Dziś mamy 15 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2024

Hejt "w sieci" może przybierać różne formy. Apel do rodziców

fot. freepik

fot. freepik

Hejt to bardzo niebezpieczne zjawisko, które narodziło się #wraz z rozwojem internetu. Może przybierać róże formy, a niektóre z nich kodeks karny definiuje jako przestępstwa. Warto zapoznać się czym jest „hejt” w internecie, aby być świadomym jak mu przeciwdziałać i edukować najmłodszych o niebezpieczeństwie jakie za sobą niesie.

Rozwój sieci internet niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala on zbliżyć do siebie ludzi oddalonych o setki kilometrów, jest skarbnicą wiedzy na każdy temat oraz  źródłem bieżących informacji. Niestety rozwój technologii niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Wraz z rozwojem internetu rozwinęło się zjawisko „Hejtu” czyli  agresji w sieci. Kodeks karny nie określa dokładnej definicji hejtu. Najczęściej poprzez powyższe określenie rozumie się szeroko pojętą agresję w cyberprzestrzeni.

Hejt nie musi być tylko negatywnym komentarzem ukierunkowanym wyłącznie na obrażenie drugiej osoby. Hejtem będzie również zamieszczanie obrazków czy przerobionych zdjęć mających na celu poniżenie ofiary ataku.

Wyrażanie konstruktywnej krytyki na dany temat jest bardzo ważnym zjawiskiem pozwalającym rozwijać się osobom, które są nią poddane i nie jest to przestępstwo. Niestety ludzie schowani za ekranami monitora czy telefonu czują się bezkarni i negatywna opinia na dany temat zmienia się w hejt, który ma za zadanie obrażenie czy nawet grożenie innym co jest przestępstwem. Czasami jedno zdanie wypowiedziane za dużo może prowadzić do strasznej tragedii. Należy pamiętać, że wszystko w internecie zostawia ślad. Dlatego zanim zamieścisz negatywny komentarz na jakiś temat zastanów się czy jest on jeszcze krytyką ukierunkowaną na wskazanie dlaczego dana rzeczy albo zjawisko nam się nie podoba czy jest już hejtem nastawionym na sprawianie przykrości innym.

W związku z powyższym negatywne zachowania, które wyczerpują definicje hejtu w internecie znajdują swoje odzwierciedlenie w kodeksie karnym. Znajdziemy tam takie przestępstwa jak:

Artykuł 190 Kodeksu Karnego – Groźba karalna

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Artykuł 190a Kodeksu Karnego – Stalking

§ 1. Kto poprzez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawiania wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Artykuł 212 Kodeksu Karnego – Zniesławienie

§ 1. Kto pomawia inna osobę, grupę osób, instytucję, osobę prywatną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Artykuł 216 Kodeksu Karnego – Znieważenie

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo chociaż pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W związku z powyższym policjanci apelują szczególnie do rodziców, aby kontrolowali jakie komentarze umieszczają ich dzieci na profilach społecznościowych czy różnych forach. Warto również przeprowadzić rozmowę z najmłodszymi dotyczącą „hejtu”, jak mu przeciwdziałać, jakie niesie ze sobą zagrożenia oraz jak odpowiednio reagować na niego.

Materiał: st. sierż. Kamil Smoliński, p.o. oficera prasowego KPP w Nakle

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Ja, w dniu 09-07-2024 16:15:56 napisał:

  Wypad ze szkół z laptopami

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Ty, w dniu 09-07-2024 16:28:47 napisał:

  Przykład idzie z domu. Dziecko się z tym nie rodzi, tylko bierze przyklad z dorosłych.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Wolny, w dniu 09-07-2024 17:56:14 napisał:

  Są równi i równiejsi, zależy kto ma jakie znajomośći Gro prześladowców jest poza prawem. Przykład idzie z góry bo tak jest,i nikt tego badziewia nie zmieni. .

  odpowiedz

  • 2 (4)

  emer.policjant, w dniu 09-07-2024 20:44:35 napisał:

  Pełna zgoda.Jednak stan faktyczny w poszczególnych "sprawach" wymaga szerszej analizy i oceny.Zawsze mamy do czynienia z konfliktem dwóch dóbr, dwóch wartości. Są nimi -prawa do godności i ochrony dobrego imienia i prawa do krytyki i wyrażania opinii przewidzianego w artykule 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.W każdym z przywołanych art.kk oceniając stan faktyczny balansuje się w ocenie"co autor miał na myśli" oraz czy faktycznie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego.Czy może jednak, korzysta z ochrony przewidzianej w artykule 10 Konwencji, jako wypowiedź w ramach prawa do krytyki i wolności głoszenia opinii.Kiedy wczytamy się w "komentarz" do przywołanych art.kk-ta "oczywista oczywistość" opisana w suchej jej treści kodeksowej-już tak oczywistą nie jest.Okazuje się,że dosadne i obraźliwe komentarze,materiały, mieszczą się w prawie do krytyki.Odmienna ocena zachowań i interpretacji znaczenia słów,obrazu to można powiedzieć"norma" w naszych instytucjach takich jak Sąd czy Prokuratura.Wszystko zależy od tego..."jakie są oczekiwania"

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z HACCP
80PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)