W porę wykryć tętniaka. Bezpłatne badania dla mężczyzn

Mikołaj Kuras/ UMWKP
Zapraszamy mieszkańców województwa do # udziału w programie profilaktycznym, którego celem jest wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzą dwie placówki medyczne – w Koronowie (powiat bydgoski) i Żninie. Łącznie przebadamy 580 mężczyzn.
– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Kujawsko-pomorskim programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej objęci zostaną palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa.
Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy może wybrać dla siebie dowolną placówkę:
Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie w powiecie bydgoskim, ul. Dworcowa 49 Rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18, tel. 52 38-21-854 lub 606-976-612 (również przez SMS-y) lub e-mail: nzoz.rodzina.koronowo.@gmail.com
„EPOKA” NZOZ w Żninie, ul. Aliantów 1a Rejestracja pod nr tel. 52 30-30-100 Samorząd województwa przeznaczył na realizację badań blisko 55 tysięcy złotych.
Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, znajdują się także szczepienia przeciwko pneumokokom i profilaktyka upadków dla seniorów.
Więcej informacji wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Nad morze w cztery godziny. Nowy pociąg na wakacje
- Coraz mniej czasu na złożenie wniosku. 800 plus na kolejny okres
- Polewanie wodą. Niewinna zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami
- Warto się zatrzymać. Dziś Światowy Dzień Trzeźwości
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Pacjent , w dniu 22-04-2025 12:53:57 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!