Dziś mamy 20 października 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

20 października 2024

Pałuckie warsztaty rękodzielnicze. Wiedza o własnym regionie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Mieliśmy przyjemność podejmować# dzisiaj, czyli 18 października, niezwykłych gości. Z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni przyjechały panie: Renata Gaj-Kowalska oraz Maria Kordyś, które o Pałukach wiedzą wszystko!

Panie doskonale się uzupełniały. Pani Renata przekazała informacje o położeniu naszego regionu, miastach do niego należących, cechach charakterystycznych sztuki ludowej tworzonej na tym terenie oraz oczywiście najważniejsze fakty z życia najsłynniejszej twórczyni ludowej Pałuk - Klary Prillowej. W klasach I-III pojawiły się autentyczne stroje ludowe oraz ozdoby związane z naszym regionem, czyli wianki, kwiaty, rózgi, ramki do obrazów,  palmy wielkanocne oraz kropidła pałuckie. Wykonywano je ze słomy, suszonych ziół i kwiatów, bibułki, papieru, patyczków, trzciny i innych dostępnych materiałów. Niestety, ze względu na trudność z przewiezieniem, nie trafił do nas charakterystyczny, niezwykle dekoracyjny pająk, który w pałuckim domu wisiał pod sufitem. Poznaliśmy również słownictwo, jakie kilkadziesiąt lat temu było w powszechnym użytkowaniu. Któż z nas wie, co znaczą słowa: kluk, gnić, korbol, statki, heklówka, rychtować, drach, dudy, kacer, saksy macoszki, ryczka, sklep, gelejza…?

Następnie pani Maria Kordyś zaprezentowała nam przepiękne georginie, bzy, astry i najpopularniejsze kwiaty-róże. Mimo początkowych obaw okazało się, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły dobrze poradzili sobie z zadaniem i stworzyli piękne barwne astry.

To był bardzo ciekawie spędzony czas, a wiedza o własnym regionie ma służyć temu, aby dzieci od najmłodszych lat identyfikowały się z miejscem, w którym żyją. I jeśli w przyszłości los rzuci je w inne rejony kraju lub świata, będą pamiętać, gdzie są ich korzenie, ich pierwsza „mała ojczyzna”. Paniom Renacie Gaj-Kowalskiej oraz Marii Kordyś składamy ogromne podziękowania!

Należy dodać, że na wiosnę spotkamy się znowu. Tym razem czeka nas nauka tańców ludowych charakterystycznych dla naszego regionu.

Materiał: Romualda Zając / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Trwa różowy październik

Trwa różowy październik, który jest na całym świecie uznawany# za Miesiąc Świadomości Raka Piersi.

(czytaj więcej)
0

Kapłan dla "zbolałych serc". Dziś rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dziś przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki#, warszawskiego duszpasterza studentów i personelu służby zdrowia oraz legendarnego kapelana „Solidarności”, zamordowanego przez oficerów komunistycznej służby bezpieczeństwa. Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych z całego świata.

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Weryfikuj oferty pracy

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi #– dzień, który przypomina o tym poważnym zagrożeniu.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka# bardzo ważnego tematu jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)