Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

24 września 2023

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

- Inwestowanie w kompetencje cyfrowe będzie procentowało w najbliższych latach, a zapotrzebowanie na specjalistów od różnych sfer cyfrowego świata, będzie rosło. W tych kreatywnych przestrzeniach wnioskodawcy będą mogli umieścić między innymi supernowoczesne komputery, projektory multimedialne, ekrany studyjne, mikrofony czy zestawy do programowania i robotyki. Chcemy zaszczepić w obywatelach, szczególnie tych najmłodszych, pasję do nowych technologii i zachęcić do wyboru ścieżki kariery w branży ICT - powiedział minister.

Przy tworzeniu konkursu Centrum Projektów Polska Cyfrowa wraz z Politechniką Łódzką założyło dwie ścieżki wsparcia, w ramach których mogą poruszać się wnioskodawcy: multimedialną oraz robotyczno-programistyczną. Dofinansowanie na zakup sprzętu może zatem objąć zarówno zestawy Greenscreen, gogli VR, sprzętu streamingowego, tabletów graficznych czy aparatów fotograficznych, jak i mikrokontrolery, komponenty robotyczne czy zestawy do nauki elektroniki. Pełna lista sprzętów, na które dofinansowanie można otrzymać znajduje się w dokumentacji konkursowej TUTAJ.

Utworzonych/doposażonych zostanie maksymalnie 50 pracowni komputerowych, dzięki którym mieszkańcy zyskają przestrzeń do nauki i rozwijani pasji w zakresie najnowszych technologii.

Jak złożyć wniosek?

Uruchomiony dziś nabór będzie trwał 14 dni i nie będzie dzielony na rundy, a wnioski podczas niego składane będą weryfikowane w trakcie trwania naboru na bieżąco. Uprawnione jednostki samorządowe – gminy i miasta na prawach powiatu – mogą złożyć tylko jeden wniosek. Czas na złożenie wniosków mija 6 października br. o godzinie 16:00.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 13 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    On, w dniu 25-09-2023 07:31:06 napisał:

    W szkole wiedzę ma przekazywać nauczyciel nie komputer.Pierwsze nauka pisania czytania .Sztuczna inteligencja nie istnieje .Inteligentny jest tylko człowiek .

    odpowiedz

    • 0 (0)

    do on, w dniu 27-09-2023 21:19:28 napisał:

    Panie "on", od pana to i pralka jest mądrzejsza. Oby jak najwięcej komputerów, oby jak najwięcej uczono ich obsługi. Jeśli wszyscy nakielanie skończą układając kostkę chodnikową, nie będzie komu programować maszyn do produkcji tych kostek, nie będzie komu stawiać sklepów internetowych do ich zamawiania. Nie wydaje mi się, by wszyscy pragnęli jednego typu (tj. biurowej/fizycznej) pracy, więc co się panoszysz i bronisz innym rozwoju? I oczywiście o sztucznej inteligencji musi się wypowiedzieć Janusz, który inteligencją się wykazał dziś tylko wtedy, gdy zgubił otwieracz do piwa, przez co musiał znaleźć inny sposób na otwarcie żuberka.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)