wiatrowych w gminie (radni spotkali się tylko ze spółką KSŻ); mówił o braku miejsc parkingowych w centrum miasta; sprzątaniu po swoich czworonogach; zwrócił uwagę na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – ZGKiM nie odbiera kabin łazienkowych, toalet, umywalek, starych, plastikowych okien – jak można to uregulować? Ostatnim pytaniem było pytanie o wersję roboczą dokumentacji technicznej budowy nowego przedszkola.
Radna powiatowa Anna Duda-Nowicka poinformowała o rozpoczęciu przebudowy ulicy Polnej i Pobożnego. Jest to inwestycja powiatowa. Krótko omówiła aktualnie trwające inwestycje powiatowe na terenie gminy.
Galeria


















Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Rodzic, w dniu 24-04-2025 16:18:44 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec , w dniu 24-04-2025 16:43:54 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!