Dziś mamy 12 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2024

Straty w uprawach. Od dzisiaj można składać wnioski o pomoc

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Od 9 grudnia rolnicy, którzy w 2024 r. ponieśli straty w uprawach# w wysokości co najmniej 30 proc. i szkody te powstały w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi, mogą ubiegać się pomoc. Wsparcie można otrzymać do powierzchni zniszczonych upraw, ale także na opłacenie trzeciej i czwartej raty podatku rolnego za 2024 r.

Wnioski można składać do 31 stycznia 2025 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Wsparcie będzie udzielane według kolejności złożenia dokumentów.

O pomoc może ubiegać się rolnik, który ma nadany numer identyfikacyjny, prowadzi działalność jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo, a w jego gospodarstwie rolnym powstały straty w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2024 r. powodzi lub deszczu nawalnego. Szkody te musiały zostać oszacowane przez komisję i wynieść powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie. Co bardzo ważne, wsparcie przysługuje rolnikowi, który nie składał wniosku o pomoc do powierzchni upraw zniszczonych przez powódź, w związku z którą wprowadzono stan klęski, nie ubiegał się także o wsparcie z tytułu strat poniesionych w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego, które wystąpiły do 10 września 2024 r. Natomiast rolnik, który chce otrzymać pomoc w postaci spłaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 r., nie powinien był wcześniej ubiegać się o wsparcie w opłaceniu podatku za ten okres.

Stawka dopłaty do powierzchni zniszczonych upraw wynosi:

  • 3 000 zł/ha upraw rolnych, na których w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70 proc. plonu;
  • 2 000 zł/ha upraw rolnych, na których w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonu;
  • 1 000 zł/ha upraw rolnych, na których w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu.

Łączna wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej lub 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach ONW.

Więcej informacji – otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    On, w dniu 09-12-2024 10:07:07 napisał:

    Susza źle deszcz źle przestańcie truć .We wrześniu trochę popadało i już podtopienia już dawno po zbiorach .Dostaniesz pożyczkę od zachodu oddasz potrójnie zastanówcie się rolnicy .

    odpowiedz

    • 1 (5)

    Mariusz, w dniu 09-12-2024 10:20:03 napisał:

    Portal blokuje wszystkie komentarze pod artykułem o biskupie...wstyd

    odpowiedz

    • 0 (0)

    mix, w dniu 09-12-2024 14:05:24 napisał:

    Non stop rolnik dostaje dopłaty..... a ceny plonów rolnych i tak drożeją?

    odpowiedz

    • 1 (3)

    ax, w dniu 09-12-2024 17:52:48 napisał:

    Jestem jak najbardziej za żywnością z Ameryki Południowej będzie konkurencja dla rolników. Dochodzi do tego ,ze 1 kg mandarynek kosztuje 4 zł , a kg polskich jabłek 6 zł.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (2)

    Obywatel , w dniu 09-12-2024 18:44:16 napisał:

    Mając sto hektarów dostanę 300 baniek z nieba, za sam deszcz, niech leje ile wejdzie, dla rolnika to bardziej korzystne

    odpowiedz

    • 0 (2)

    re, w dniu 09-12-2024 18:59:29 napisał:

    Wstyd

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy

Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów

Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.

(czytaj więcej)
0

Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora

Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.

(czytaj więcej)