Sprzątanie świata w trzeci weekend września. Akcja ekologiczna

fot. GDOŚ
Tradycyjnie, w trzeci weekend września, #Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina o międzynarodowej akcji ekologicznej pn. Sprzątanie Świata (Clean up the World). Zachęcamy do przyłączenia się do kampanii i „(…) posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.
Pomysł na sprzątanie świata przywędrował do Polski, a także innych krajów, z odległej Australii. Inicjatorem akcji był Ina Kiernana, australijski biznesmen i żeglarz, którego podczas morskich podroży zaniepokoiły ogromne ilości śmieci pływające w oceanie.
Data Sprzątania Świata nieprzypadkowo została wyznaczona na koniec września. W tym czasie zauważalny jest ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.
„Sprzątanie Świata" w Polsce
W naszym kraju kampanię zainicjowała i spopularyzowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Od 1994 roku także Polacy udzielają się w zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.
W tym roku organizowana jest już 30. akcja sprzątania świata w Polsce.
Przesłanie przedsięwzięcia odnajdziemy w hymnie „Sprzątanie Świata - Polska”, którego autorem jest Wojciech Młynarski:
„Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…
A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!”.
Mieszkańcy Ziemi sprzątają swój dom."
Clean up the World objęła zasięgiem cały świat. Szacuje się, iż każdego roku w akcji uczestniczy 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
Ta kampania nie ma ograniczeń wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli wspólnie porządkują swoją okolicę. To rodzaj warsztatów z poszanowania środowiska. Angażuje i integruje społeczność lokalną, a przede wszystkim przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Po raz trzeci czynnie do akcji włączyli się pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów - „Sprzątanie świata łączy ludzi” - wraz z kolegami z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zadbali o czystość obszarów leśnych w Nadleśnictwie Drewnica. Ponad sto osób przez kilka godzin uzbierało kilkadziesiąt worków śmieci.
***
Pierwsze sprzątanie odbyło się w 1989 roku w Sydney. Grupa ponad 40 tysięcy mieszkańców, z ogromnym sukcesem posprzątała miejscowy port. W kolejnych latach kampania objęła już całą Australię, a z czasem zaczęła przenosić się na inne kontynenty. Lokalna akcja Clean up Sydney Harbour przerodziła się w międzynarodową kampanię pn. Clean up the World – Sprzątanie Świata.
W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem Clean up the World. Do dziś światowa akcja odbywa się we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ (The United Nations Environment Programme).
Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Władimir , w dniu 17-09-2023 11:04:03 napisał:
odpowiedz
klotka, w dniu 17-09-2023 11:48:49 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 17-09-2023 11:57:47 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!