Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

20 września 2024

Zabytkowe ogrodzenie przeszło renowację. Prace zakończone

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

Zakończone zostało zadanie# pn. „Renowacja zabytkowego ogrodzenia cmentarza przykościelnego (krata forteczna) przy parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętego Wita w Słupach". Nowe ogrodzenie zdobi zabytkowy kościół.

Dnia 7 grudnia 2023 roku została podpisana umowa z Parafią Rzymskokatolicką w Słupach na udzielenie dotacji dotyczącej realizacji z Zadanie to zostało dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jej wartość to 500 000,00 zł.

Ogrodzenie jest zabytkiem wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków i przedstawia wyjątkową wartość historyczną z uwagi na swój charakter konstrukcyjny. Ogrodzenie to bowiem jest charakterystyczne dla ogrodzeń XIX w. obiektów militarnych (krata forteczna). Jest to jedyny przypadek w Polsce, gdzie zostało zamontowane jako ogrodzenie kościoła. Ogrodzenie powstało w 1903 r.  tworzą je metalowe pręty osadzone na murowanym cokole. Kraty forteczne stosowane były jako zapory mocowane na własnym fundamencie, o rozmaitych funkcjach: zamykające dostęp do suchej fosy lub umieszczane na jej dnie, wzdłuż linii obrony; umieszczane nad strzelnicami, by je ochronić przed osypującą się z góry ziemią. W przypadku kościoła w Słupach umieszczone zostały na murze przeciwskarpy, gdzie strona obronna ogrodzenia została zamontowana od wewnątrz tj. odwrotnie niż na obiektach militarnych.

Planowane prace objęły rozbiórkę zdegradowanych ław fundamentowych i murów, budowę nowych murów fundamentowych z okładzinami z cegły ceramicznej, a także wykonanie czterech nowych murowanych słupów znajdujących się na narożnikach działki oraz dwóch nowych murowanych słupów bramowych. Ponadto, przewiduje się prace naprawcze na istniejących słupach ogrodzenia i elementach metalowych, takich jak demontaż, oczyszczenie, wyprostowanie, uzupełnienie brakujących elementów, malowanie i ponowny montaż istniejących przęseł ogrodzenia, skrzydeł bram i furtek.

Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)