Kryzys nie zna granic. Kolejna tura szkoleń rozpoczęta

fot. KPUW
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i # Administracji Tomasz Szymański wraz z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Michałem Sztyblem zainaugurowali dziś kolejną turę szkoleń w ramach programu szkolenia zasadniczego z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, skierowanego do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast regionu.
Spotkaniu, które odbyło się w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu, towarzyszyła konferencja prasowa dotycząca nowej ustawy oraz rządowego wsparcia dla służb mundurowych.
W wydarzeniu uczestniczył także st. bryg. Rafał Świechowicz, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP.
To bardzo ważny dzień. Jest to kolejny cykl szkoleń, które mają przedstawić założenia funkcjonowania ustawy i zapoznać z programem ochrony ludności i obrony cywilnej, który będzie najważniejszym dokumentem umożliwiającym wydatkowanie środków publicznych. Skuteczna ochrona ludności i obrona cywilna jest tylko wtedy, gdy mamy dobrze przeszkoloną kadrę, dobrze przygotowane, spięte organizacyjnie i funkcjonalnie podmioty ochrony ludności, gdzie głównym dyrygentem w tym obszarze będzie Państwowa Straż Pożarna, ale również organizacje pozarządowe, organizacje pożytku publicznego, w tym niezastąpiona Ochotnicza Straż Pożarna – mówił Minister.
Nowa ustawa – systemowe podejście do ochrony ludności
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej stanowi kompleksowy system rozwiązań, porządkujący dotąd nieuregulowane kwestie związane z bezpieczeństwem cywilnym, wygaszone po wejściu w życie ustawy o obronie Ojczyzny. Kluczową rolę w realizacji założeń nowego prawa odgrywa komponent szkoleniowy, mający na celu przygotowanie samorządów do efektywnego wdrażania przepisów.
– Ważne jest przedstawienie samorządowcom, którzy są ważnymi organami ochrony ludności i obrony cywilnej, w kontekście realizacji ustawy, jej założeń, tak byśmy my wspólnie, Państwo, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, a także całej Polski mogli czuć się bezpiecznie – mówił Minister Szymański.
W ustawie przewidziano środki w wysokości 0,3% PKB – nie mniej niż 10 mld zł rocznie – które będą przeznaczane na realizację zadań związanych z ochroną ludności. To właśnie samorządy, przy wsparciu Wojewodów, będą odpowiadać za ich efektywne wykorzystanie.
– Ustawa jest odpowiedzią na te trudne czasy. Nie mówimy tylko o tych zagrożeniach militarnych, ale też o tych kryzysowych. Musimy być na tego typu zagrożenia przygotowani. Musimy zapewnić bardzo skuteczną łączność państwową. Mamy przygotowany program dwuletni, który za chwilę wejdzie w życie. Musimy być gotowi by identyfikować zagrożenia i skutecznie powiadamiać – mówił Minister.
Szkolenia w regionie – pierwsze w Polsce
– Rozpoczynamy czwarte z pięciu planowanych szkoleń. Co ważne, w naszym województwie rozpoczęliśmy je jako pierwsi – zaznaczył Wojewoda Michał Sztybel. – W kolejnych etapach planujemy zaangażować organizacje pozarządowe i uczelnie, jednak pierwsze szkolenia, wymagające opracowania skutecznego modelu organizacji, oparliśmy na własnych siłach.
Wojewoda dodał, że równolegle powołany został Zespół ds. wdrażania ustawy, złożony z przedstawicieli wszystkich służb zaangażowanych w proces. Rozpoczęły się również pierwsze kontrole miejsc schronienia. Poprzedni rok dał nam dużo praktyki. Służby województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczyły w pomocy na południu Polski. Dzięki temu doświadczeniu będziemy lepiej przygotowani, by w połączeniu z teorią, ze środkami finansowymi, które są pierwszy raz w historii na to przygotowane, w przyszłości lepiej radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi – dodał.
Praktyka, współpraca i gotowość
– Kryzys nie zna granic – podkreślił st. bryg. Rafał Świechowicz. – Dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili działać wspólnie, na większym obszarze, w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie rozwój cywilizacyjny. Duży nacisk podczas szkoleń kładziony jest na część praktyczną, opartą na analizie rzeczywistych przypadków, które miały miejsce w kraju i regionie. Zaangażowanie samorządowców oceniono jako bardzo wysokie.
Wsparcie dla funkcjonariuszy służb mundurowych
Minister Szymański poinformował również, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęto prace nad przygotowaniem rozwiązań prawnych mających na celu poprawę zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa z perspektywy rozwiązań funkcjonujących w polskiej przestrzeni prawnej w oparciu o rozwiązania MON.
– Polska od długiego czasu borykała się z brakiem koncepcji i dobrze rozrysowanych planów uatrakcyjnienia służby. Kwestia legislacyjna trwa. Jesteśmy zdeterminowani by wprowadzić ja w życie od 1 lipca tego roku. – dodał Minister.
Świadczenie mieszkaniowe stanowić będzie realne wsparcie finansowe w zakresie zapewnienia funkcjonariuszom zakwaterowania. Projekt ustawy wprowadza również nowe rozwiązania w zakresie zwrotu kosztów dojazdu dla funkcjonariuszy zamieszkujących poza miejscowością pełnienia służby, w których ujednolicono przepisy regulujące pragmatykę służbową we wszystkich podległych ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych formacjach mundurowych.
Zaproponowane zmiany w zakresie poprawy warunków socjalno-bytowych funkcjonariuszy służb mają na celu zapewnienie takich warunków finansowych, aby stały się znaczącą motywacją do dalszego pozostawania w służbie oraz wykonywania obowiązków służbowych na najwyższym jakościowo poziomie oraz zachętą do wstąpienia nowych funkcjonariuszy w szeregi formacji podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
Potrzeba tworzenia jak najlepszych warunków do pełnienia służby, a w konsekwencji zagwarantowania jak najwyższego kadrowego ukompletowania formacji podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych, jest jednym z priorytetów MSWiA, który jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce.
materiał: Natalia Szczerbińska Rzecznik Prasowy Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Polak, w dniu 22-04-2025 14:00:48 napisał:
odpowiedz
TYP, w dniu 22-04-2025 17:17:38 napisał:
odpowiedz
Poland, w dniu 22-04-2025 17:50:04 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!