Dziś mamy 7 grudnia 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

15 stycznia 2023

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

fot. powierzone

fot. powierzone

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

Sukces zależy od wcześniejszego przygotowania

Pierwszym krokiem ku realnej zmianie diety, poprawie zdrowia i osiągnięcia pożądanej wagi jest przejęcie całkowitej odpowiedzialności za to, w którym miejscu jesteśmy i dokąd planujemy dojść. Nie ma się co czarować – to my sami jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co robimy lub czego nie robimy. Nigdy nie osiągniemy założonych celów, jeżeli będziemy obwiniać innych ludzi lub okoliczności zewnętrzne za utrudnianie ich zdobycia. Choć sami nie mamy wpływu na wysokość inflacji i ceny kształtowane przez rynek, to my decydujemy o naszych wyborach zakupowych i zawartości własnych lodówek.

– Aby uzyskać wymarzone cele związane z naszym zdrowiem musimy zadbać nie tylko o nasze ciało, ale także umysł i duszę. W MajAcademy zauważyliśmy, że obecna trudna i nieprzewidywalna sytuacja gospodarcza jest podstawowym źródłem stresu u naszych pacjentów, dlatego postanowiliśmy udostępnić im skuteczne narzędzie, które pozwoli uzyskać pełną kontrolę także w tej strefie życia – mówi Roksana Środa, dietetyk kliniczna i założycielka MajAcademy.

Jednym z podstawowych nawyków, jaki powinniśmy wprowadzić w życie, jest stały monitoring naszych wydatków. To punkt wyjścia, który pozwoli nam wyznaczyć realistyczne cele oraz opracować konkretny budżet na wydatki żywieniowe. Kolejnym krokiem jest nawyk planowania posiłków i robienia zakupów zgodnie z wcześniej przygotowaną listą. Takie podejście pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także czas, jaki przeznaczamy na przygotowywanie posiłków.

Zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwa. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju aplikacje, dzięki którym łatwiej zaplanujemy codzienne zakupy oraz szybko nauczymy się, jakie artykuły żywnościowe warto wrzucać do naszego koszyka. Ustalenie limitu wydatków na jedzenie pomoże nam utrzymać w ryzach nasze zachcianki i nauczy nas bardziej racjonalnego przygotowywania posiłków. Nic dziwnego, że nurt „zero waste”, czyli świadomego niemarnowania jedzenia, stanowi obecnie najbardziej popularny trend, nie tylko w polskich domach.

Wyzwanie – oszczędzanie z MajAcademy

Stawianie sobie atrakcyjnych a przy tym możliwych do osiągnięcia wyzwań pozwala nam skutecznie wykształcać w sobie pozytywne nawyki. Drobne kroki, proste ćwiczenia i gotowe checklisty sprawiają, że każdy dzień przybliża nas do realizacji celu bez dokonywania rewolucyjnych zmian.

– Świadomość pełnej kontroli zapewnia przede wszystkim spokój, tak potrzebny przy realizacji naszych życiowych celów. Decydując się na udział w wyzwaniu „Oszczędzanie z MajAcademy” uczestnicy otrzymują gotowe karty pracy, sprawdzone ćwiczenia i konkretne wskazówki, dzięki którym krok po kroku uczą się kontrolować wydatki, racjonalnie planować domowy budżet oraz oszczędzać na codziennych zakupach – wylicza Roksana Środa z MajAcademy. – Co istotne, w ramach wyzwania nie tylko uczymy oszczędzania, ale także dajemy gotowe rozwiązania. Takie jak tanie diety, tanie przepisy, cotygodniowy przegląd gazetek promocyjnych. Dzięki temu można uczyć się i działać samodzielnie lub skorzystać z „gotowców” – dodaje.
Najprostszym narzędziem wprowadzania trwałych zmian są listy. Dzięki nim nasze działania nie są spontaniczne i kompulsywne, ale racjonalne i bardziej przemyślane. Przed wyjściem do sklepu warto przyjrzeć się zawartości naszych lodówek i kuchennych szafek oraz szczegółowo zaplanować posiłki na najbliższe dni. Planowanie posiłków to nie tylko podstawa każdej diety, ale także najważniejszy krok prowadzący do niemarnowania jedzenia.

Zmiana zaczyna się tu i teraz!

Szacuje się, że w polskich domach każdego roku marnuje się blisko 9 mln ton jedzenia. Statystyczne jedna osoba wyrzuca rocznie ok. 250 kg jedzenia, co przekłada się na konkretny koszt ok. 3 000 zł. Najczęściej pozbywamy się pieczywa, owoców, warzyw i wędlin, czyli tych towarów, których ceny obecnie najszybciej idą w górę. Najwyższy czas, by te liczby skutecznie przemówiły nam do wyobraźni.

Aby dokonać zmian, nie możemy traktować nowego sposobu życia jako poświęcenia. Wyzwania polegające na stopniowym wprowadzaniu pozytywnych nawyków sprawiają, że zmiana staje się czymś przyjemnym, trwałym i zgodnym z naszym stylem życia.

– Atrakcyjne planery do druku skutecznie ułatwiają organizację. Stanowią gotowe narzędzie, które pozwala krok po kroku przejść przez cały proces zmian. Praktyczne porady i checklisty pozwalają nie tylko usystematyzować całą zdobytą wiedzę, ale także stale monitorować postępy i skutecznie motywować nas do dalszej pracy. Podpowiadają nam, jak radzić sobie z nadwyżką konkretnych produktów oraz przygotowywać ciekawe, atrakcyjne i zdrowe potrawy – zauważa Roksana Środa.

Decydując się na udział w wyzwaniu – oszczędzanie z MajAcademy, już dziś możesz pobrać darmową checklistę badań, które warto wykonać w pierwszej kolejności, by zacząć żyć zdrowo tu i teraz.

Materiał: Zespół Prasowy Commplace

Oceń artykuł: 4 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Ja, w dniu 16-01-2023 09:35:34 napisał:

    No jak można zaoszczędzić na żywności?300' w górę podwyżki jak do tej pory i państwo zyska a ludzie głodują.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Metryczka dziecka A4
20PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

(czytaj więcej)