Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

21 września 2023

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

fot. pow.

fot. pow.

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

Żołnierze, marsz najdłuższym szlakiem górskim rozpoczęli 10 września w święto swojej brygady. Obecnie, po górskiej trasie z licznymi przewyższeniami, przeszli już ponad 300 kilometrów Taktują tę wyprawę z jednej strony jako hołd pamięci i oddanie czci bohaterom okresu II wojny światowej jak również jako ekspedycję szkoleniową.

Pomysł zrodził się w jakimś stopniu przy studiowaniu biografii naszej patronki gen. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo”, która w czasie okupacji bardzo często przemieszczała się wzdłuż i wszerz Polski i nie tylko. Często były to piesze wędrówki. Przeszła np. blisko 200 kilometrowy odcinek górski w Pirenejach, mając na nogach tylko czółenka.

Dodatkowo sam szlak to miejsce ważne historycznie. Jest na nim wiele miejsc pamięci osób walczących o naszą niepodległość i ofiar II wojny światowej.
Należy podkreślić jeszcze fakt, że Wojska Obrony Terytorialnej to formacja lekkiej piechoty, która powinna mieć siłę i umiejętności przemieszczania na różnych odcinkach i w różnych warunkach przyrodniczych- powiedziała st. kpr. Julita, dowódca wyprawy.

Góry zdecydowanie uczą pokory i dodatkowo szkolą nasz hard ducha i tężyznę fizyczną. W czasie wędrówki nie jesteśmy pojedynczymi wędrowcami, a grupą, która jest za siebie odpowiedzialna. Nie obyłoby się również bez pomocy tubylców- osób, które wspierają nasze przedsięwzięcie. Do takich osób należy pan Leszek, który zupełnie bezinteresownie pomógł nam znaleźć nocleg, gdzie mogliśmy wysuszyć całkowicie przemoczone rzeczy i dostarczył produkty spożywcze na trasie. Jesteśmy za tę pomoc bardzo wdzięczni.

Żołnierze nie narzekają na zmęczenie. Codziennie pokonują kilkadziesiąt kilometrów w bardzo zróżnicowanym terenie. Nie obyło się bez kontuzji. Mają w świadomości to, że trakcie takiej wyprawy, dla każdego uczestnika meta może być zupełnie gdzie indziej. Z trasy nikt zaś nie schodzi pokonany. Ci którzy pozostali na szlaku, wierzą, że ukończą marsz. Zdobyte doświadczenie zaś będzie im pomocne w żołnierskim rzemiośle.

Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 500 i przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.
Historia tego szlaku sięga okresu międzywojennego. Przebieg części zachodniej (Ustroń – Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończony w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła z Sianek aż do Czarnohory, która znajdowała się wówczas w granicach Polski. Po połączeniu obu fragmentów w roku 1935 szlak nazwano Głównym Szlakiem Karpackim, a jego patronem został Józef Piłsudski.

Materiał: ppor. Julia Rozworowska-Wolańska / Oficer prasowy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Oceń artykuł: 30 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (20)

    Rezerwista, w dniu 21-09-2023 14:45:26 napisał:

    Serio ? Chyba Was do reszty poje...ło, to są żołnierze czy turyści ? Dobrze, że Waszym patronem nie został Hermaszewski, bo byście chcieli w kosmos polecieć.

    odpowiedz

    • 3 (19)

    Suchodolski, w dniu 21-09-2023 15:45:17 napisał:

    Fajna wycieczka w góry za nasze podatki. Widać że nudzi im się w tym pseudo wojsku Macierewicza. Zamiast siedzieć cicho że robią sobór wycieczkę za nasze podatki to debile jeszcze się tym chwalą

    odpowiedz

    • 0 (16)

    Ja, w dniu 21-09-2023 22:56:30 napisał:

    I bardzo fajnie niech ćwiczą w terenie

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Ja, w dniu 22-09-2023 11:48:17 napisał:

    Nie interesuje mnie jak się bawicie Wojsko kiedy i jak ćwiczy i gdzie to powinna wasza sprawa i wewnatrz koszarowa Zwykłych obywateli to nie interesuje Coś nie tak z wami .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)