Darmowe leki przeciwgruźlicze. Przysługują także nieubezpieczonym
fot. Rzecznik Praw Pacjenta
Wszystkim pacjentom chorującym na gruźlicę przysługują# darmowe leki. Gruźlica to bardzo poważna choroba, która z racji swojego ciężkiego przebiegu i powikłań znalazła się pod szczególnym nadzorem państwa. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się gruźlicy oraz maksymalnie ułatwić leczenie chorym, pacjentom ze zdiagnozowaną gruźlicą przysługują darmowe leki. Nie wszystkie podmioty medyczne to prawo realizują, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o tym obowiązku.
Fundacja Lekarze bez Granic poinformowała Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, że coraz częściej dochodzi do naruszenia prawa pacjenta dotyczącego dostępności do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej dla osób chorujących na gruźlicę lekowrażliwą. Najczęściej sytuacje te zdarzają się podczas wypisu ze szpitala – pacjenci dostają wówczas receptę ze 100% odpłatnością. Jest to niezgodne z prawem!
Darmowe leki przeciwgruźlicze przysługują wszystkim chorym na gruźlicę – nawet tym, którzy nie są objęci ubezpieczeniem NFZ, również jeśli są obcokrajowcami.
Stosowanie zasady darmowych leków przeciwgruźliczych jest niezwykle ważne w kontekście leczenia i możliwej eliminacji tej choroby ze społeczeństwa. Biorąc pod uwagę, że osoby chorujące na gruźlicę często nie mają środków na wykupienie leków, należy zadbać o to, by mieli oni pewność, że dostaną leki za darmo.
Narodowy Fundusz Zdrowia w zaleceniu dla jednego ze szpitali napisał: „Informujemy, że pacjentowi nieubezpieczonemu ze zdiagnozowaną gruźlicą, przysługuje zaopatrzenie w leki do kuracji przeciwprątkowej na podstawie recepty refundowanej.
Warunkiem prawidłowego wystawienia recepty jest oznaczenie w polu „uprawnienie” dodatkowego symbolu IN oznaczającego pacjentów innych niż ubezpieczonych, którzy mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.
Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do placówek medycznych mających styczność z pacjentami chorującymi na gruźlicę, aby respektowali prawo tych pacjentów do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej.
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
Czytaj również
Dodaj komentarz
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!