Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora
fot. Robert Grochowski
Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.
Podchorąży w Szkole Podchorążych w Warszawie, członek Sprzysiężenia Wysockiego, uczestnik Nocy Listopadowej 1830 r. W szeregach 1. Pułku Piechoty Liniowej uczestniczył w 14 bitwach Powstania Listopadowego, w tym tych największych: pod Stoczkiem (14 lutego 1831 r.), Wawrem (19, 20 lutego 1831 r.), Olszynką Grochowską (25 lutego 1831 r.), Iganiami (2 kwietnia 1831 r.), Rogoźnicą (29 sierpnia 1831 r.). Mianowany porucznikiem, a we wrześniu 1831 r. kapitanem. W kwietniu 1831 r. uhonorowany Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po upadku Powstania Listopadowego skazany przez cara na karę śmierci, zamienioną później na infamię i wieczną banicję. Przebywał na zachodzie Europy, we Francji, później Anglii. W 1843 r., wiedziony tęsknotą za Polską, osiedlił się w zaborze pruskim, nabywając majątek Mechnacz pod Kcynią. W 1846 r. włączył się prac spiskowych w ramach planowanego powstania w Wielkopolsce; miał stanąć na czele ataku na Bydgoszcz. Aresztowany, więziony, w 1847 r. postawiony przed berlińskim sądem wraz z 253 innymi Polakami w procesie moabickim. W 1848 r. był jednym głównych dowódców w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczył w bitwach pod Książem i Miłosławiem, gdzie został ciężko ranny. Zmarł 8 lutego 1861 r. Pochowany został w krypcie przy kościele w Sadkach.
W trakcie prowadzonych obecnie badań archeologicznych przy kościele w Sadkach stwierdzono, że krypta majora Józefa Bonawentury Garczyńskiego jest niemal w całości wypełniona gruzem betonowym i śmieciami.
"Nie godzi się, by człowiek, który całe swoje życie poświęcił dla ojczyzny, spoczywał teraz pod stertą gruzu i śmieci. Dlatego kryptę należy oczyścić, a szczątki polskiego bohatera złożyć do nowej trumny, nakrytej biało-czerwoną flagą. To jest naszym obowiązkiem, a zarazem honorem."
Poszukujemy zatem wolontariuszy do prac porządkowych przy krypcie w Sadkach. Jeśli jest Ci droga pamięć przodków, ojczysta wiara i mowa - to przyjdź, pomóż, poświęć odrobinę swojego czasu i wysiłku. Liczy na Ciebie.
Wolontariusze proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie i kontakt z kierownikiem badań archeologicznych Robertem Grochowskim. Kontakt poprzez Messenger na fb lub mailowo: rgrochowski@o2.pl.
Miejsce prac: Sadki, kościół parafialny pw. św. Wojciecha
Do pracy zapraszamy w dwóch najbliższych terminach:
TERMIN 1: 14.12.2024 (SOBOTA), GODZINA 9:00
TERMIN 2: 21.12.2024 (SOBOTA), GODZINA 9:00
Materiał: Robert Grochowski
Czytaj również
- Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
- Zdrowie to inwestycja w siebie. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych
- Jakie są długofalowe skutki spożywania alkoholu? Zadbaj o zdrowie
- "Nie taki straszny wilk". Podróżnik Michał w nakielskiej gminie
- Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Dodaj komentarz
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec, w dniu 11-12-2024 16:03:34 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!