Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2024

Nietrzeźwy na hulajnodze elektrycznej. Mężczyzna zatrzymany w centrum miasta

fot. freepik

fot. freepik

Nietrzeźwego kierującego poruszającego się hulajnodze# elektrycznej zatrzymali we wtorek nakielscy funkcjonariusze. Mężczyzna odpowie przed Sądem. Grozi mu wysoka kara. Warto przypomnieć sobie zasady korzystania z tego środka transportu.

 

We wtorek (3.12.24 r.) w godzinach wieczornych nakielscy patrolowcy, na jednej z ulicy w centrum miasta, zauważyli mężczyznę poruszającego się na hulajnodze elektrycznej, którego postanowili skontrolować. Przeczucie i tym razem nie zawiodło policjantów. Sprawdzenie policyjnym alkomatem wykazała, że 33-latek ma w organizmie ponad 0,8 promila alkoholu. Wobec kierującego mundurowi sporządzili wniosek o ukaranie. Teraz zachowanie mężczyzny oceni sąd. Grozi mu kara nie niższa niż 2500zł.

Warto przypomnieć sobie zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej:

-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić–z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

-Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

W przypadku poruszania się hulajnogą elektryczną po chodniku kierujący musi przestrzegać następujących zasad!

-jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego

-zachować szczególną ostrożność

-ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

Jakie uprawnienia musi posiadać kierujący hulajnogą elektryczną?

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia co w przypadku kierowania rowerem czyli karta rowerowa lub prawo jady kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób powyżej osiemnastego roku życia uprawnienia nie są wymagane.  A co z dziećmi poniżej 10 roku życia? Poruszanie się przez nie hulajnogą elektryczną po drodze publicznej jest zabronione w każdej sytuacji, również jeśli znajdują się one pod opieką osoby dorosłej. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania znajdując się pod opieką osoby dorosłej.

Ponadto kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

-kierowania znajdując się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu

-przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów

-ciągnięcia lub holowania innych pojazdów

-pozostawiania hulajnogi elektrycznej na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Materiał: mł. asp. Kamil Smoliński, Oficer Prasowy KPP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)