Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny

fot. kpt. Paweł Banasiak
29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.
I Ty możesz zostać bohaterem
Każdy ochotnik rozpoczynający służbę w WOT uczy się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już na 16 dniowym szkoleniu podstawowym. Dalej w trakcie szkolenia programowego wielu ma możliwość ukończenia kursu KPP, który pozwala na uzyskanie certyfikatu Ratownika. Jest to najwyższy stopień przeszkolenia w zakresie ratownictwa, jaki można uzyskać bez wykształcenia medycznego.
W trakcie trwania kursu żołnierze zgłębiają wiedzę m.in. nt. postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym, osobą we wstrząsie, prowadzenia resuscytacji (również dzieci i niemowląt), czy pomocy poszkodowanym z urazami mechanicznymi kończyn i obrażeniami klatki piersiowej. Szkolenia obejmuje także naukę korzystania z defibrylatora czy postępowania z rannymi przy zdarzeniach masowych oraz urazach chemicznych, termicznych i elektrycznych.
Aby uzyskać tytuł Ratownika, żołnierze byli zobligowani do zaliczenia pisemnego testu wiedzy oraz praktycznego egzaminu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostały przeprowadzone ostatniego dnia kursu.
Realne efekty szkolenia
W 2024 r. żołnierze 8.K-PBOT udzielili pomocy poszkodowanym w wypadkach czy innych zdarzeniach kilkukrotnie. Było tak m.in. podczas operacji pk. Feniks w trakcie przemieszczania się pomiędzy miejscowościami dotkniętymi powodzią, gdzie napotkali zderzenie dwóch pojazdów na drodze krajowej nr 94 prowadzącej z Legnicy do Bolesławca. Żołnierze profesjonalnie oraz sprawnie udzielili pierwsze pomocy przedmedycznej poszkodowanym, a także ugasili pożar instalacji elektrycznej. Następnie zabezpieczyli miejsce zdarzenia drogowego, jednocześnie kierując ruchem, aż do czasu przyjazdu wezwanych służb ratowniczych.
WOT to obecnie drugi najliczniejszy rodzaj Sił Zbrojnych RP. Liczba żołnierzy, którzy w nim służą przekroczyła 40 tys. Znajomość podstaw pierwszej pomocy wśród tak licznej grupy osób daje pokaźny potencjał ratowniczy i wymierne efekty w postaci pomocy udzielonej ofiarom m.in. wypadków drogowych, na miejscu których często są w pierwszej kolejności żołnierze WOT.
Po KPP czas na medycynę pola walki
Pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki różni się od pomocy w środowisku cywilnym. Zgłębianie tej wiedzy umożliwiają żołnierzom kursy Combat Lifesaver, które kończą się certyfikatem wydawanym przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Podobnie jak cywilne KPP kurs ten jest przewidziany dla żołnierzy nieposiadających wykształcenia medycznego. Jego program jest skoncentrowany na priorytetach przy zaopatrywaniu rannych na polu walki i uczy m.in. postępowania zgodnie z protokołem MARCHE.
Kolejne litery są tu poszczególnymi etapami zaopatrywania osoby poszkodowanej podczas działań bojowych. Zgodnie z akronimem sprawdzamy osobę pod kątem występowania masywnych krwotoków (Massive bleeding), wydolności oddechowej (Airways), ran w obrębie klatki piersiowej (Respiratory distress), krążeniowym (Circulation). Dalej badamy głowę i zabezpieczamy przed utratą ciepła (Head/Hypothermia). Na koniec pozostają wszystkie inne istotne czynności, na które starczy nam czasu przed przybyciem ewakuacji medycznej (Everything else). Prosty akronim nie daje nawet namiastki intensywności kursu, trudności egzaminu oraz jego istoty, jaką jest potencjał do ratowania życia żołnierzy, którzy narażają życie dla dobra ojczyzny.
Co najważniejsze wymiernym efektem szkoleń medycznych, czy to cywilnych, czy wojskowych są setki ludzkich istnień uratowanych dzięki kompetencji osób, które były blisko oraz co najważniejsze merytorycznie i praktycznie przygotowane, kiedy nadeszła potrzeba udzielenia pomocy.
Materiał: kpt. Paweł Banasiak
Galeria



Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
On, w dniu 02-12-2024 10:08:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!